Stavba
-
Mříže chrání i zdobí
Mříže jsou účinnou bariérou proti vykradení. Zloděje často rovnou odradí, protože je s jejich překonáváním dost práce. Některé však i zajímavě doplňují exteriér domu či chalupy.
-
Zateplení krovu a střechy
Jde o nejdůležitější součást přestavby půdy na obytný prostor. Izolace podkroví však sníží tepelné ztráty domu i v případě, že ho alespoň prozatím využívat k bydlení neplánujete.
-
Omítání hlínou
Přirozená regulace vlhkosti v domě, zabránění prostupu par do konstrukcí, dobré akumulační vlastnosti, originální vzhled a pocit tepelné pohody, to vše patří mezi přednosti hliněných omítek.
-
Strop musí vydržet zátěž
Chystáte-li se přestavět dosud málo využívanou půdu na prostory k bydlení, je třeba myslet i na to, zda tuto změnu zvládne stávající strop.
-
Nezapomeňte na okenní ostění
Okenní ostění zůstalo ponecháno – při změnách a inovacích oken – dlouho bez podstatné úpravy. U dvojitých (špaletových) oken tvořilo dřevěné deštění mezi rámy vzdálenými zhruba 200 mm přirozenou tepelnou ochranu stěny v oblasti okenního…
-
Jak prosvětlit podkroví
Jak prosvětlit tmavé podkrovní prostory? Vedle klasických oken ve svislých stěnách jsou i další možnosti – střešní okna, vikýřová okna a světlíky.
-
Dřevokazné houby – a jak na ně
Výskyt dřevokazných hub je vždy důsledkem nějakého prohřešku proti optimálním podmínkám užívání konstrukce. Podle statistiky specialistů pro diagnostiku staveb se nějaká dřevokazná houba vyskytuje v 95 % odebraných vzorků dřeva. Tam, kde je respektována konstrukční ochrana stavení,…
-
Hliněné stěny vyžadují důslednost
Dům z hliněných cihel, stěny z udusané hlíny, hliněné omítky, to vše je dodnes součástí tradiční vesnické architektury v některých regionech. Péče o takový dům je náročná, ale stojí za to.
-
Rekonstruovat, nebo stavět?
Otázka, která napadne nejednoho majitele pozemku se starší stavbou. Odpověď nebývá vždy jednoznačná, rekonstrukce i nová výstavba má svá pro a proti zejména z hlediska finanční a časové náročnosti. Promítnout se do ní může i citový…
-
Nepouštějte domů radon
Radioaktivní plyn radon se vyskytuje v přírodě poměrně běžně. Nebezpečným se stává vzhledem k jeho karcinogenním účinkům, pokud proniká do uzavřených staveb v nadměrné koncentraci.

-
Stavba domácí udírny
Domácí udírna dokáže to, na co už nestačí gril či zahradní pec. Rozšíří vám možnosti přípravy nejrůznějších dobrot a může být i nepřehlédnutelnou ozdobou dvora či zahrady.
-
Dům, který na majitelku čekal dlouhé roky
Domek paní starostky v jihomoravských Morkůvkách může být inspirací pro každého, kdo přemýšlí o rekonstrukci chalupy v řadové zástavbě, která je pro tuto oblast typická.
-
WC bez vody a kanalizace
Mnozí chataři a chalupáři si léta vystačili s kadibudkou. Bez kanalizace nebo přívodu vody to ostatně ani nešlo jinak. Dnes však lze do kategorie „suchý záchod“ zahrnout i vskutku luxusní řešení.
-
Jak olemovat záhony
Hezký vzhled záhonům dodá olemování, které také udrží zeminu na svém místě. Lemy se dají vytvořit z různých materiálů.
-
Rychlé opravy trubek a potrubí
Opravy trhlin, prasklin nebo protékajících spojů vodovodního potrubí nemusí znamenat složité bourání a výměnu trubek. Problém mohou vyřešit těsnicí spojky, zatěsňovací kapaliny nebo lepidla. Příčinou poškození vodovodních trubek včetně odpadů nebo rozvodů vody pro vytápění…
-
Jak na opěrné zídky
Opěrná zídka na zahradě vyřeší problém nestabilním svahem, ale je rovněž výrazným dekorativním prvkem. Zvládnete ji postavit sami a můžete si vybrat z různých typů materiálů. Poměrně jednoduchou a levnou variantou opěrné zídky je stavba…