Nákup a výměna oken svépomocí

okna na chalupě

Foto: Vladimír Hájek

Když už nelze okna na chatě nebo na chalupě opravit, obvykle je jich na výměnu jen několik a lze to zvládnout postupně a svépomocí. Využijte možnosti snazšího a rychlejšího nákupu.

Zmíněná rychlost je pro svépomocnou výměnu oken v rekreačním objektu poměrně zásadním faktorem, protože obvykle jde o sezónní práci, na kterou je jen omezený čas. Zatímco zadání nových oken do výroby závisí na kapacitě výrobce a obvykle se nevyhnete nějaké době čekání, existují i jiná řešení, která mohou vše urychlit a usnadnit. Samozřejmě se nelze vždy spolehnout na to, že si vyberete z oken, která jsou zrovna na skladě u výrobce nebo u prodejců. Ale za úvahu to stojí.

Jak nejlépe vybrat

Pomineme-li specifická, a přece jen ne tak často volená okna z méně tradičních materiálů, jako jsou například hliník, ocel nebo kombinace různých materiálů, je nejčastější volbou okno dřevěné nebo plastové. Výrobě oken se nevyhnete v případě, že požadujete repliky či alespoň přibližné kopie těch původních, což je zvláště u stylových a architektonicky cenných chalup většinou nutné. Stejně tak můžete chtít nahradit okna esteticky nevyhovující takovými, která k chalupě původně patří. A lze jen těžko předpokládat, že taková okna najdete v nabídce sériových skladových oken k univerzálnímu použití.

Ve všech ostatních případech máte možnost vybrat si z omezené nabídky již vyrobených typových oken, která jsou k dostání v hobbymarketech nebo u výrobců. Ti je obvykle prodávají i prostřednictvím e-shopů, kde je poměrně přehledná nabídka rozměrů i dekorů jednokřídlých i dvoukřídlých oken. Převažují okna plastová, ale mezi hotovými výrobky najdete i okna dřevěná. Pokud se spokojíte s omezenou škálou rozměrů a provedení (obvykle neseženete menší okna s dělenými skly), vyberete si i z nabídky oken dřevěných.

výměna oken

Menší množství oken lze vyměnit svépomocí. Aby nové okno dobře sloužilo, dodržujte zásady správné montáže. Foto: Shutterstock

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Okna a jak na ně:

Jak vybrat dobrá okna na chalupu

Jak opravit stará dřevěná okna

Zasklívání plastových oken

Hliníková okna

Okna do sklepa, spíže či garáže

Okna všech tvarů

Jak poznat kvalitní plastová okna?

________________________________________________________________________

Plastová, nebo dřevěná?

O rozdílech mezi plastovými a dřevěnými okny se můžete dočíst všechny podrobnosti na našem webu. Standardem mezi dřevěnými jsou eurookna vyráběná z normovaných lepených hranolů, které vykazují výrazně lepší vlastnosti než normální dřevo. Před nákupem je vždy dobré prověřit, co je v ceně. Na trhu jsou totiž relativně levná okna pouze s jedním sklem, někdy nejsou v ceně kliky a kování, chybět může i nátěr či nástřik.

Plastová okna mohou být nabízena i v kategorii méně komfortních, tzv. sklepních, která jsou většinou v širším formátu, jsou výklopná, v jednoduchém provedení z hnědého nebo bílého plastu a v designu, u nějž nad krásou převažuje účelnost. Seženete však i kvalitní plastová okna, která mají minimálně z vnější strany dekor v podobě dřeva a často jsou od skutečného dřeva na první pohled nerozeznatelná.

Volba rozměrů

I v případě, že vybíráte z nabídky skladových oken, která vždy vyjdou levněji než výroba na zakázku, je výhodnější vybírat z rozměrů, které se buď „trefí“ do stávajících stavebních otvorů, nebo budou vyžadovat menší dozdění. To je vždy jednodušší než stavební otvory zvětšovat a vybourávat.

U menších plastových oken, která se do rekreačních objektů často pořizují, si dejte pozor na skutečný rozměr prosklené plochy: levnější okna mívají často disproporční a příliš mohutné rámy, v nichž se prosklená plocha tak trochu ztrácí, a takové okno může vzhled domu nepříjemně poznamenat. Pozornost je nutné věnovat i prosklení. Standardem jsou dvojskla, často i trojskla, která samozřejmě navýší tepelněizolační hodnoty takových oken.

U menších plastových oken se zajímejte o skutečnou velikost prosklené plochy, aby se okno neutápělo v příliš mohutném rámu

Montáž oken

Osazení plastových oken se od montáže dřevěných v detailech odlišuje, ale vždy je nutné dodržet několik obecně platných zásad: rámy se do stavebních otvorů vždy šroubují, nelze spoléhat pouze na zapěnování montážní pěnou, a to ani v případě, že rám do otvoru téměř přesně zapadne. Doporučuje se použití tzv. turbošroubů, osvědčené jsou zatloukací hmoždinky.

osazování oken

Osazování rozměrnějších oken je lepší a bezpečnější dělat ve dvou. Foto: Shutterstock

Rám je nutné za pomoci klínků dokonale vyrovnat do roviny, jinak se budou otevřená okna samovolně dovírat a nerovnost může být i nepříjemně viditelná na pohled. Štěrbiny mezi rámy a obvodovými stěnami mohou být místy tepelných mostů a úniků tepla, vždy je tedy nutné dokonale je utěsnit pomocí těsnicích pásků (jsou běžně k dostání) a po zapěnování je potřeba zapravit je omítkou. Totéž se týká i dozděných částí stavebních otvorů, pokud bylo nutné je dozdít.

Osazovaný rám je vždy dobré při montáži chránit před znečištěním malířskou páskou a není od věci pořídit si odstraňovač montážní pěny, která jde jinak „dolů“ obtížně a v případě dřevěných rámů často i s lakem.

U všech typů nových oken je po namontování žádoucí promazat, dotáhnout a zkontrolovat funkčnost kování, zvláště toho, k němuž je později obtížnější přístup. U nových oken pomůže k orientaci návod, případně se předem informujte u prodejce nebo si návod vyžádejte. Často bývá ke stažení na internetu.

montáž okna

Montáž nového okna by mělo vždy završit dotažení, seřízení a promazání všech mechanismů a kování. Foto: Shutterstock

Nezapomeňte na parapety

S novými okny je často nutné namontovat i nové parapety. Ty lze nechat vyrobit u klempíře na míru nebo si vybrat z nabídky hotových, které se rovněž dají objednat v požadovaném rozměru a bývají opatřeny ochranným nástřikem. Parapety je potřeba zasekat do omítky, dodržet spád a důkladně je upevnit předepsaným počtem vrutů tak, aby je postupně neuvolnil vítr a plnily svůj ochranný účel.

Kde koupit?

 • Hobbymarkety
  + okna na skladě a hned k odvozu
  – omezený výběr, vlastní odvoz
 • E-shopy skladových oken
  + okna hned k dispozici, přehledný výběr
  – omezená nabídka, nutnost vyčkat na doručení
 • Objednání u výrobce
  + dodání přesných rozměrů i netradičních tvarů
  – čekací lhůta, vyšší cena

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock a Vladimír Hájek

Nákup a výměna oken svépomocí