Speciál Schody: víc než jen schodiště

Schodiště nemusí být jen komunikačním prostorem. Využijte ho pro instalaci dekorací nebo pro menší úložné prostory.

Výstupek vedle schodiště přímo svádí umístit sem něco zajímavého

Schodiště většinou bereme jen jako funkční koridor z přízemí do patra. Ale i tento prostor můžeme povýšit na příjemné místo, kterým jen tak bezmyšlenkovitě neproběhneme. Naopak, zvolníme tu krok, abychom se potěšili pohledem na hezký obrázek, plastiku, květinu, nebo se na chvíli dokonce zastavíme, abychom sáhli do police po knížce. Ano, i knihy mohou mít na schodišti své místo.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Schody:

Stahovací schody

Zábradlí schodiště

Pod schody

Víc než jen schodiště

Stavebnicové zábradlí

Převlečené schody

Dřevěné schodiště

Proměny schodiště

Zábradlí bezpečné i stylové

Keramická dlažba na schody v interiéru

________________________________________________________________________

 

Galerie na stěně

Náročnějším řešením je knihovna, stoupající vedle schodů

Nejčastěji se na schodišti nabízejí k využití stěny, na které lze leccos pověsit. Nejspíš to nebudou žádné vzácné obrazy, ale je to ideální prostor pro současné i historické rodinné fotografie, pro staré snímky chalupy či její proměny, pokud ji máme zdokumentovanou. Stěny kolem schodiště zpestří i kresby dětí či vnoučat – výhodné je dát obrázky do tzv. klip rámů, abychom mohli dílka snadno obměňovat. Na zdech kolem schodů vypadají pěkně i zavěšené malované talíře, hudební nástroje, loutky a podobně.

Trámy a niky

K umístění různých dekorativních předmětů se přímo nabízejí vodorovné trámy a výstupky ve zdi. Vyjímat se na nich bude jak staré vybavení babiččiny kuchyně (kávomlýnky, žehličky, hliněné džbány…), aranžmá z přírodnin a sušených květů, tak současná výtvarná díla. Také naše sbírka (od malovaných džbánků přes historické hoblíky až po vlastnoruční pokusy o výtvarno) tu může být představena.

Na bílé stěně schodiště vynikne výrazné výtvarné dílo, ve výklenku kolem okénka jsou poličky s knihami

Zvlášť atraktivní pro vystavení pěkné starožitnosti, rodinné památky nebo jen zajímavého předmětu jsou niky. Podle jejich velikosti zvolíme předmět, který se v nich bude hezky vyjímat. Větší výklenky mohou být rozčleněny několika policemi, na kterých najdou místo drobnější věci nebo knihy.

Neobvyklé knihovny

Pokud je u některé stěny vedle schodiště dostatek místa, lze sem nechat udělat na míru i mělkou knihovnu. Náročnější je řešení, kdy knihovna stoupá stejně jako schody. Jednodušeji lze umístit regál pro knihy nebo časopisy k rovné stěně na podestě. Tyto možnosti uvítají všichni knihomolové, kteří už nevědí, kam knihy v bytě a na chalupě narovnat.

Výstava na schodišti

Schody poslouží i jako květinový stolek

Pokud je schodiště dostatečně široké, můžeme leccos postavit přímo na jeho stupně. Předměty samozřejmě nesmějí překážet při chůzi. Dobře vyjímat se tu budou nádoby s květinami, různé košíky – prázdné i plné, keramické nádoby. Tuhle instalaci si ovšem můžeme dovolit jen tehdy, pokud nemáme malé děti nebo vnoučata či příliš „hravého“ psa.

I zábradlí může svádět k tomu, nějak ho ozdobit. Dají se na něj například zavěsit loutky nebo svazky sušených bylinek.

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: PAVEL VESELÝ, KAROLÍNA NÉMETHOVÁ, ALEXANDR JANOVSKÝ, JAROSLAV HEJZLAR A ARCHIV

Speciál Schody: víc než jen schodiště