Jak poznat kvalitní plastová okna?

Přemýšlíte, že je načase vyměnit okna? Ať už jsou hlavními důvody investice do nových oken, roční vyúčtování za vytápění, anebo neustálé závany chladu, výměně by měl předcházet důkladný výběr.

Na trhu najdeme mnoho výrobců i prodejců plastových oken a zorientovat se v široké nabídce bývá náročné. Komu tedy při výběru důvěřovat? Níže přinášíme základní parametry, kterých byste si u plastových oken měli v každém případě všímat.

Kroucení a výztuha

Aby plastová okna dlouho a spolehlivě fungovala a těsnila, nesmí se kroutit. To se může projevit zejména u velkých oken, těch s tmavým dekorem anebo oken umístěných na jih, kde se vlivem slunečního záření povrch více zahřívá. Proto je nutné, aby plastová okna měla kvalitní kovovou výztuhu, která zajistí tvarovou stabilitu.

Zasklení trojsklem s použitím kvalitních plynů pro výplně mezi skly může podstatně snížit tepelné ztráty (Foto: Veka)

Zasklení trojsklem s použitím kvalitních plynů pro výplně mezi skly může podstatně snížit tepelné ztráty (Foto: Veka)

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Okna a jak na ně:

Nákup a výměna oken svépomocí

Jak opravit stará dřevěná okna

Zasklívání plastových oken

Hliníková okna

Okna do sklepa, spíže či garáže

Okna všech tvarů

Jak vybrat dobrá okna na chalupu

________________________________________________________________________

Třída profilu

Základ plastového okna tvoří plastový profil. Dle kvality se dělí na několik tříd a vybrat ten z třídy A, tedy s největší tloušťkou plastu na pohledových stěnách, se rozhodně vyplatí. Silnější plastové stěny profilu zajistí i větší plochu svařeného materiálu. Taková okna potom mají i větší pevnost svařovaných rohů a větší odolnost proti vytržení vrutů, kroucení a dalším defektům.

Čím více je uzamykacích bodů, tím je okno lepší. Foto: Shutterstock

Čím více je uzamykacích bodů, tím je okno lepší. Foto: Shutterstock

Ručně vkládané těsnění

Pro správnou tepelnou i zvukovou izolaci je těsnění oken naprosto zásadní. U plastových oken může být těsnění jako součást profilu svařované přímo s oknem. Tento způsob je sice levnější na výrobu, avšak v rohu okna takové těsnění vlivem svařování tvrdne a ztrácí svou pružnost. Dražší variantou je ručně vkládané těsnění, které je pružné po celém svém obvodu i v rozích, tedy mnohem lépe těsní.

Okna se dodávají včetně venkovních i vnitřních parapetů

Okna se dodávají včetně venkovních i vnitřních parapetů. Foto: Shutterstock

Nezapomeňte na kování

Kvalitní kování zajišťuje dlouhodobou a bezpečnou manipulaci při zavírání a otevírání, vyklápění nebo posouvání okna. Má také vliv na bezpečnost a odolnost proti případnému vypáčení. Jedním z ukazatelů kvalitního kování je počet uzamykacích a uzavíracích bodů po obvodu okna – čím více jich je, tím snadnější bude okna seřídit, tzn. nastavit optimální přítlak křídel k rámům. Uzamykací body se speciálním hříbkovým čepem na křídle a uzamykacím kamenem umístěným na rámu do sebe pevně zapadnou a ztěžují vypáčení. Při výběru u dodavatele proto chtějte vidět standardně dodávané okno a nechte si ukázat umístění a typ uzamykacích bodů.

Okna se dodávají včetně venkovních i vnitřních parapetů

Okna se dodávají včetně venkovních i vnitřních parapetů. Foto: Shutterstock

Pozor na výrobce

Nejčastější nedorozumění vzniká mezi dodavatelem a výrobcem okna. Pokud dodavatel okna přímo nevyrábí, požádejte ho o informaci o skutečném výrobci a nechte si ji také spolu s kontaktem na servisní oddělení uvést přímo do smlouvy o dílo. Budete tak vědět, kam se případně obrátit, pokud byste potřebovali záruční nebo pozáruční servis. Z toho vyplývá, abyste dávali pozor na neznámé firmy bez zkušeností a historie. Raději spoléhejte na ověřené výrobce.

Montáž může zkazit i dobré vlastnosti

Můžete vybrat to nejkvalitnější okno od tradičního výrobce, pokud ho ovšem montážníci osadí špatně, bude to k ničemu. Jde zejména o správné ošetření připojovací spáry tak, aby si dlouhodobě uchovala výborné tepelněizolační vlastnosti. Měla by být také dostatečně zajištěna proti průchodu vlhkosti dovnitř a ven z interiéru. Nechte si proto okna odborně namontovat vyškolenými zaměstnanci, získáte tím většinou i prodlouženou záruku od dodavatele.

Technologie výroby i design plastových oken se neustále vyvíjejí (Foto: Vekra)

Technologie výroby i design plastových oken se neustále vyvíjejí (Foto: Vekra)

Neplýtvejte penězi!

Když se rozhodneme pro výměnu oken, vždy se jedná o poměrně velké peníze. Slevy, které prodejci nabízejí, by neměly být rozhodujícím faktorem! Naopak pozor na to, aby se onen zvýhodněný nákup již po první zimě nestal noční můrou a vyhozenými penězi.

Co udělat 1× za rok

  • Namažte kování olejem
  • Promažte těsnění glycerinem
  • Seřiďte dosedání rámů
  • Vyčistěte odvodňovací kanálky

Text: Redakce
Foto: Shutterstock a se svolením firem Vekra a Veka

Jak poznat kvalitní plastová okna?