Hliníková okna

Výhody hliníkových oken ocení především majitelé lehčích dřevostaveb. Využít je však lze i na chalupách, například při budování přístaveb s velkými prosklenými plochami.

Hliník je lehký, ale současně pevný. S vhodnou povrchovou úpravou je velmi odolný vůči nepříznivým povětrnostním vlivům a povrchovému poškození. Parametry tepelné izolace hliníkových oken s izolačními trojskly jsou srovnatelné s vlastnostmi oken plastových nebo dřevěných. Okna z hliníku můžete vybírat téměř v libovolné barevné povrchové úpravě. Pro povrchovou ochranu rámů se používají laminované fólie, lakování či dekory dřeva, ale použít lze i hliník bez povrchových úprav.
Hliníkové okenní profily lze eloxovat nebo můžou být nalakovány polyesterovými barvami, které po vypálení mohou mít lesklý, matný nebo strukturovaný povrch. Životnost této povrchové úpravy je asi 20 let. Povrchové úpravy u dřevěných a plastových oken podléhají povětrnostním vlivům mnohem dříve.

velkoplošné zasklení v hliníkových rámech sluší moderním stavbám, ale i progresivně pojatým rekonstrukcím starých domů

Odolnost a únosnost

V porovnání se dřevem a plastem mají tato okna bezkonkurenční statickou odolnost a únosnost. To umožňuje výrobu oken a dveří takových rozměrů, které při použití plastu ani dřeva nejsou možné a vytvoření sestav, které jsou samonosné nebo podpořené lehkou nosnou konstrukcí z oceli nebo jiného vhodného materiálu. Díky velmi malé teplotní dilataci hliníkových profilů je možné vyrábět z jednoho kusu i opravdu velké otvorové výplně.
V porovnání se dřevem i plastem jsou hliníkové profily velmi štíhlé, což přispívá k elegantnímu vzhledu oken. Hliníková okna jsou rovněž odolná vůči povětrnostním vlivům a nezatěžují stavební konstrukci v takové míře jako plast či dřevo.

chcete-li získat dokonalý průhled z interiéru do zahrady a minimalizovat tepelné ztráty i zatížení konstrukce, zvolte hliníkové rámy (schüco)

Hliník a dřevo

Okna, označovaná jako hliníková, ovšem nejsou jen z hliníku. Zpravidla sestávají ze dvou hliníkových částí profilu a z můstku z neměkčeného PVC nebo polyamidu, který tvoří přerušení tepelného mostu a spojuje hliníkové části v jeden celek. Zmíněné přerušení řeší dřívější handicap těchto oken v podobě promrzání rámů v zimním období.
Standardem je u těchto oken i zasklívání trojsklem. Oproti dvojsklu se tím vylepší tepelně technické vlastnosti téměř o polovinu (dvojsklo má součinitel prostupu tepla U =1,1 W/(m2K), trojsklo U = 0,6 W/(m2K)).

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Okna a jak na ně:

Nákup a výměna oken svépomocí

Jak opravit stará dřevěná okna

Zasklívání plastových oken

Jak vybrat dobrá okna na chalupu

Okna do sklepa, spíže či garáže

Okna všech tvarů

Jak poznat kvalitní plastová okna?

________________________________________________________________________
V případě trojskla ovšem musí okenní profily dokázat přenést zhruba o třetinu vyšší zátěž. U velkých prosklených ploch tento přenos zvládají dobře jen hliníková okna.
Podle výrobců skvěle obstojí i v extrémním působení povětrnostních vlivů včetně extrémních teplot, kterým bývají okna vystavena na osluněných stranách domů. Zvláště velké prosklené plochy francouzských oken či jakýchkoli jiných velkoplošných tabulí jsou v takových místech vystaveny střídání teplot od prudkého ohřátí sluncem až po strmý pokles teploty při následném ochlazení. Tyto teplotní výkyvy, stejně jako působení mrazu, větru a vlhkosti včetně dopadajícího deště a dalších faktorů, ovlivňují prostorovou stálost a funkčnost oken a dveří. A nejlépe v takové zátěži obstojí právě hliníková okna. Hliník má totiž kromě jiného více než poloviční tepelnou roztažnost oproti plastu, což minimalizuje tzv. bimetalický efekt u hliníkových okenních a dveřních rámů.
Hliník oproti PVC nabízí mnohem větší tuhost a konstrukční přesnost dosedávajících prvků. I díky těmto vlastnostem lze z hliníku vyrábět velkoformátová okna o malé konstrukční hloubce (65–75 mm) i šířce rámu. Taková konstrukce přispívá k maximálnímu průchodu světla, okna mohou mít i libovolný tvar. Velké formáty lze kombinovat s fotovoltaickými panely, díky čemuž část oken energii zadržuje a druhá část energii vyrábí.

trojité prosklení je už v současné době standardem, ale postačit může i izolační dvojsklo

Bezpečnostní parametry

Hliníková okna zaručují rovněž bezpečnost a snadné ovládání. Kování bývá většinou skryto v konstrukčním rámu tak, aby nerušilo na pohled. Pro manuální ovládání je v nabídce široká škála klik a madel. Okna však lze ovládat také dálkově, automatizovaně nebo centrálně dálkově přes PC. Hliníkové profily jsou výjimečně silné a odolné proti deformaci, takže vyhoví i nárokům na přísnější bezpečnostní požadavky a odolnost vůči požáru i vloupání.
Na trhu jsou dostupná okna celohliníková, plastohliníková a dřevohliníková. Jako dřevohliníková se označují dřevěná eurookna, která jsou z exteriérové strany chráněna pláštěm z hliníku. Ten je dokonale chrání před povětrnostními vlivy. Okna není třeba udržovat a i po letech provozu si zachovávají svůj bezchybný vzhled a funkčnost.
Dřevohliníková okna mají většinu výhod dřevěných oken, především přírodní vzhled a stabilní konstrukci. Řeší však jejich největší nevýhodu, tedy nutnost opravy a obnovy nátěru zvenčí. Hliníkové opláštění nejen chrání dřevěný profil před vlivy vnějšího prostředí, ale také propůjčuje dřevohliníkovým oknům elegantní a exkluzivní vzhled.
Výhody jsou vykoupeny cenou, která může být až o polovinu vyšší než cena srovnatelných oken ze dřeva nebo z hliníku. K nevýhodám patří zejména nízká odolnost vůči vlhkému prostředí. A také to, že jinak po všech stránkách výhodné hliníkové opláštění sice chrání povrch okna, ale zároveň znemožňuje jeho případnou opravu.
Odborníci rovněž varují před konstrukcemi oken s měkkým spojením mezi dřevěným a hliníkovým rámem. Většinou prý totiž dlouhodobě neudrží dostatečný přítlak těsnicích profilů ke sklu a zatékající voda pak začne dřevohliníkové okno zevnitř poškozovat.
Plastohliníková okna jsou určitým kompromisem mezi ještě stále dostatečně exkluzivním vzhledem a o něco příznivější cenou ve srovnání s okny dřevohliníkovými. Jejich základem je plastové okno, obvykle s trojitým středovým těsněním, izolačním trojsklem, teplým meziskelním rámečkem a vyztužením ocelovými pozinkovanými profily. Alespoň by to tak mělo být, protože u levného a nekvalitního plastového okna by vyztužení hliníkem nemělo smysl.
Hliníkové opláštění (nejlépe s odvodněním spodem, tj. bez viditelných krytek odvodňovacích kanálků) do značné míry odstraňuje velkou roztažnost barevných plastových oken s teplotou. Hliníkové opláštění rozdíly teplot vstřebá a plastové okno se pak z hlediska teplotní roztažnosti chová jako okno bílé, tedy s menší potřebou seřizování a větší životností.

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Uložit

Uložit

Uložit

Hliníková okna