Záclonky pro kuchyňská okna

Okna plná muškátů a s povlávajícími záclonkami ve větru – tak si většinou představujeme kuchyňské okno u venkovské chalupy.

Ručně vyšívané poloprůsvitné záclonky pěkně dolaďují interiér světnice

A jaké by záclonky měly být? Zvolit můžeme různé varianty, vybírat bychom si je měli nejen podle toho, co se nám líbí, ale také jaký typ záclon a závěsů je pro naše okno (z hlediska jeho velikosti, způsobů otvírání apod.) vhodný.

Krajka i kanafas

Kanafas se dobře kombinuje s bavlněnou krajkou. Stejná i větší kostička se můžou objevit i na jídelním stole

K dispozici je široký výběr materiálů, od lehkých průhledných a průsvitných tkanin po pevné bavlněné kretony a lněné látky. Na venkovském okně se bude určitě dobře vyjímat záclonka ručně háčkovaná, síťovaná nebo z bavlněné krajkoviny. Kvůli praktičnosti ovšem dáváme často přednost syntetické záclonovině. Ta může být někdy na první pohled téměř k nerozeznání od ruční práce, ovšem příliš nápadným a barevným vzorům se raději vyhneme. Hezkým řešením je lehoučký poloprůsvitný bílý bavlněný batist, zdobený jemnou výšivkou nebo háčkovanou či pletenou krajkou.

Hezké jsou detaily jako lemy, poutka s knoflíky, obloukovité ukončení volánu

Z pevných bavlněných tkanin je stále velmi oblíbený kanafas se vzorem drobných i větších kostiček, látky s jednoduchými vzory proužků, utěrkového kára, puntíků. Romanticky působí drobné květinové dekory nebo vzory s kuchyňskou tematikou, jako je ovoce, zelenina, nádobí a podobně.

Volán nahoře či dole?

Kuchyňská okna při vaření často otevíráme, záclonka nebo závěs při tom nesmí příliš vadit. Spíše než dlouhá záclona přes celé okno se sem proto hodí kratší záclonky (volány) nad okno nebo závěsy po jeho stranách. V kuchyni s více okny, kdy pravidelně otvíráme jen některá, můžeme zkombinovat dva způsoby jejich „oblečení“. Na často otvíraná dáme jen horní volán, na ostatní přidáme třeba postranní řasené závěsy nebo delší záclonu. Záleží jen na nás, zda bude všechno ze stejné látky, nebo se pustíme do kombinace materiálů, vzorů či barev.

Průsvitná záclonka s krajkovými lemy při otvírání nepřekáží, je upevněna přímo na okenních křídlech

Jiným hlediskem při pořizování záclon může být stručně řečeno „vidět a nebýt viděn“. Abychom sami měli z okna dobrý výhled (pokud stojí za to), ale nikdo cizí neviděl k nám. Podle toho můžeme okna více odhalit nebo zahalit. Jedním ze způsobů, který tohle řeší, je záclonka nebo závěs na tyčce, upevněné před oknem v jeho spodní třetině či polovině. Umožňuje výhled z okna, ale zabraňuje kolemjdoucím nahlížet dovnitř. Záclonky se mohou upevnit i přímo na okenní křídla, pak nijak nebrání při jejich otevírání.

Důležité detaily

Ke zdobení záclon a závěsů využíváme barevné nebo krajkové lemy a vsadky, na jednobarevných materiálech výšivky. O zajímavý vzhled se postarají i takové detaily, jako třeba tvarování horního volánu do oblouku nebo způsob zavěšení závěsů na záclonovou tyč: pomocí kroužků, žabek, širokých poutek nebo tunýlku. Postranní závěsy nemusí jen volně splývat, lze je ozdobně svázat a nařasit. Některý materiál vynikne spíše hladký, jiný bohatě nařasený. Více vám napoví fotografie.

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: PAVEL VESELÝ, PETR ZHOŘ, MARIE VOTAVOVÁ A ARCHIV

Záclonky pro kuchyňská okna