Okna všech tvarů

V současnosti se po trojdílných oknech znovu dávají do chalup okna orientovaná na výšku s vícenásobným dělením. Tlak výrobců moderních materiálů je ale velký a způsobuje, že ne vždy se respektují stavební tradice venkova. Hitem jsou okna z plastu, která se však do starých domů nehodí.

Z jakého materiálu by měla být okna vaší chaty, nebo chalupy? Do starých domů preferujeme dřevo a v novějších venkovských stavbách zvolíme materiál, který bude nejlépe slušet povrchové úpravě jejich pláště. Výběr je široký: od tvrzeného PVC až po kombinace dřeva pro pohled z interiéru a hliník pro venek. Je logické, že rozhodují i naše finance, ale právě proto bychom neměli experimentovat a dát na radu odborníka.

Dřevěné špaletové šestitabulkové okno s profilovanou obložkou patří k nejhezčím typům chalupářského okna

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Okna a jak na ně:

Nákup a výměna oken svépomocí

Jak opravit stará dřevěná okna

Zasklívání plastových oken

Hliníková okna

Okna do sklepa, spíže či garáže

Jak vybrat dobrá okna na chalupu

Jak poznat kvalitní plastová okna?

_______________________________________________________________________

Zajímavě členěné okno ve vikýři

Dnes se často vyměňují dřevěná okna za plastová. Je to založeno na mylné představě, že tato okna jsou bezúdržbová a vydrží navěky. Jakou údržbu potřebují? Okenní konstrukci z plastu bychom měli minimálně dvakrát ročně umýt a celoobvodové kování seřídit a promazat. Životnost plastového okna se pohybuje mezi 30–50 lety. Dřevo dovede vzdorovat povětrnosti minimálně dvojnásobnou dobu.

Úzké okénko vedlo do pomocných prostor. Aby se dalo větrat, v pevné venkovní části lze otevírat prostřední tabulku na obrtlík

Široké okno imitující sdružené okno má pěknou červenou barvu, která v bílé omítce zářivě svítí

Nápad

Dříve se na špalety věšely klícky s živými ptáčky, dnes tento zvyk připomínají dřevěné figurky zavěšené v okně.

 

 

 

Text: Martina Lžičařová
Foto: Vladimír Hájek, Martina Lžičařová, Zdeněk Roller, Pavel Veselý, Robert Virt, Petr Zhoř, Petr Živný, Shutterstock a archiv firem

Okna všech tvarů