Obklady nad linkou

Obklad nad kuchyňskou linkou nemusí být jen z keramických obkládaček. Možností, které se nám nabízejí, je mnohem více.

Stěna nad kuchyňskou linkou, respektive mezi spodními a horními kuchyňskými skříňkami, by měla být upravena tak, aby se z ní daly snadno odstranit všechny nečistoty. Na výběr jsou různé materiály – keramické obklady, obklady z přírodního nebo umělého kamene či cihelných pásků, panely ze dřeva, potažené fólií, skleněné či kovové, dále omyvatelné tapety, ale využít se také dá speciální úprava omítky nebo lehce udržovatelné nátěry.

K výraznějšímu nábytku volíme spíše barevně nenápadnou stěnu nebo naopak decentní kuchyňské skříňky doplníme výrazným obkladem.

Keramika, kámen a cihla

Nejširší nabídka je v keramických obkladech. Vybírat můžeme od drobné mozaiky přes střední velikosti až po velkoformátové obklady, které se hodí hlavně na velké plochy. Povrch velkoformátových obkladů ovšem může být členěn tak, že vyvolává dojem mozaiky. Čím větší obklady máme, tím méně je spár a jednodušší údržba. U menších obkladů si zas lze vyhrát se střídáním obkládaček různých barev a dekorů.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Obklady stěn:

Obklady stěn

Klasické i nápadité obklady

Dřevěné obklady stěn

Obklady stěn v interiéru

Obklady s vůní dřeva

Obkládání na obklady

Velkoplošné obklady a dlažby

Obklady stropu

________________________________________________________________________

Především v rustikálních kuchyních se na stěně dobře vyjímá obklad z kamene nebo cihelných pásků. Mějte ale na paměti, že i přes ochranný nátěr bude údržba takových povrchů náročnější. A je celkem jedno, jestli se jedná o skutečně přírodní kámen, nebo umělý. Čím je povrch nerovnější, tím obtížnější je čistění.

Panely ze dřeva, skla i kovu

Stěna nad pracovní deskou se také dá zakrýt panelem, který může být ze dřeva, častěji se ale používají desky potažené fólií. Ta nabízí téměř nekonečné množství barev a dekorů od imitace dřeva, přírodního kamene, keramických obkládaček až po pestré vzory. Lze tak i sjednotit pracovní a obkladovou desku.

Panely z nerezové oceli se většinou instalují jen za varnou desku. Zato novinka posledních let, elegantní skleněné obkladové panely z Grafoskla®, se může objevit nejen nad kuchyňskou linkou, ale vytvoří například i částečný předěl místnosti. Stejný dekor, jaký je na panelech, se může opakovat i na nábytkových dvířkách.

Tapety a nátěry

Omyvatelné, někdy i výrazně plastické tapety jsou rychlým a finančně méně náročným řešením. Vyžadují ovšem rovný podklad a precizní nalepení, aby nepůsobily „lacině“. Můžeme si s nimi dopřát častější změnu vzhledu kuchyně.

Odlehčeně působí stěna upravená pouze barevným nátěrem. Odolnosti a omyvatelnosti takové stěny lze dosáhnout buď poměrně náročnou úpravou, jakou je benátský štuk, nebo jednodušším řešením – moderními omyvatelnými barvami. Například akrylátová emulzní omyvatelná barva s matným nebo saténovým povrchem Dulux Kitchen & Bathroom je odolná proti mastnotě, vlhkosti a plísním. Je možné ji použít na omítky (cementové, vápenocementové), sádrové podklady, sádrokartonové desky, papírové tapety a tapety ze skelného vlákna. Barva je paropropustná, extrémně odolná proti otěru a plně omyvatelná.

text: IVA TVRZOVÁ
foto: PAVEL VESELÝ A ARCHIV FIREM

Obklady nad linkou

Obklady nad linkou