Obklady s vůní dřeva

Dřevěné obklady vnitřních stěn a stropů jsou dekorativním a zároveň funkčním prvkem interiéru. Zdobí, tlumí hluk a zateplují místnosti. Odedávna jsou nedílnou součástí srubů, roubenek, chat i tradičních chalup.

K nejobvyklejším druhům dřevěného interiérového obložení patří palubkový obklad. Využíváme ho hlavně v podkroví, které často není z masivu. Dekor dřeva na stěnách i stropech dokáže změnit vzhled celé místnosti, zútulní ji, ale také opticky zmenší, zvláště tmavé dřeviny nebo jeho povrchové úpravy. Světlé dřevo naopak prostor prosvětlí. Záleží také na způsobu kladení prken a palubek. Svislé členění místnost opticky zvýší, horizontální kladení obkladu ji pocitově rozšíří a zároveň mírně sníží.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Obklady stěn:

Obklady stěn

Klasické i nápadité obklady

Dřevěné obklady stěn

Obklady stěn v interiéru

Obkládání na obklady

Velkoplošné obklady a dlažby

Obklady stropu

Na bezpečnost se při práci často zapomíná

________________________________________________________________________

Pro krásu dřeva
Povrchová úprava palubek a prken se provádí z lícové a z bočních stran, vždy před montáží. Dřevo se natírá lazurami, základovými a vrchními laky či emaily, podle způsobu užití obkladu. Na povrchovou úpravu lze samozřejmě použít také prostředky na bázi vosků či olejů. Ty jsou prodyšné a lehce se renovují.
Moderní technologie dovolují k obkladu stěn využít také další materiály s dekorem dřeva. Například laminátové dílce nebo keramický obklad.

DOBRÁ RADA

Dbejte na teplotu a vlhkost vzduchu. V místnostech s dřevěnými obklady by měla být optimální relativní vlhkost vzduchu od 55 do 65 procent a teplota mezi 15 a 25 stupni. Při rovnovážné hodnotě vlhkosti ve dřevě obkladový materiál nemění tvar.

 

Připravila: Helena Štětinová
Foto: Vladimír Hájek, FTV Prima, Shutterstock a archiv firem

 


Světlá podlaha i strop místnost prozáří a proteplí. Palubky z jehličnanů zdobí suky, které v ploše tvoří zajímavé obrazce.

 


V této místnosti je na podlaze, obkladu zdi, a dokonce i na povrchu skříně použit laminát v barvě čokoládový dub od značky Quick Step. (FTV Prima)
Tady to voní dřevem. Svisle kladené palubky místnost opticky zvyšují. Aby v dřevostavbě nebylo dekoru dřeva přespříliš, je na podlaze použita betonová stěrka. (Prodesi)
Se dřevem si na stěnách můžete vyhrát. Na zadní panel z překližky jsou připevněny latě. Působí jako estetický prvek a zároveň jsou držákem na poličky. (FTV Prima)

Do koupelny volte dřevo s menší nasákavostí, například dub, akát, týk, bambus a další tropické dřeviny. Povrch se ošetřuje některým z voděodolných přípravků, jako je lak nebo olej.

 

Dýha s nádhernou kresbou let vnese do interiéru nádech luxusu (Hübsch)

Obklady s vůní dřeva