Zasklívání plastových oken

Když už je potřeba vyměnit sklo v plastovém okně, jde to obvykle snadněji než u okna dřevěného. Musíte si však osvojit zásady postupu, který je od tradičního zasklívání odlišný.

Předpokládejme, že chcete zasklít plastové okno sami, možná máte dokonce v dílně zásobu okenních skel a dokážete si je sami nařezat. V takovém případě platí níže uvedený postup, který doporučují výrobci plastových oken. Je však rovněž možné zvolit jednodušší cestu a obrátit se na výrobce, kteří obvykle služby zasklívání poskytují. Musíte znát přesný rozměr skla, který pak servisní technik přiveze, vloží ho do rámu a je hotovo. U mnoha typů oken je to dokonce nutné, protože okenní dvojsklo nebo trojsklo se vyrábí jako vzduchotěsný izolační sendvič a opravuje se vyjmutím a vložením nového celého dvojskla nebo trojskla. Když se však chcete do práce pustit sami, je potřeba mít sklo v daném rozměru k dispozici a držet se následujícího postupu, případně se podívat na videa na YouTube, která postup názorně dokumentují krok za krokem.

zasklívání plastových oken

Demontáž a následné opětovné vložení těsnicích prvků je u zasklívání plastového okna nejdůležitější součástí pracovního postupu. Foto: Shutterstock

Lišty a střepy ven

Základním rozdílem oproti tradičnímu zasklívání dřevěného okenního rámu (nebo prosklených dveří) je to, že v plastu nedrží sklo kombinace hřebíčků a tmele (kytu), ale systém lišt a gumových těsnění. To sice vyndávání rozbitého a vkládání nového skla usnadní a urychlí, ale je nutné neztratit při svépomocném zasklívání orientaci v tom, co kam patří. Není to až tak složité. Můžete si jednotlivé komponenty označit fixou, případně vyfotit do mobilu stav před rozebráním, prostě najít systém, jak se v demontovaných dílech při následné kompletaci neztratit. Okenní křídlo můžete i vyndat z rámu, ale je lepší ho v něm ponechat, umožní vám to snazší manipulaci se sklem.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Okna a jak na ně:

Nákup a výměna oken svépomocí

Jak opravit stará dřevěná okna

Jak vybrat dobrá okna na chalupu

Hliníková okna

Okna do sklepa, spíže či garáže

Okna všech tvarů

Jak poznat kvalitní plastová okna?

________________________________________________________________________

Jestliže rám s rozbitou tabulí přece jen vysadíte, je potřeba zamezit případnému prasknutí skla, což může hrozit zejména u rozměrnějších tabulí. Nepokládejte tedy vyndaná okna na tvrdé povrchy, zejména na beton, kov, dlažbu a podobné podklady. Vhodné jsou naopak povrchy ze dřeva, polystyrenu či gumy.

Nejprve se pomocí špachtle vyndají zasklívací lišty, pomáhat si můžete šetrným klepnutím gumovou paličkou. Začíná se od nejdelší a potom se pokračuje dokola, nakonec se vyndá rozbité sklo. Při zasklívání pak nejprve naklepněte do rámu nejkratší lišty (většinou spodní a horní) a pak lišty delší. Je potřeba dbát na to, aby guma na křídle, rámu a zasklívací liště byla zcela čistá. Není-li, použijte vhodný neagresivní chemický čistič nebo saponát.

Víte, že…

Příčinou prasknutí okenní tabule v plastovém rámu může být i nevhodně zvolený tmavý dekor na slunečné straně domu. Vlivem tepelné roztažnosti může nastat efekt tepelného lomu a sklo praskne.

Dobrá rada

Pro objednání nového skla není důležitý jen jeho rozměr, ale i tloušťka skla. Objednáváte-li přesklení u dodavatele oken, budou ho zajímat i rozměry distančního rámečku a někdy i parametry tepelné a zvukové izolace. Bývají vytištěny na distančním rámečku uvnitř oken (mezi skly).

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock

Zasklívání plastových oken