Velkoplošné obklady a dlažby

Velkoformátová dlažba může díky vhodné volbě dlaždic místnost opticky zvětšit. Lze ji navíc použít na podlahy i na obklad stěn. Vyžaduje však pečlivý výběr i správnou pokládku.

Důraz na promyšlený výběr velkoformátových dlaždic i jejich správné položení je na místě, protože tato keramika tvoří v interiéru výrazně dominující prvek a klade mimořádné nároky na kvalitu podkladu i pečlivost lepení. Podlahové i obkladové dlaždice s rozměry delší strany od 60 do 120 i více centimetrů se vám však za dodržení speciálních nároků odmění velmi zajímavými možnostmi interiérového designu, kterých s použitím běžných obkladových materiálů docílíte jen těžko.
V nabídce výrobců je již poměrně široká škála velkoformátových dlažeb. Skvěle vypadají na podlaze, ale také na stěnách.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Obklady stěn:

Obklady stěn

Klasické i nápadité obklady

Dřevěné obklady stěn

Obklady stěn v interiéru

Obklady s vůní dřeva

Obkládání na obklady

Obklady stropu

Na bezpečnost se při práci často zapomíná

________________________________________________________________________

Nezvyklé možnosti

Nejprve se rozhodněte, zda chcete obkladem spíše podpořit dojem optického zvětšení místnosti, nebo jí naopak dodat na útulnosti a sladit vzhled dlažby s dalšími materiály v interiéru, například s dřevem či kamenem. Je důležité si uvědomit, že je sice stále řeč o dlažbě či obkladech, ale na rozdíl od standardních rozměrů dlaždic či obkládaček s dominujícími spárami je u velkoplošných materiálů spár výrazně méně a jsou do značné míry neviditelné. Mnohem snáze tak docílíte iluze jednolité plochy, která je navíc už na první pohled dokonale rovná.
Někdy je poměrně obtížné představit si výsledný efekt působení velkoplošných obkladů a dlažeb v interiéru, takže není od věci využít případné ukázky v showroomu prodejce.

Velká plocha dlaždic spolu s nezvyklými dekory, jako je například dřevo, dává keramice v interiéru nové možnosti

Dokonalý podklad

Pokládka velkoplošných dlažeb a obkladů je náročná, jednoznačně lze doporučit její objednávku u profesionálů a předem zjistit, zda mají s takovými materiály dostatek zkušeností. Není však od věci správný postup znát, i když budete na provedení prací jen dohlížet. A možná budete pro řemeslníky připravovat alespoň podklad, který musí být provedený mimořádně pečlivě.
Výrobce dlažeb RAKO uvádí, že betonový podklad má být vyzrálý minimálně 28 dnů a mít zbytkovou vlhkost menší než 5 %. Lepíte-li dlažbu na lité anhydritové podlahy, je nutné dodržet zbytkovou vlhkost pod 0,5 % a u podlahového topení pod 0,3 %. K změření vlhkosti poslouží i běžné elektronické vlhkoměry, které však poskytnou spíše orientační hodnoty, nebo tzv. CM přístroj pro přesné změření vlhkosti v betonu. Ten mívají k dispozici profesionálové nebo ho lze zapůjčit v některých půjčovnách nářadí. Pokud byste si ho chtěli koupit, stojí kolem 15 tisíc korun.
Podklad musí být pevný, zbavený nečistot a nerovností a pro sjednocení savosti opatřený penetračním nátěrem. U pokládky velkoformátové keramiky do tenkého lože může i obvykle povolená tolerance 2 mm znamenat nepřípustnou nerovnost. Vyrovnání je tedy nutné provádět stěrkami či samonivelečními hmotami. Pro vyrovnání podlah proto RAKO doporučuje samonivelační hmotu s optimálním rozlivem LE 20 nebo rychletuhnoucí LE 30. Na stěnu je vhodná vyrovnávací stěrková hmota LE 21 nebo LE 10 s vlákny.
Vysoké nároky klade tento typ pokládky i na takzvaný spárořez neboli kladečský plán. Vše musí být předem velmi pečlivě vyměřeno s ohledem na dilataci podlah či doměřování rohů a koutů, kde je potřeba vždy počítat s nutností lepení dlaždice o velikosti přesahující polovinu její standardní velikosti. Jinými slovy: do koutů lze počítat s dořezem, ale ten může být maximálně 50 procent z velikosti dlaždice, kterou kladete.
Je třeba vědět, že spárořez je pro výsledný vzhled místnosti velmi důležitý, ale není na něj žádné univerzální pravidlo. Ideální je zakreslit místnost včetně zařizovacích předmětů a vytvořit si mřížku, imitující v příslušném poměru spáry. Tu pak přikládejte na nákres místnosti, soustřeďte se při tom například na umyvadlo, WC, sprchu, vstupní dveře a okno a spáry nechte „probíhat“ osou zařizovacích předmětů nebo umístěte předměty do osy obkladaček. Zkoušejte docílit optimálního rozložení, a to pak zakreslete pomocí laserového měřiče do skutečné místnosti.

Obklady stěn v imitaci kamene vtisknou interiéru patřičný luxus (Los Kachlos)

Lepení a spárování

Pro montáž dlažby a obkládaček do formátu 60 × 60 a 30 × 90 cm doporučuje RAKO tmel AD 530 a pro větší formáty lepicí tmel AD 530 MAX typu C2TES1. U dlažeb jiných výrobců lze samozřejmě pracovat i s dalšími značkami tmelů, které doporučují. Pro velké formáty je u lepidel podstatná zejména vysoká přídržnost a flexibilita (třída S1), jednoduchá zpracovatelnost, vysoká odolnost proti skluzu, dlouhá doba otevření (nezasychání), vytvrzení bez pnutí a garantovaná odolnost proti výkvětům. Pro lepení velkoformátové dlažby je vhodný i dvousložkový lepicí tmel.
Při kladení dlaždic větších formátů je důležité vytvoření kontaktní vrstvy lepicím tmelem i na rubové straně dlažby, takzvané dvoukontaktní lepení. Lepicí tmel se natahuje zubovou stěrkou jedním směrem od hrany předpokládané pokládky dlažby. Šířka spár by neměla být menší než 2 mm.
Spárovat je možné až po vyzrání lepidla, minimálně po 2 dnech od nalepení obkládaček, u slinutých nenasákavých obkladů a dlažeb po 3-4 dnech, u nesavých podkladů po 5-7 dnech.
Vzhledem k předpokládané dilataci je u velkoformátových dlažeb zajistit dodržení dilatačních spár. Mezilehlé spáry musí ohraničovat plochu max. 6 × 6 m, u podlahového topení však max. 3 × 3 m. Dělají se rovněž obvodové dilatační spáry, obojí však až po standardním vyspárování. Do vyčištěných spár se vkládají dilatační provazce a následně silikonový (v interiéru) nebo polyuretanový tmel (v exteriéru).

Dobré rady

  • Velkoformátové keramické materiály vytvářejí zcela jiný prostorový dojem než běžné obkladačky a dlaždice. Pokud o nich uvažujete, prohlédněte si je například v showroomu.
  • Pro poměrně tenké rozměrné dlaždice je mimořádně důležitý dokonale rovný podklad, i milimetrové nerovnosti mohou způsobit problém.
  • Ve velkých plochách působí velmi zajímavě dekory, ne zcela typické pro keramiku, tedy například imitace dřeva.

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Velkoplošné obklady a dlažby