Speciál Schody: pod schody

Rubrika: Inspirace, Schody

Místo pod schody lze využít různě, ať už tento prostor ponecháme otevřený, nebo jej naopak stěnou uzavřeme.

Chalupářská klasika: pod schodištěm jsou dveře do sklepa

Do prostoru pod schodištěm se dá postavit lednička, která se nevešla do kuchyně, dá se sem umístit botník, nebo odložit věci, které časem přijdou jinam… Tohle místo svádí k tomu, abychom sem odložili věci méně vzhledné či přímo nepotřebné, takové, pro které zatím nemáme jiný úložný prostor. Pod schody se ale dá i „čarovat“. Hodně záleží, kde se schodiště nachází. V nevytápěných prostorách, jako například v předsíni či chodbě, tohle místo využijeme jinak, než když jsou schody součástí obytného, tedy vytápěného pokoje.

Nejjednodušším řešením v chodbě nebo síni, kde jsou vstupní dveře do domu, je postavit pod schody zmiňovaný botník a kousek dál věšák na šaty. Můžou tady ale například parkovat kola, která nechceme nechávat někde v nezabezpečené kůlně. Ani v jednom případě nejde o žádnou parádu, využití volného místa je ale funkční.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Schody:

Stahovací schody

Zábradlí schodiště

Pod schody

Víc než jen schodiště

Stavebnicové zábradlí

Převlečené schody

Dřevěné schodiště

Proměny schodiště

Zábradlí bezpečné i stylové

Keramická dlažba na schody v interiéru

________________________________________________________________________

 

Za těmito nenápadnými dvířky chataři umístili malou komoru

V chalupách někdy býval v podlaze pod schody na půdu vstup do sklepa. Máte-li jej tam i dnes, těžko sem něco nového vymýšlet – otevřená dvířka zaberou dost místa. Pokud nic takového pod schodištěm nemáte a nemáte ani praktické využití, nabízí se zbudovat „koutek tradic“, samozřejmě těch chalupářských, který ozdobí šicí stroj po babičce, staré sáňky či lyže, vysoký džbán se sušenými rostlinami nebo jiné stylové dekorace.

Moderně pojatá police na knihy byla zhotovena na míru výklenku v obytném prostoru

Praktické povahy nechají pod schody na míru vyrobit police či skříňky na ukládání nejrůznějších věcí. Podle potřeby může být nábytek otevřený, zakrytý textilním závěsem či stahovací roletou nebo uzavřený dvířky. Celý prostor pod schodištěm se však také dá uzavřít lehkou stěnou například ze sádrokartonu či palubek amůže mít dveře: Potom poslouží jako malá šatna či komůrka.

Umístění schodiště v obytném prostoru umožňuje řadu dalšího využití. Pod schody se dá zbudovat knihovna nebo pracovní kout se stolem a policemi, může tu být hrací koutek pro děti. Zvláště ti, kteří při rekonstrukci zobytňují dříve hospodářské části stavení, chlévy či stodolu a nově je schodištěm propojují s podkrovím, mají šanci se nad začleněním a využitím schodiště i místa pod ním zamyslet a ztvárnit je originálně. Nápadům se meze nekladou!

TEXT: MARTINA LŽIČAŘOVÁ
FOTO: JAROSLAV HEJZLAR, PAVEL VESELÝ, MARIE VOTAVOVÁ A ARCHIV

Pod schody

Save

Speciál Schody: pod schody