Jak vybrat dobrá okna na chalupu

Máme-li vám hned na úvod co nejlépe odpovědět na otázku z titulku, pak je vybírejte zejména tak, aby chalupě slušela. Okna totiž ovlivňují vzhled domu víc, než by se na první pohled zdálo.

Rady a poučky o výběru správných oken poslouchají chalupáři pořád dokola. I krátký výlet na český venkov však postačí ke zjištění, že někteří se jimi řídí a jiní zase ne.
Pokud zrovna neopravujete památkově chráněný objekt, můžete se samozřejmě rozhodovat zcela v souladu se svými představami a finančními možnostmi, ale několik dobrých tipů vám možná pomůže vyhnout se chybám, které se pak jen obtížně odstraňují.

Příklad důsledně provedené rekonstrukce chalupy s replikami oken, které vycházejí z podoby těch, která byla na domě před opravou

Ušetřete si práci

Okna jsou vždy velkou investicí a jejich výměna obnáší i poměrně pracnou sérií nejrůznějších úkonů, které mohou zahrnovat i bourání, dostavování a obvykle také opravu fasády či omítek a novou výmalbu. Okna tedy vybíráme i s ohledem na rozměry stávajících stavebních otvorů a na možnost nahradit ta původní novými bez zbytečného bourání. Při výměně příliš velkých oken, která „zdobí“ spoustu venkovských domů po necitlivých rekonstrukcích, bude naopak potřeba stavební otvor dozdít. To je o něco jednodušší, ale i tak se nevyhnete zdění a malování.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Okna a jak na ně:

Nákup a výměna oken svépomocí

Jak opravit stará dřevěná okna

Zasklívání plastových oken

Hliníková okna

Okna do sklepa, spíže či garáže

Okna všech tvarů

Jak poznat kvalitní plastová okna?

________________________________________________________________________
Už v této chvíli stojí spousta lidí před rozhodnutím, zda si nechat okna vyrobit na míru, nebo hledat na trhu výrobek, který je rozměrově i vzhledově použitelný pro váš dům. Měníte-li okna v chalupě, která je alespoň trochu architektonicky cenná, zachovalá v původní podobě a nepoznamenaná necitlivými opravami, je vždy žádoucí respektovat původní materiál a podobu oken nebo alespoň jejich typ a velikost. Jakákoli změna by mohla vzhled domu negativně poznamenat a neškolené oko řady chalupářů to navíc zjistí až v okamžiku, kdy už se s tím nedá nic dělat.
Ideální je tedy nechat vyrobit repliky včetně případných vyřezávaných ozdobných prvků nebo alespoň napodobeniny, které se původnímu vzhledu co nejvíce přibližují. Tohoto ideálu téměř nikdy nedocílíte u plastových oken, takže se jim u staré chalupy snažte spíše vyhnout. Není však důvod nevybavit repliky tradičních oken „novotami“ v podobě různých větracích systémů, moderního kování či kombinovaného otvírání, ale vzhled a proporce zůstanou zachované a chalupa nebude vypadat nepatřičně.
Nutno říct, že toto řešení je zpravidla nejdražší. Ale zároveň už neplatí, že by bylo kvůli výrobě oken nutné za každou cenu složitě hledat šikovného řemeslníka a přizpůsobovat se jeho časovým možnostem. Můžete se porozhlédnout i po nabídce firem, které vyrábějí a prodávají okna ve velkém a vybrat si ze sortimentu, který splní požadavky na tradiční „chalupové“ okno.

Dřevěné střešní okno Velux GGL 1055 je jednou z variant v případě, že se rozhodnete zobytnit a prosvětlit podkroví (Velux)

Špaletová okna

Například Oknostyl, který má aktuálně čtrnáct poboček po celé republice, nabízí kromě jiného i špaletová okna. To jsou ta obvykle nejstarší a podle mnohých i nejkrásnější dělená okna s vnějšími křídly, otevíranými ven a vnitřními, která se otevírají dovnitř.
Oknostyl uvádí, že vyrábí okna od úplných replik až po moderní konstrukce osazené celoobvodovým kováním. Tato okna vyhoví i požadavkům na původní vzhled a lze je začlenit i do tradiční architektury. Základní typ špaletového okna má vnější křídla osazena izolačním dvojsklem a vnitřní křídla sklem jednoduchým. V nabídce jsou i špaletová okna s protihlukovými skly nebo dvěma izolačními dvojskly. U všech typů můžete mít současné konstrukční prvky, mezi něž patří například celoobvodové těsnění, izolační dvojsklo či panty seřiditelné ve všech směrech.
Dřevěná špaletová okna Antik nabízí i firma Vekra, která však v rámci jednoho typu dává možnost volby mezi řadou variant. Vychází tedy vstříc poptávce po oknech, která alespoň na první pohled vzbuzují dojem tradičního vzhledu, ale zároveň si je můžete nechat dodat například ve variantě sklopné, dvoukřídlé či vícekřídlé se středovým sloupkem.

Eurookna kombinují tradiční vzhled a moderní materiály, v tomto případě třívrstvé nebo čtyřvrstvé dřevěné hranoly (PKS okna)

Kastlová okna

Dalším tradičním konstrukčním typem jsou kastlová okna. Začala se vyrábět o něco později než špaletová a v některých ohledech vlastnosti špaletových oken vylepšila. I kastlová okna jsou tvořena vnitřními a vnějšími samostatně otvíratelnými křídly, ale u kastlových se na rozdíl od špaletových otevírají obě křídla dovnitř. Kastlová okna navíc tvoří jeden celek, u nějž jsou vnější i vnitřní křídla upevněná na jedné zárubni a často mívají rovněž horní okno – nadsvětlík.
Na jednom rámu jsou dnes ostatně často upevněna i špaletová okna, ale původně se zazdíval vnější a vnitřní okenní rám zvlášť a stěna v okenním otvoru mezi křídly se zakrývala dřevěným ostěním nebo zůstávala jen omítnutá.
I kastlová okna patří mezi typy oken, které starším domům velmi sluší, proporčně odpovídají jejich vzhledu a z hlediska praktičnosti konstrukce mohou dobře sloužit i v současnosti. Ve svém sortimentu je má mnoho menších výrobců, zatímco u řady větších firem často narazíte na poněkud matoucí informace. Některé dokonce uvádějí špaletová a kastlová okna jako jeden typ nebo prodávají jako špaletová i okna, jejichž konstrukce odpovídá kastlovým. Vždy si proto s výrobcem nebo prodejcem přesně ujasněte, co chcete, tedy zejména to, jakým směrem se budou jednotlivá křídla otevírat, případně zda půjde o moderní variantu, která umožní kromě standardního i výklopné otevírání.

Střešní okna

Střešní okna si pozornost chalupářů zaslouží z řady důvodů. Přestavba půdních prostor bývá častou cestou k rozšíření obytné kapacity chalupy a střešní okna jsou z hlediska realizace jednodušší a levnější cestou k prosvětlení a větrání nových místností na bývalých půdách než vikýře. U památkově chráněných objektů i u staveb, u nichž je žádoucí zachovat co nejvěrněji jejich původní proporce, je pak střešní okno často jedinou možnou variantou,
Vikýře mají samozřejmě rovněž své výhody, zejména v tom, že o něco zvětší podkrovní prostory, ale střešní okno je stavebně méně náročné, a kromě toho propouští do místnosti více světla. Střešní okna součástí tradiční venkovské architektury nejsou, takže je při jejich výběru nutné zohlednit zejména to, aby netvořila v ploše střechy příliš dominující prvek.
Rozměry oken je nutné vybírat podle sklonu střechy. Čím je úhel sklonu menší, tím výš by mělo být okno namontováno. A v úvahu berte i rozteč krokví, tedy i vzdálenost mezi nimi. Mezi krokve se okna montují nejsnadněji, ale pokud vzdálenost mezi nimi šířku okna výrazně přesahuje, lze střešní okno upevnit i na latě.

Text: Richard Guryča
Foto: Autor a archiv firem

Jak vybrat dobrá okna na chalupu