Velikonoční vajíčka

Velikonoční vajíčka nemusí být jen malovaná, nebo jinak tradičně dekorovaná. Vyzkoušejte některé textilní techniky nebo zdobení přírodninami.

Výhodou je, že se dají využít různé zbytky látek a vlny, které máme doma, nebo lístečky nasbírané v přírodě. Investice do kraslic tak bude minimální. Potřebovat budete jen lepidlo, nůžky, háček, pletací jehlice, jehlu a nit.

Vlněná a přízová

Pro ozdobení vyfouknutých vajec se hodí například barevné příze a vlny. Můžeme jimi vajíčko obháčkovat, buď něžným krajkovým vzorem, nebo hustými sloupky. Barevnými vlnami se dá celé vajíčko také ovinout, buď hezky nitku vedle nitky, nebo cik-cak. Předtím ale na skořápku postupně nanášíme lepidlo, abychom vlnu zafixovali. Pohrát se dá i s nalepováním vlněného rouna do vzorů.

Skořápka se dá obháčkovat různými krajkovými vzory

Zabalená do látky

Velice jednoduché, ale efektní je zabalit skořápku do čtverce tylu, krajky nebo bavlněné látky s hezkým, spíše drobnějším dezénem. Na užším konci vajíčka pak látku stáhneme k sobě a převážeme stužkou. Stejně můžeme zabalit i vajíčka uvařená natvrdo, která si nachystáme pro koledníky.

Ušitá z plsti a látky

Při výrobě velikonočních dekorací se výborně uplatní barevná plst. Z ní můžeme vajíčka ušít – na plochá, jen lehce vycpaná vystřižené motivy nalepíme či přišijeme, nebo vajíčko sešijeme ze čtyř dílů a vyplníme ho. Z plsti se dobře tvoří i další velikonoční dekorace – košíčky, čepičky na vajíčka, kuřátka a podobně.
Vajíčka, kuřátka, slepičky i zajíčci se dají ušít i z  bavlněného plátna a vyplnit rounem.

Při ovíjení silnou vlnou můžeme kombinovat jednoduchou přízi a smotanou dvojitou

Zelené lístečky

Dobrou pomůckou při zdobení kraslic i vařených vajíček jsou drobné jarní lístky pěkných tvarů. Pro krátkodobou dekoraci postačí zelené lístky přiložit na bílé vajíčko a omotat nití, jejíž konce svážeme nebo přilepíme. Pro trvalejší efekt takto upravené vajíčko obarvíme v barvě na vajíčka a po jejím uschnutí nitě i lístky odstraníme.

Naše rada

Barevnou plst koupíte v papírnictví nebo výtvarných potřebách, nastříhanou na velikost zhruba A4. Je v různých tloušťkách, tu vybereme podle toho, co z ní chceme tvořit. Výhoda plsti: její okraje není třeba obšívat, netřepí se. Plst se dá lepit, sešívat na stroji i v ruce, dobře drží tvar.

Text: Iva Tvrzová
Foto: Shutterstock

Velikonoční vajíčka