Pomocník kuchyňský stolek

Rubrika: Interiér

Chybí vám v kuchyni pracovní nebo odkladní plocha? Nemáte kam uložit čerstvou zeleninu a ovoce? Vyřeší to pracovní kuchyňský stolek.

Kuchyňský stolek – zvaný pracovní, pomocný, odkládací, přístavný – nabízí většinou několik funkcí najednou. Horní plocha slouží jako odkládací nebo pro přípravu pokrmů, v zásuvkách najdou místo nože i jiné kuchyňské náčiní nebo textil, v dolních policích může být narovnané nádobí, do košů a bedýnek uložíme zeleninu a ovoce.

Stolky jsou převážně obdélníkové. Podle prostoru, který máme k dispozici, si ale lze vybrat i menší čtvercový nebo naopak úzký a delší. Většina stolků je doplněna dvěma či čtyřmi malými kolečky, takže stolek nemusí stát na jednom místě, ale lze ho přesunout tam, kde ho zrovna víc potřebujeme. V tom případě mívá i madlo na držení.

Další plocha se hodí

Horní plocha kuchyňských stolků je většinou opatřena odolným povrchem, takže na ní můžeme pracovat stejně jako na kuchyňské lince. Připravíme tu zeleninu a ovoce, nakrájíme pečivo, nalijeme nápoje. Poslouží ale i jako odkládací plocha pro nádobí či potraviny nebo pro často používané kuchyňskéelektrospotřebiče, které tak už nemusíme při práci nikam přenášet.

Některé stolky disponují ještě na straně výklopnou deskou, která celkovou pracovní plochu zvětší. Jiné mají zadní stranu zvednutou až nad pracovní plochu a na ní umístěnou užší poličku.

Zásuvky, koše, bedýnky, háčky

Pod pracovní deskou stolku bývají dvě až tři zásuvky – podle šířky stolku. Hodí se na nože, otvíráky, struhadla, ale i na utěrky, ubrousky a podobně. Na spodní polici mohou stát dřevěné bedýnky nebo proutěné koše. Jsou ideální na uložení čerstvé zeleniny a ovoce, které není vhodné dávat do chladničky nebo je budeme v nejbližší době zpracovávat.

Na boku stolku bývají upevněny háčky na zavěšení utěrky, zástěry, chňapky, cedníku a podobně. Někdy lemuje boční či přední stranu stolku tyč na zavěšení utěrky i jiného textilu.

Design bývá rozmanitý

Podle zařízení kuchyně si můžete koupit jednoduchý stolek z přírodního dřeva, stolek ve dvoubarevném provedení, s barevnou patinou a v rustikálním stylu, kovový industriálního rázu i nevšedně originálně pojatý.

text: IVA TVRZOVÁ
foto: ARCHIV FIREM

Pomocník kuchyňský stolek

Pomocník kuchyňský stolek