Budujeme obytné podkroví

Velkorysé půdní prostory v mnoha domech vybízejí k jejich proměně na obytné místnosti. Mnohdy je to velmi snadné a stavba suchou cestou ani moc nezatíží provoz v domě.

Máte-li v domě či na chalupě velkou půdu, je úvaha o jejím zobytnění na místě. Nejprve však, třeba i za pomoci odborníků, získejte spolehlivou odpověď na otázku, zda bude nutné měnit střešní krytinu, případně celou konstrukci krovů. Takové kroky stavbu samozřejmě prodraží a je na místě zvážit, zda se podobný rozsah budování vyplatí. Celá řada architektů doporučí v případě hledání variant rozšíření stávající obytné plochy třeba i lehkou nástavbu na přízemních stavbách ve dvorním traktu. Mnoho lidí taková možnost ani nenapadne, ale spousta typických českých venkovských domů ve tvaru L či pomyslné podkovy podobné možnosti skýtá, a dokonce může jít o méně náročnou i levnější dostavbu než zobytnění podkroví.

Aby se na bývalé půdě dobře bydlelo, je nutné podstřešní prostory dokonale izolovat proti únikům tepla i náporu srážek

Schody jsou základ

Na zobytnění půdních prostor je lákavá celá řada faktorů. Obvykle jde o snadno přístupnou část domu, kam vedou schody nebo kam je možné schody jednoduše dodělat. Většina lidí miluje útulnost zkosených podkrovních stěn, i když je to o něco náročnější na výběr nábytku. V podkroví se často nechá v plné kráse vyznít původní dřevo krovů, nebo se trámy zkombinují s dřevěnými obklady či sádrokartonovými podhledy. Bez dostaveb, složitého bourání a chaosu, který do domu obvykle přináší standardní stavění či rekonstrukce, lze podkroví budovat pod střechou, po celý rok, často svépomocí a při využití všech výhod stavění z materiálů pro „suchou“ stavbu (dřevo, palubky, OSB desky, sádrokarton, izolace) i s jednoduchým nářadím a bez nutnosti náročného transportu. Všech těchto výhod si užijete v případě, že lze bez obav navázat na stávající střechu a krovy.

Plánujete-li na půdě regulérní byt včetně koupelny, využijte možnost dokonale prosvětlit prostor střešními okny

Plánujte s rozmyslem

V principu je zateplení a zabydlení podkroví jednoduché, ale zvláště v případě svépomocného budování nezapomeňte rozvrhnout postup prací krok za krokem a myslete na veškeré detaily, protože případný návrat k některým krokům by mohl být velmi složitý. Nákladnou a na montáž relativně náročnou položkou jsou střešní okna, jejichž počet a rozměry si předem naplánujte velmi pečlivě. Na instalaci méně složitou alternativou jsou okna ve štítu. Na tuto možnost nezapomeňte, protože pokud se dá štít k umístění okenních otvorů využít, má to své výhody, mezi něž patří i snadný a přirozený přístup k standardnímu svisle namontovanému oknu.

Bez odborného řemeslníka se patrně neobejdete ani u montáže elektroinstalací, rozvodů vody a odpadů či zavádění vytápění. Teplo lze do podkroví přivést různými způsoby, přičemž nejjednodušší je navázat na stávající systém ústředního topení v domě. Často nabídne zajímavou možnost využití i komín, který je z půdy snadno přístupný a lze k němu připojit třeba krbová kamna. Ani při realizaci těchto záměrů se většinou bez odborníků neobejdete a důležité je zejména prověřit možnosti komína (případně počítat s vložkováním) i topného systému, který bude někdy kromě dalších součástek a materiálů vyžadovat i montáž výkonnějšího čerpadla, které vodu „vytlačí“ o patro výš.

Minerální vlna zateplí i odhlučn

Pozor na nástrahy

Při úvahách o zobytnění podkroví nezapomínejte na základní rozdíl mezi těmito prostory a zbytkem domu: od exteriéru vás neoddělují standardní zděné či dřevěné stěny, ale pouze dřevěná konstrukce krovů nesoucí střešní krytinu. Základem komfortu užívání půdních prostor pro bydlení je proto nekompromisně správně provedené zateplení a hydroizolace. Obojí je nutné udělat po všech stránkách důkladně a správně nejen proto, že střecha tvoří první bariéru proti srážkám. Velký nápor přichází také od slunečního tepla a větru, většina krytin není ani nijak zvlášť účinnou akustickou bariérou a některé typy střech zvuky deště a větru spíše znásobí.

Ideální cestou k maximální eliminaci rizika je nechat si vypracovat projekt, kde budou příslušné parametry vyčísleny a spočítány „na míru“ zateplovaným prostorám. Získáte tak kromě jiného jednoduchý, ale poměrně zásadní údaj o minimální doporučené tloušťce použité izolace nebo o požadovaném minimálním výkonu topidla.

Zateplovat lze různě, ale s minerální vlnou se dobře a snadno pracuje

Bez izolace se neobejdete

Pro izolaci podkroví se nejčastěji používá kombinace paropropustných fólií (difuzně otevřené konstrukce), parozábran (fólií bránících pronikání páry a následné kondenzaci vody v izolacích a konstrukcích) a kamenná (minerální) vlna, skelná vata, polystyren nebo přírodní izolační materiály typu konopí, dřevitých desek či ovčí vlny.

Kamenná vlna představuje dobrou kombinaci cenově dostupné, účinné, tvarově flexibilní a na transport nenáročné alternativy, ale za pozornost stojí třeba i měkké či tvrdé stříkané PU pěny či foukaná izolace do stropů a dutin nebo stále populárnější izolační pěnové sklo, které může být u podkroví zajímavou možností pro zateplení podlah (resp. stropů mezi půdou a původní obytnou částí domu).

Montáž izolací lze ve většině případů zvládnout svépomocí (specializovaná firma je obvykle nutná u pěn či foukaných izolací), návody najdete na webu chatar-chalupar i na internetových stránkách výrobců a prodejců, ale i při relativní nenáročnosti montáže tepelných izolací se soustřeďte zejména na správné použití doporučených fólií a zamezení vzniku míst, kudy uniká teplo, tedy tzv. tepelných mostů. Předchází se jim například vícevrstvým přeizolováním některých součástí dřevěných konstrukcí a důsledným přelepováním spojů na fóliích speciálními lepicími páskami.

Dutiny půdních konstrukcí může dokonale vyplnit foukaná izolace

Střešní okna

Samotná montáž střešních oken od renomovaných výrobců není nijak složitá. Postupy najdete na webu chataře chalupáře i na stránkách výrobců, střešní okna se obvykle prodávají včetně montážního příslušenství a zpravidla nejde o nic složitějšího než o sundání určité plochy střešní krytiny a bezpečné usazení rámu mezi krokve. Nejde to samozřejmě vždycky a je možné vybírat i z variant velkoplošných oken či kombinací oken s dveřmi, takže je někdy nutné zahrnout montáž prosklených prvků mezi práce, které bude nutné objednat na zakázku. I volba typu prosklení a náročnost montáže by ostatně měla být součástí vašeho plánování ještě před začátkem stavby.

Dobré rady

  • Pokud jde o stavební povolení či „ohlášku“ na rekonstrukci podkroví, může být vyžadováno v případě zásahů do nosných konstrukcí, při změně vzhledu či způsobu užívání stavby či u památek. Případnou nutnost raději předem ověřte.
  • Stavební úřad může vyžadovat i posouzení vlivu přestavby na požární bezpečnost domu a získat nějakou formu takového posouzení je určitě vhodné i v případě, že tuto povinnost nebudete mít.

Text: Richard Guryča
Foto: Martin Mašín, Petr Živný a Shutterstock

Budujeme obytné podkroví