Výhody keramických obkladů

Vedle voděodolných nátěrů stěn, betonové stěrky, obkladů z přírodního kamene či dřevěných i jiných panelů to při volbě úpravy stěn v koupelně vyhrávají keramické obkládačky. Mají totiž mnoho výhod.

Keramickému obkladu nevadí voda, vlhko, pára ani změny teplot, je odolný mechanicky i chemicky, snadno se udržuje. Moderní keramické obklady mají i další výhody – díky novým technologiím při výrobě je možné si vybírat ze široké škály barev, vzorů, formátů i povrchů. To žádný jiný typ úpravy stěn nenabízí.

Formáty a velikosti na výběr

Volit lze od drobné mozaiky přes střední velikosti obkládaček až po ty velkoformátové. Většina sérií zahrnuje různé formáty a velikosti obkládaček v totožném designu, jejichž kombinace pak usnadňuje obklad členitějšího prostoru, ale také decentní odlišení různých částí koupelny. Mozaikové formáty umožňují vymodelovat oblé tvary, případně spád, nebo „jen“ ozvláštnit velké jednolité plochy. Mozaika je tak praktická na obklad čelní plochy vany, může kopírovat její tvar a snadno vytvořit otvor pro skrytá dvířka požadovaného formátu pro přístup k odpadu od vany. Ale také se přizpůsobí tvaru různých výklenků a výstupků.

Velké formáty obkladů s nenápadnými spárami působí příjemně i v menší koupelně a zjednodušují úklid (série Casa, RAKO)

Spáry – přednost, nebo nevýhoda?

Někdo považuje spáry mezi obklady za rušivý moment, který plochu stěny příliš člení, přiznejme, že i jejich údržba je náročná. Na spáry je možné zvolit hmotu v barvě blízké barvě obkladu, takže s ním v podstatě opticky splývají a pohledově se téměř neuplatňují. Viditelné spáry by měly zůstat zachovány u obkladů, které mají působit tradičním dojmem.
Zvolit lze ale také obklad s minimálními, téměř neviditelnými spárami. Využívá se u větších formátů rektifikovaných obkládaček. Rektifikace čili zabroušení hran na přesný požadovaný rozměr umožňuje minimální šířku spár a tím příjemnější vizuální dojem i snadnější údržbu. Velkých formátů se nemusíme bát ani v malé koupelně, protože spáry u rektifikovaných obkladů jsou decentní.

Keramika dovoluje i neobvyklé plastické povrchy (série Index, RAKO)

Barvy, vzory a povrchy

Současné pokrokové technologie umožňují výrobu keramiky v bohaté škále designů. Například digitální tisk, tzv. HD print, dovoluje přenést na povrch koupelnové keramiky jakýkoliv dekor. Oblíbený je například vzhled různých druhů přírodního kamene a dřeva. I když současná doba preferuje barevnou střízlivost – především bílou, černou, odstíny šedé a hnědé –, tak vybírat lze i z dalších barev.
Novinkou posledních let, která dává koupelnám nový rozměr, jsou obkládačky s plastickým povrchem. Vyniknou především v kontrastu s těmi hladkými.

Text: Iva Tvrzová a RAKO
Foto: RAKO a Dřevojas

Uložit

Výhody keramických obkladů