Koberce z přírodních materiálů

V obchodech se většinou setkáme s koberci ze syntetických vláken, především z polypropylenu, polyesteru či akrylu. Díky rostoucí poptávce se ale čím dál častěji začínají objevovat koberce z čistě přírodních materiálů.

Pokud se nám líbí venkovský a rustikální styl, můžeme sáhnout po koberci z kokosových vláken, konopí, sisalu či juty. Bavlněný kobereček se bude zase snadno udržovat, navíc jeho koupě nezruinuje naši peněženku. Chceme-li si dopřát opravdový luxus, pak volíme vlněné koberce, které neobyčejně hřejí a jsou proslulé svou trvanlivostí a často také uměleckou hodnotou. Možná jste ani netušili, že existují koberce dokonce i ze lnu či hedvábí, jejich ceny se ale bohužel pohybují v astronomických výšinách.
Někdy se mezi přírodní vlákna řadí i viskóza, což je uměle vyrobené vlákno, které však pochází z rostlinné suroviny – celulózy.

Vybrat ten pravý

Výhodou, která spojuje všechny uvedené materiály je, že se do ovzduší v interiéru neuvolňují syntetická prachová vlákna a na rozdíl od některých levných koberců se „nerozpadají“. Přírodní vlákna jsou i antistatická. Tam ale společné vlastnosti většinou končí, proto je třeba koberec vybírat nejen se zřetelem na jeho vzhled, ale také na to, v jaké místnosti bude sloužit a jak moc bude namáhán.
Například bavlněný koberec je sice velmi příjemný na omak, ale jeho odolnost se řadí spíš k těm nižším. Ideální bude třeba do ložnice nebo k pohovce. Za výhodu pak lze považovat to, že menší kobereček je možné vyprat v pračce. Umístíte-li jej na frekventovaném místě, je potřeba počítat s tím, že se snadno odře či sešlape.
Koberce z jutových, sisalových nebo kokosových vláken se řadí k těm odolnějším. Tyto materiály se často používaly pro různé rohože a čistící zóny. Moc dobře však nesnášejí vlhkost a na čištění mokrou cestou můžeme rovnou zapomenout. Jejich životnost je tak většinou dána tím, jak dlouho se nám podaří udržet je čisté.

Vlna je sázka na jistotu

Tradičně se koberce vyráběly z vlny, jejíž vlastnosti asi zatím žádný jiný materiál nepřekonal. Vlna vyniká svou hřejivostí a odolností. Říká se o ní, že upravuje mikroklima v místnosti. Vlněná vlákna obsahují tuk lanolin, který odpuzuje nečistoty a ty díky tomu neproniknou do hloubky. Koberce tak mají do jisté míry i samočistící schopnost.
Výjimečné jsou i vzory, které jsou do nich často ručně vetkané, a za určitých okolností může jít i o investiční artikl. I u obyčejných kusů ze sériové výroby je ale nutné připravit se na to, že jejich cena bude vyšší než u těch syntetických.

Výrazná struktura koberce vyvažuje strohou barevnou paletu (WestwingNow)

Dobrá rada

Naše babičky čistily vlněné koberce tak, že v mrazech, kdy je suchý sníh, koberec položily vlasem do sněhu a vyklepaly. Koberec se tak zbaví nečistot a zároveň se rozjasní barvy.

Text: Veronika Cerhová
Foto: Archiv firem

Koberce z přírodních materiálů