Keramická dlažba na schody v interiéru

Keramická dlažba je oblíbenou a univerzální podlahovou krytinou pro každou místnost. Jinak tomu není ani v případě, když jí chceme obložit schody. Jen je třeba věnovat více pozornosti jejím vlastnostem a zpracování detailů.

Při výběru dlažby na schodiště totiž musíme brát ohled nejen na její vzhled a odolnost, ale i bezpečnost. Naštěstí však existuje tolik možností, že není potřeba se vzdávat ani jednoho z těchto požadavků. Navíc je možné pořídit i dlažbu speciálně vyrobenou pro obkládání schodových stupňů.

dlaždicové schody

Dokonalé zpracování detailů přispěje k luxusnímu vzhledu (Foto: Obklady Vilímek)

Klasická dlažba, nebo speciální?

Řady výrobků, které jsou určeny speciálně pro schodiště, mají rozšířenou nabídku nejrůznějších speciálních tvarovek, s nimiž je dosažení bezchybného výsledku mnohem jednodušší, a navíc pak existuje menší riziko odštípnutí hran. Dlaždice pro obložení stupnic, říká se jim schodovky, se oproti klasické dlažbě pro plošné použití liší „nosem“ neboli zaobleným okrajem, který tvoří hranu schodu. Někdy bývají také opatřeny protiskluznou drážkou nebo reliéfem na okraji dlažby. Kromě dlaždic na obložení podstupnic pak lze ve stejném designu pořídit také soklové lišty, rohové díly a podobně. I když je u těchto tvarovek vyšší cena, lze s jejich pomocí dosáhnout naprosto dokonalého výsledku.

Skvěle také vypadají velkoformátové dlaždice, jejichž plocha vystačí na celou plochu stupnice, a tím se minimalizuje množství spár, v nichž se často mohou držet nečistoty. Krom toho, že se snáz udržují, zároveň působí velmi luxusně.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Schody:

Stahovací schody

Zábradlí schodiště

Pod schody

Víc než jen schodiště

Stavebnicové zábradlí

Převlečené schody

Dřevěné schodiště

Proměny schodiště

Zábradlí bezpečné i stylové

________________________________________________________________________

Jde to i bez schodovek

Běžně se však používají i obyčejné dlaždice, u nichž je potřeba hlavně vyřešit detail hrany schodu. Pomoci si můžeme hliníkovými či plastovými rohovými lištami, které překryjí nepohledovou hranu dlažby a přispějí k jejímu zpevnění. Variantou je také seříznutí okraje dlaždice stupnice i podstupnice pod úhlem 45° a vytvoření kamenického rohu, což je však nepoměrně pracnější a vyžaduje notnou dávku řemeslné zručnosti.

Lišta ochrání hranu schodu před odštípnutím

Lišta ochrání hranu schodu před odštípnutím (Foto: MB keramika)

Keramické zaoblené lišty

Keramické zaoblené lišty se vidí méně často, vypadají ale velmi zajímavě (Foto: RAKO)

Odolnost a bezpečnost

Schodiště patří k nejfrekventovanějším komunikačním prostorům v domě. Tomu by měla odpovídat i dlažba, již zvolíme pro jeho obložení. Jak ale poznáme, která v těchto podmínkách uspěje a vydrží krásná po dlouhá léta? Odpověď najdeme na štítku, který uvádí vlastnosti výrobku.

Otěruvzdornost se označuje PEI 1–5, přičemž nejvyšší hodnota znamená nejlepší kvalitu. Do chodby, kam se často na botách zanesou nečistoty, písek a kamínky, by toto označení nemělo být nižší než 4. Dlažbě, u níž tento údaj výrobce nedeklaruje, se raději vyhněte, je to sázka do loterie. Vhodné je také volit dlažbu s protiskluzovou úpravou, díky níž bude schodiště bezpečnější.

dlažba v interiéru

Podélná drážka při vnější hraně zabraňuje uklouznutí. (Foto: Obklady Vilímek)

Designů je celá řada

Nepsané pravidlo velí, že dlažba na schodišti by měla co nejvíce korespondovat s podlahovou krytinou v navazující místnosti. Pokud se rozhodnete pro kontrastní odstín, prostor se tím zbytečně opticky tříští. Z praktického hlediska bývají vhodnější dlažby se vzorem či mramorováním, na nichž není na první pohled vidět každé smítko. Skvěle vypadá terakota, imitace kamene, betonu, či dokonce dřeva.

dlažba na schody

Tvarování jedné nebo více hran pomůže k dosažení perfektního výsledku (Foto: Keramika Soukup)

Dlažba pro venkovní prostředí

Bude-li dlažba vystavena povětrnostním vlivům, zaměřte se na její nasákavost a mrazuvzdornost. Nasákavost se udává v procentech a na ní přímo závisí mrazuvzdornost dlažby. U venkovní dlažby by tato hodnota neměla přesáhnout 3 %.

Text: Veronika Cerhová
Foto: se svolením firem Keramika Soukup, MB keramika, SIKO, RAKO, Obklady Vilímek

Keramická dlažba na schody v interiéru