Výzdoba z mechu v interiéru

živý obraz z mechu

Vneste do svého bytu kousek lesa živým obrazem v podobě stromu ze sobího mechu, jutového lana a plátna (foto: Fler, MechShop)

Přirozená textura mechu a jeho uklidňující zelená barva vnesou do každého prostoru klid a energii lesa.

Tajemstvím dlouhotrvajícího přírodního vzhledu mechu v dekoracích je proces stabilizace, který zajišťuje, že mech nadále neroste, není tedy živý, stále si však udržuje strukturu živé rostlinky i tak vypadá. Má charakteristickou měkkou až plyšovou texturu.

Po sběru se mech na několik týdnů naloží do přírodního konzervantu z roztoku glycerinu, chloridu hořečnatého a silikonů a následně se suší v sušárně. Po stabilizaci je potřeba dobarvit ho organickým barvivem. Ve správných podmínkách si stabilizovaný mech udrží svěží a přirozený vzhled až deset let. Nerozrůstá se (není nutné jej zalévat) a nepotřebuje speciální zacházení. Po této době může začít mírně blednout, lehce se drolit a ztrácet svou pružnost.

Sbírání mechu v lese je zakázáno, tedy se o to nesnažte. Les ke sběru přímo svádí, jedná se však o čin, za nějž můžete klidně dostat pokutu ve výši až 10 000 Kč.

dekorace z kopečkového mechu

Z kopečkového mechu se dají vyrobit hezké dekorace do domácnosti. Foto: Shutterstock

Normální mech

Stabilizovaný mech nezaměňujme se sušeným, který je dehydratovaný, křupavý, velmi rychle hnědne a po krátké době se rozpadá.

Text: Martina Lžičařová
Foto: Shutterstock

Výzdoba z mechu v interiéru