Zábradlí bezpečné i stylové

Bezpečné zábradlí je nutnou součástí každého schodiště. Jeho hlavní úlohou je zabránit pádu z výšky, pro malé děti a starší osoby je ale také důležitým pomocníkem při zdolávání výšek.

U nově projektovaných schodišť se s ním počítá od samého počátku. Ve starých chalupách ale občas chybí, protože podkroví většinou nebylo obytné a schody se tedy využívaly méně často. Pravdou ale je, že zábradlí by nemělo chybět ani tam. Jak by ale takové zábradlí mělo vypadat?

Co praví norma

Jednoznačně jsou tyto požadavky definovány ve vyhlášce č. 269/2009 Sb., o obecných technických požadavcích na výstavbu, a normou ČSN 74 3305. Ta stanoví jeho správnou výšku, která se odvíjí od výšky volného prostoru, kam hrozí pád. Nejnižší možná výška je 90 cm, není-li hloubka prostoru pod ním vyšší než 3 metry. Pokud je hloubka tohoto prostoru v rozmezí 3–12 m, madlo zábradlí by mělo být umístěno ve výšce 100 cm nad hranou schodu a ještě o 10 cm výše musí být v případě, že je hloubka více než 12 m.

Kovové příčky v zábradlí

Vzdálenost mezi příčkami by neměla přesáhnout 12 cm. Foto: Shutterstock

Příčky nebo plocha

Pevná a stabilní konstrukce by měla být v tomto případě samozřejmostí. Správně zvolená výplň zábradlí je však neméně důležitá. Pokud není zábradlí tvořeno tabulovou výplní, je nutné dbát na vzdálenost a uspořádání tyčových prvků. V domácnostech s malými dětmi bychom se měli vyvarovat konstrukce zábradlí s vodorovnými příčkami. Vzdálenost mezi tyčkami by neměla přesahovat 12 cm a mezera mezi podlahou a zábradlím nesmí přesáhnout 10 cm, aby nedošlo k proklouznutí malé nožky.

Skleněné výplně v zábradlí

Skleněné výplně jsou bezpečné, udržet je ale stále čisté může být v domácnosti s dětmi náročnější. Foto: Shutterstock

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Schody:

Stahovací schody

Zábradlí schodiště

Pod schody

Víc než jen schodiště

Stavebnicové zábradlí

Převlečené schody

Dřevěné schodiště

Proměny schodiště

Keramická dlažba na schody v interiéru

________________________________________________________________________

Prostor k originalitě

Ačkoliv jde o nezbytný bezpečnostní prvek, jenž má zabránit pádu ze schodů, zábradlí může schodišti dodat jedinečnost a styl. A zatímco některé jeho parametry stanoví norma poměrně striktně, stále existuje poměrně široký prostor pro nejrůznější designová řešení. Materiály i zpracování lze volit ze široké nabídky tak, aby se stalo stylovým doplňkem interiéru, ať už zcela nenápadným, nebo naopak dominantním.

kovová výpň zábradlí

Kombinace kovu a dřeva dává spousty možností, jak tento funkční prvek zpracovat. Foto: Shutterstock

Kovové zábradlí

Kov může působit trochu stroze, což je v některých případech žádoucí (Foto: Yes interiér)

Rustikální styl doplní dřevo, které lze opracovat mnoha různými způsoby nebo kombinovat s dalšími materiály. V moderních domech vynikne elegantní nerez a sklo. Využít je ale možné také alternativní materiály jako třeba provazy, textilní či kovová lanka.

Soustružené sloupky u dřevěného schodiště

Soustružené sloupky patří k nejoblíbenějšímu řešení u dřevěných schodišť. Foto: Shutterstock

Minimalistické schodiště

Někdy není třeba vymýšlet nic složitého, důležitá je hlavně funkčnost. Foto: Shutterstock

Dobrá rada

Stejný důraz jako na samotné zábradlí se musí klást i na jeho kotvení. Jedině tak může zábradlí plnit svou úlohu bezpečnostního prvku.

Text: Veronika Cerhová
Foto: Shutterstock a se svolením firmy Yes interiér

Zábradlí bezpečné i stylové