Dřevěné schodiště

Dřevo je pro konstrukci schodů materiálem veskrze tradičním, který má i v současnosti stále co nabídnout. Velké oblibě se těší především v chalupách, venkovských domech a dřevostavbách.

Schodiště je zpravidla dominantním prvkem každého interiéru a zároveň tvoří jeden z nejdůležitějších komunikačních prostorů v domě. I když musí splňovat především stanovené technické a bezpečnostní parametry, opomíjet bychom neměli ani jeho úlohu při budování příjemného interiéru po estetické stránce.

dřevěné schodiště

Povrchová úprava hraje důležitou roli při údržbě schodiště. Foto: Shutterstock

Jehličnaté i listnaté

Volba vhodné dřeviny má do značné míry vliv na odolnost a stabilitu schodiště v daném prostředí. V současné době se pro tyto účely nejčastěji používá dřevo listnatých stromů, obvykle buk a dub. Tento materiál se vyznačuje tvrdostí a pevností, což při dobrém řemeslném zpracování dává předpoklad k mimořádně dlouhé životnosti. Značnou nevýhodou je jeho finanční náročnost, proto se používá i smrkové či borové dřevo, které poslouží stejně dobře, nicméně při frekventovaném používání se pravděpodobně dříve objeví rýhy a škrábance.

Pro vzhled i trvanlivost je důležitá také volba vhodné povrchové úpravy. Barevnost lze zbytku interiéru přizpůsobit pomocí olejů, mořidel a lazur, které pomohou také ke snazší údržbě a větší odolnosti obzvlášť u měkkých dřevin.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Schody:

Stahovací schody

Zábradlí schodiště

Pod schody

Víc než jen schodiště

Stavebnicové zábradlí

Převlečené schody

Proměny schodiště

Zábradlí bezpečné i stylové

Keramická dlažba na schody v interiéru

________________________________________________________________________

Dřevěné schodiště bez podstupnic

Bez podstupnic působí konstrukce subtilněji. Foto: Vladimír Hájek

Konstrukce a tvary

Dřevěná schodiště mívají nejčastěji schodnicovou konstrukci. Jejich nosnou část tvoří šikmý nosník, jenž se nazývá schodnice. Ta může podepírat schodové stupně buď po obou stranách, nebo pouze uprostřed, či z jedné strany a na druhé straně jsou schodové stupně upevněny do zdi.

Pro vřetenové schody je typické upevnění stupňů na středovém sloupu. Vnější část tvoří buď pouze zábradlí, nebo zábradlí se zadlabanou schodnicí. Výplně zábradlí jsou dole upevněny do plochy stupňů či hrany schodnice a nahoře do hrany madla.

Vřetenové dřevěné schodiště

Vřetenové schodiště má stupně zavěšené na středovém sloupu. Foto: Petr Živný

Zavěšená schodiště nejsou rozhodně řešením typickým pro venkovské domy. Rozumí si s moderní architekturou a při rekonstrukcích se v interiéru objevují spíše v roli kontrastního prvku. Takto konstruované schodiště má stupně zavěšené na ocelových táhlech, která se vždy musí přibližně o 10 centimetrů překrývat, aby byla zajištěna jejich tuhost v podélném směru. Jako stupně se používají tvrdé dřeviny, jejichž kresba v kombinaci se studeným kovem zajímavě vynikne.

Kovová schodnice

Kovová schodnice poskytne dostatečnou stabilitu. Foto: Jaroslav Hejzlar

Nejlepší řešení je na míru

Tvar schodiště pak musí odpovídat prostorovým možnostem a dispozici místnosti. Variant je celá řada, vybrat můžeme mezi schodišti přímými, lomenými a točitými, jedno-, dvou- či víceramennými, s podestou i bez ní. Existuje však mnoho možností, jak jednotlivé typy kombinovat.

Proměny díky podstupnicím

Pro finální vzhled i využití prostoru pod schodištěm je důležité, zda mají schody podstupnice, tedy svislé spojnice jednotlivých stupňů. Díky nim je pak schodiště neprůhledné a prostor pod ním lze využít k uložení věcí. Schody bez podstupnic jsou vhodnější v případě, že se rozhodneme je umístit například do obývacího pokoje, a netvoří tak vizuální bariéru.

dřevěné schodiště v obytné místnosti

Schodiště v obytné místnosti na sebe strhne hlavní pozornost. Foto: Martin Mašín

Když jsou schody z betonu

U novostaveb jsou často projektovány schody betonové, jejichž výhodou je takřka nezničitelná konstrukce. V chalupářském interiéru ale tento prvek působí rušivě. Kompromisem je pak obložení jednotlivých stupňů masivním dřevem, v ideálním případě stejnou dřevinou, z níž jsou vyrobeny podlahy.

Hlučnost schodů

Obávaným nešvarem dřevěných schodišť je kročejová hlučnost. Lze jí předejít výběrem správného materiálu a dostatečným dimenzováním prvků. Čím je konstrukce schodiště tužší a stabilnější, tím je méně hlučná. Důležitou roli pak hraje také způsob ukotvení, aby se případné vibrace nepřenášely do dalších konstrukcí.

Dobrá rada

Při údržbě dřevěného schodiště se nedoporučuje povrch schodů ošetřovat leštěnkou. Její použití může být nebezpečné, protože zvyšuje riziko uklouznutí.

Text: Veronika Cerhová
Foto: Vladimír Hájek, Jaroslav Hejzlar, Martin Mašín, Shutterstock

Dřevěné schodiště