Vývrtky

V dobrém menu nesmí chybět víno. Pro jeho brilantní servírování potřebujeme šikovnou vývrtku. Existuje několik typů těchto nástrojů a každý z nás si oblíbil jiný.

Starší generace si jistě vzpomenou na situace, kdy se pokoušeli vývrtkou tvaru písmene T vytáhnout z láhve zátku a museli pracovat ve dvou nebo lahev přidržovat nohama. Špunt se často přetrhl a jeho zbytek byl posléze do lahve zatlačen násadou vařečky. Víno se pak muselo přecedit, protože v něm plavaly drobky korku. Čas pokročil a výrobci přišli na trh s modely, se kterými se lahev dobrého vína s tak potupným zacházením již nesetká.

Luxus za tisíce

Kvalitní vývrtka na víno dnes již patří do výbavy každé domácnosti. Za luxusní designové vývrtky a otvíráky předních světových výrobců, které vytáhnou i velmi odolné korky bez větší námahy, ovšem zaplatíme i několik tisíc korun. Spirála většiny luxusních vývrtek je potažena teflonem a jejich kloub má dvě fáze pro lepší tah.
Existují také otvíráky lamelové umožňující otevření lahve bez propíchnutí korku. Výrobci je doporučují pro otvírání archivních vín, protože starší korkové zátky se mohou drolit či praskat a lamelovým otvírákem vytáhneme korek bez poškození.
Pořídit si můžeme také otvíráky elektrické, které zvládnou lahev otevřít během několika sekund. Podle typu mají dobíjecí nebo klasické baterie, které umožňují otevření jakékoliv lahve bez větší námahy.

Kvalita za rozumnou cenu

Kvalitní výrobky samozřejmě najdeme i ve střední cenové třídě, která rovněž nabízí pákové a elektrické modely. I tady najdeme vývrtky vybavené okrajovačem fólie, nožem a otvírákem na pivo.
Většina domácností si vystačí s klasickou motýlkovou vývrtkou, opatřenou dvěma křidélky po stranách, která pracuje na principu páky a lahev snadno otevře. Jiní si oblíbili vývrtku číšnickou, s níž (po malém tréninku) mohou držet jednou rukou lahev a druhou rukou pracovat s vývrtkou. V domácích potřebách a v e-shopech seženeme motýlové vývrtky již za cenu od 40 korun.

www.eshop.tescoma.cz, www.azvino.cz, www.tchibo.cz, www.naoko.cz, www.vinplanet.cz, www.brabantia-shop.cz, www.decodoma.cz

Text: Helena Štětinová
Foto: Archiv firem

Vývrtky

Vývrtky