Dřevěné obkladové mozaiky

Dřevěné mozaikové obklady stěn jsou zajímavou alternativou k obvyklému obložení z palubek. Některé z těchto obkladů se vyrábějí z recyklovaného dřeva vysloužilých říčních lodí.

Ať už jsou mozaikové dřevěné obklady vyrobené z odřezků, nebo z už zmíněného lodního dřeva, platí pro ně, že nejde o nenápadnou součást interiéru, ale naopak o dominantní a výrazný dekorativní prvek, který je v místnosti hodně vidět. Obklady tohoto typu působí spíše jako obrazy nebo umělecké artefakty. Mohou různé typy interiérů doplnit, budou vypadat dobře v kombinaci se suvenýry z exotických zemí, ale bude důležité uhlídat správnou míru. I vzhledem k cenám těchto materiálů stojí určitě za zvážení, zda takové obložení stěn nekombinovat s běžnou výmalbou, nebo s méně dominujícími materiály.
Dřevo s věkovitou patinou a různorodou strukturou pochází z vysloužilých lodí z Filipín, Malajsie, Thajska, Vietnamu a Číny. To mu dává kromě jiného i typický povrch, podobný vyplavenému dřevu. Na některých dílech se zachovaly i díry po šroubech, díky kterým dříve držela loď pohromadě. To dodává obkladům na originalitě. Z výroby jsou desky povrchově ošetřeny a slepeny vodouředitelnými lepidly.

Stará patina i přiznané otvory po šroubech dodávají mozaikám na originalitě

Návod na montáž

Obklady se lepí na stěnu buď bodově, nebo celoplošně. U jednotlivých typů obkladů postupujte podle návodu výrobce, ale obecně se doporučuje použít při obou způsobech pružná parketářská či univerzální montážní lepidla. Mozaiky lze bez problémů lepit na všechny běžné povrchy stěn, ať už je to omítka, beton i pórobeton, sádrokarton, dřevo a dřevité desky.
Před lepením se dejte obvyklou cestou úpravy podkladů: zbavte je všech nesoudržných částí (zvětralé omítky, malby, nátěry) a nerovnosti typu prasklin či vydrolených částí zdiva vyrovnejte pomocí sádry, tmelů či odpovídajícího typu stěrky. Výrobci obkladů doporučují natřít na podklad kvůli lepší soudržnosti i penetraci s pigmentem. Používá se obvykle hnědá, která se blíží odstínu dřeva. Vzniknou-li po čase v důsledku přirozeného smršťování dřeva mezi kazetami či částmi obkladu mezery, nebudou kvůli tmavému podkladu tak viditelné.
Lepíte-li bodově, naneste lepidlo v doporučeném počtu bodů. U celoplošného lepení se lepidlo nanáší pomocí zubaté stěrky (vel. zubů 3). Ne však na celou plochu podkladu, ale pouze na takovou část, kterou zvládnete bez problémů polepit, aniž by lepidlo příliš zavadlo a zatvrdlo.

U některých obkladových desek jsou záměrně konzervovány i zbytky původních nátěrů

Kusy se lepí podobně, jako když pracujete s velkoplošnými dlaždicemi či obkládačkami: desku dostatečnou silou vtlačte do lepidla a následně poklepněte gumovou paličkou. Případné zbytky lepidla co nejrychleji opatrně setřete, aby neprolézaly do mezer a neznečistily reliéf obkladu.
Počítejte s tím, že oproti dlaždicím či jiným typům obkladových kazet nebo parketových dílců může být lepení „lodních“ dřevěných panelů o něco těžší, protože kazety nemají stejnou velikost. Abyste docílili co nejužších spár mezi jednotlivými deskami, doporučuje se vyskládat desky nejprve nasucho na podlahu.

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Dřevěné obkladové mozaiky