Pusťte k domu slunce

 

Chalupa utopená v zeleni je krásná, ale stromy a keře často brání blahodárnému působení slunečního svitu

Ani při zvažování náročných stavebních zásahů a opatření nezapomínejte, že na vlhkost v domě mají často vliv i jednoduché věci, třeba nedostatek slunečního svitu či špatné větrání.

Problém s vodou vzlínající do zdiva skrze špatně izolované základy vám slunce nevyřeší. Jeho nedostatek však může prohloubit negativní důsledky vlhkosti v domě. A tak je to i s dalšími opatřeními typu větrání, pravidelného topení či používání vysoušečů: obvykle neodstraní příčiny vlhka, ale mohou zmírnit jeho důsledky. Navíc jde často o jednoduché a levné „fígle“, které se vyplatí vyzkoušet, protože mohou přinést překvapivý efekt.

Zkroťte zeleň

Stín staleté lípy je samozřejmě cenný, ale příliš mnoho zeleně v těsném sousedství domu přispívá ke koncentraci vlhkosti, růstu mechů a lišejníků i omezení blahodárného vlivu, který mohou mít na dům sluneční paprsky.

Sluneční svit pomůže přirozenému odpařování vlhkosti ze zdiva a při dostatečně velké prosklené ploše oken ohřívá i vzduch uvnitř. I proto je zvýšenou vlhkost z interiéru nutné trvale odvětrávat. Kromě řízeného jednorázového větrání pomocí průvanu to lze v nepravidelně obývaných objektech řešit využitím různých větracích systémů moderních oken, ale i dodatečnou montáží větracích klapek na okna, která těmito systémy vybavena nejsou. Za úvahu pak stojí i nahrazení starých oken novými, jejichž součástí je pasivní větrací systém.

Schéma stěnové štěrbiny s větrákem, kterou lze osadit do obvodového zdiva (Bristec)

Průběžné větrání je možné řešit i proražením otvorů a štěrbin ve zdivu, ostatně i řada tradičních venkovských staveb taková okýnka pro zajištění přirozené cirkulace vzduchu mívala. Změnit tento typ pasivního větrání v aktivní lze pomocí větráků, které se dají zapínat a vypínat i na dálku. Na zabezpečení větracích průduchů před hlodavci existují plastové či kovové krycí mřížky.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Vzlínající vlhkost:

Jak se zbavit vlhkosti

Izolace základů

Zastavte vlhkost v chalupě

________________________________________________________________________

Vysoušeče zdiva

Odvětrávání interiérů je nutné řešit i v případě, že se rozhodnete používat elektrické vysoušeče zdiva. Zpravidla jde o přímotopná topidla se silnými ventilátory.

Proud ohřátého vzduchu je vhodný zejména pro nárazové vysoušení vlhkého interiéru, protože trvalý provoz vysoušečů by mohl odvlhčení domu pěkně prodražit. Mají však určitě smysl v případě, kdy zbavujete dům následků vlhka poté, co byly odstraněny jeho příčiny. Tedy po podřezání či injektáži, ale i po opravě protékající střechy, po povodních či dalších škodách způsobených vodou. Nezapomeňte, že existuje i možnost pronájmu výkonných a drahých profesionálních vysoušečů, což se při likvidaci jednorázových škod vyplatí více než nákup a provoz méně účinných přímotopných ventilátorů pro domácnost.

Dobré rady

  • Vlhkost domu můžete snížit i odvedením vody z pozemku pomocí drenážních systémů.
  • Mějte však na paměti, že příliš radikální změny vlhkostních poměrů v podloží mohou způsobit praskání omítek i obvodového zdiva.

Náš tip

Větrací štěrbiny

Jedním ze způsobů, jak zajistit větrání interiéru v době vaší nepřítomnosti jsou okenní větrací štěrbiny. Toto (z výroby či dodatečně montované) příslušenství oken umožňuje manuální nastavení průtoku vzduchu, nebo automaticky zajistí větrání podle vlhkosti uvnitř místnosti. Štěrbiny reagují na principu prodlužování polyamidového pásku při zvýšené vlhkosti, nevyžadují tedy zdroj energie. V případě potřeby je lze zcela uzavřít.

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem a Shutterstock

Pusťte k domu slunce