Jak opravit stará dřevěná okna

Tady je obvykle namístě otázka, zda to stojí za to. Stará okna však v mnoha případech mohou dál dobře sloužit a často budou domu mnohem víc slušet než jakákoli náhrada. Jen to musí dávat smysl.

Obnova je drahá, pracná, zdlouhavá a nakonec ani nemusí znamenat odstranění některých problémů, které se starými okny souvisejí. Ale i přesto stojí za úvahu, protože nová okna vzhled domu často nepříznivě poznamenají, zlepšení jejich tepelněizolačních vlastností někdy přinese spíše problémy a srovnání nákladů na opravu starých oken je vedle ceny výroby nových replik většinou výrazně ve prospěch oprav.

staré okno

Jestliže vašimi okny začalo profukovat, zatékat nebo se prohýbají, zvažte, zda se oprava vyplatí. Foto: Martina Lžičařová

Co vás čeká?

Většinou obnova nátěru, často výměna některých skel, přetmelení, oprava nebo náhrada starých klik a kování, někdy i vložení těsnění. S větším či menším množstvím práce se mohou stará okna skutečně výrazně proměnit k lepšímu. Smysl to nedává, pokud je dřevo rámů a křídel shnilé nebo jsou okna pokroucená, protože byla vyrobena z nekvalitního a nedostatečně proschlého dřeva. To se občas stává u oken namontovaných kdysi za „socialismu“, která mohou na pohled vypadat i pěkně, ale kvalita jejich výroby odpovídala své době.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Okna a jak na ně:

Nákup a výměna oken svépomocí

Jak vybrat dobrá okna na chalupu

Zasklívání plastových oken

Hliníková okna

Okna do sklepa, spíže či garáže

Okna všech tvarů

Jak poznat kvalitní plastová okna?

________________________________________________________________________

Ale téměř jakákoli stará dřevěná okna můžete zkusit přebrousit, případně přihoblovat, natřít, přetmelit, utěsnit, rozchodit staré kliky a zhodnotit, jak se opravy projevily. Avšak pokud nejde o skutečně cenná a jedinečná okna, volte spíše rychlejší a méně náročnou cestu bez velkých investic. Zkuste zachovat původní kliky i původní barevný odstín, ať se nemusí opalovat a brousit až na dřevo. Vyhnete-li se opalování, obejde se to i bez praskání skel. Přetmelit okna není až tak náročné, stejně jako vložení samolepicích těsnicích pásků.

oprava starých oken

Opatřit stará skla novým tmelem je obvykle nezbytné. Vyměňte i hřebíčky, které sklo drží v rámu. Foto: Shutterstock

Každý dílčí pokus o vylepšení se tady počítá, ale například obnovení jejich nátěru ručním přebroušením a využitím některé z moderních, na rámy oken přímo určených akrylátových nebo syntetických barev se vám podaří snadněji než kompletní odstranění staré barvy a návrat ke dřevu ošetřenému jen lazurou nebo lakem.

Pokud je dřevo příliš pokroucené nebo shnilé, oprava a záchrana nedává smysl a je nutné okna vyměnit

Pracná cesta

Chcete-li zvolit při rekonstrukci starých oken přístup zcela nekompromisní a stojí-li to za to, čeká vás dost práce. Na chalupě lze okna často opravovat za provozu, při svépomocné rekonstrukci to většinou ani jinak nejde a význam má brát okna „po jednom“ a vždy se posunout k dalšímu, až je práce na předchozím kompletně hotová.

oprava starého okna

Při odstraňování starého nátěru má vždy smysl vyzkoušet nejprve chemický odstraňovač a špachtli, je to nejšetrnější postup. Foto: Shutterstock

Musíte vyjmout křídla oken a opravit rámy, což může kromě odstranění starého a nanesení nového nátěru znamenat i tmelení, přihoblování, broušení či opalování. Počítejte s prachem a odpadem, nevystěhovanou místnost je nutné chránit malířskými fóliemi nebo plachtami. Když už jsou okna venku, opatřete jemným filmem maziva panty a případně opravte a natřete i parapety.

Pořiďte si k práci dostatečně stabilní podstavné kozy nebo využijte pracovní stůl umožňující uchycení do integrovaných svorek. Na řezání skel i na samotné zasklívání je dobrá filcová podložka. Pro broušení rámů využijte brusku s odsáváním připojeným k vysavači.

práce s horkovzdušnou pistolí

Při práci s horkovzdušnou pistolí pracujte se zasklenými okny opatrně a regulujte teplotu, aby skla nepraskala. Foto: Shutterstock

Přehled prací při obnově dřevěných oken

 • Vysazení křídel z rámů
 • Odstranění starého nátěru
 • Přebroušení povrchu
 • Přetmelení
 • Vyčištění kování
 • Oprava či výměna klik
 • Vložení těsnění
 • Výměna prasklých skel

Čím natírat dřevěná okna

 • Syntetické krycí barvy déle schnou, ale mají obvykle výborné krycí schopnosti i výdrž.
 • Vodou ředitelné barvy usnadní práci i čištění štětců, snadno se obnovují.
 • Lazury a lakyzvýrazní a zkrásní vzhled starého dřeva a mohou se dostat hlouběji do jeho struktury.
 • Speciální barvy na okna lépe odolávají vlivu povětrnostních podmínek a UV záření, nevyblednou a nežloutnou (bílá).

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock

Jak opravit stará dřevěná okna