Okna do sklepa, spíže či garáže

Zejména do sklepů, garáží či do dílny v suterénu se hodí takzvaná sklepní okna. Obvykle se vyrábějí ve sklopné variantě a mohou být doplněna bezpečnostními či větracími prvky.

Jednokřídlá sklopná okna nabízejí výrobci v drtivé většině v plastové variantě, ale seženete i dřevěná. Obecně funguje trh s okny tak, že se buď objedná dodávka přesných rozměrů, nebo lze nakupovat tzv. skladová okna. Ve druhém případě musíte vzít zavděk rozměry, které jsou na skladě k dispozici. Ale obvykle lze vybírat z několika rozměrových variant. Výhody nákupu skladových oken spočívají v tom, že si je můžete rovnou vybrat a objednat a zároveň se snadno zorientujete v cenách.
Okna pro technické místnosti, sklepy, spíže, suterénní prostory a další, zpravidla méně reprezentativní části domu či chalupy, se nejčastěji nakupují právě jako skladová. Seženete je ve stavebninách, několik variant mívají vždy v nabídce i hobbymarkety a pohodlně si je můžete vybrat i na stránkách specializovaných e-shopů.

Pro dobré prosvětlení suterénních prostor
často postačí i poměrně nízké okno, které
lépe chrání dům proti zlodějům

Co se dá koupit

Z hobbymarketů má v současné době asi nejširší a nejpřehlednější nabídku Hornbach. V e-shopu nabízí v kategorii sklepních oken aktuálně téměř 40 položek s možností nákupu online a ve většině případů i s možností rezervace na vybrané prodejně.
V sortimentu sklepních oken převažuje u Hornbachu značka ACO. Značka nabízí výklopná okna nejčastěji v hnědé variantě profilu při pohledu zvenčí a s bílou barvou profilu při pohledu zevnitř.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Okna a jak na ně:

Nákup a výměna oken svépomocí

Jak opravit stará dřevěná okna

Zasklívání plastových oken

Hliníková okna

Jak vybrat dobrá okna na chalupu

Okna všech tvarů

Jak poznat kvalitní plastová okna?

________________________________________________________________________
Výrobce oken poukazuje na svých webových stránkách na některé výhody produktů ACO, které by neměly ujít pozornosti potenciálních zájemců. Jsou to třeba tříkomorové PVC profily se snadnou údržbou a vysoká odolnost vůči povětrnostním vlivům, což by mělo zaručit dlouhodobou životnost. Šířka rámu a křídla 6,5 cm umožňuje osazení velké prosklené plochy. To je u těchto typů oken jedním z nejdůležitějších kritérií. Skoro vždy jde totiž při jejich použití o kombinaci spíše temných prostor a malých rozměrů okenních otvorů, takže je vhodné preferovat při výběru oken produkty, které využívají omezenou velikost okna co nejvíce ve prospěch prosklené plochy.
ACO zmiňuje rovněž možnost snadného vyjmutí sklopného křídla a také to, že okna neobsahují žádné kovové součásti, které by mohly korodovat. Díky tomu jsou vhodná i do vlhkého prostředí.
Okna jsou k dispozici už od velikosti 300 × 250 mm (šířka × výška) a s různými typy zasklení. Ty zahrnují například možnost matného skla, drátoskla či skla se sníženým koeficientem prostupu tepla, ale také dekory s názvem kůra čirá, kůra kouřová nebo činčila. Všechny dekory sklo „zneprůhledňují“ aniž by omezily světelnou prostupnost, takže se hodí třeba na okna do koupelny, spíže nebo všude tam, kam nemá být vidět zvenčí bez nutnosti věšet záclony a závěsy.
Sklopná plastová okna v několika rozměrových variantách (např. 60 × 40, 80 × 60 či 100 × 60 cm) nabízí i OBI, podobný rozsah nabídky najdete i v dalších hobbymarketech (Baumax, Uni Hobby).

Sklepní a suterénní okna, umístěná pod
stropem, se mohou otvírat i nahoru, což je
bezpečnější kvůli dešti a sněhu

Okna na skladě

Širokou nabídku oken k okamžitému objednání v rozměrech vhodných pro využití do sklepních, suterénních nebo technických místností najdete i na webu skladova-okna.cz. Ceny začínají na 1 416 korunách za jednokřídlé okno o rozměrech 50 × 50 cm. Okno kombinuje možnost otvírání i vyklápění, má dvojité prosklení a šestikomorový plastový profil, takže jde vlastně o standardní domovní okno menších rozměrů.
V souladu se svým názvem nabízí sklepní plastová okna k okamžitému odběru i obchod Okna hned (okna-hned.cz). Za 890 korun si můžete koupit nejlevnější a nejmenší okno v nabídce. Má rozměry 42 × 42 cm, je výklopné, se šestikomorovým rámem a pětikomorovým křídlem. Plastový profil je široký 7 centimetrů.
Výrobce poukazuje na výhody, mezi něž patří průběžné dorazové těsnění v rámu i křídle zabezpečující ochranu proti větru a dešti. Okno je zasklené izolačním dvojsklem a má otevřenou ocelovou výztuhu v rámu i křídle. Ta by měla zvýšit stabilitu i životnost výrobku. Součástí okna je kování, okapnička pro zakrytí odtokových otvorů, plastová okenní klika a podkladový (parapetní) profil o šířce 3 cm. Jeho rozměr je třeba započítat do výšky stavebního otvoru.
Obdobné parametry nabízejí i další výklopná či otvíravá okna v nabídce, která jsou k dispozici například v rozměrech 50 × 50, 60 × 42, 70 × 70, 80 × 50 i v řadě dalších rozměrových variant.

Ilustrace ukazuje, jakým způsobem vyklápěcí okna fungují. Lze je jen pootevřít
nebo otevřít naplno (OBI)

Dřevěná okna

V nabídce Hornbachu najdete i dřevěné okno o rozměrech 45 × 45 cm. Okno Aron O1A je určeno právě pro sklepní a technické prostory a dodává se bez povrchové úpravy. Rám tedy můžete opatřit ochrannou vrstvou nátěru lazurou, lakem či barvou.
Dřevěná okna mají řadu příznivců a se starou chalupou či dřevostavbou budou souznít líp než okna plastová. I v kategorii hotových sklopných sklepních či technických oken proto existuje poměrně široká nabídka i v dalších rozměrech, než je zmíněných 45 × 45 cm. Hornbach nabízí tato okna ještě například v rozměrech 45 × 60, 60 × 60, 60 × 90 či 90 × 90 cm v rozmezí cen od 1 090 až po 1 750 korun. Jde o jednoduše zasklená, jednokřídlá otočná okna s rámem z borovicového dřeva bez povrchové úpravy dostupná v pravé i levé variantě. Poměrně nízká cena nezahrnuje například kliku, tu je třeba dokoupit.
Nabídku dřevěných oken pro sklepy či technické místnosti však najdete i u dalších prodejců. E-shop drevostavmont.cz má v současné době v nabídce například pět typů menších „sklepních“ dřevěných oken české výroby v rozměrech od 45 × 45 až do 90 × 90 cm s jednoduchým zasklením v rámu ze smrkového dřeva bez povrchové úpravy. Okna se dodávají i s klikou. Rám okna má šířku 6,5 cm a rám křídla okna má šířku 4,5 cm. Prosklená plocha je o 18 cm menší, než skutečná velikost okna (u okna 45 × 60 cm je to 27 × 42 cm). Ceny se zde pohybují od 1 390 korun (45 × 45 cm) po 2 090 korun (90 × 90 cm).

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem a Shutterstock

Okna do sklepa, spíže či garáže

Uložit

Okna do sklepa, spíže či garáže