Vyměnit, nebo opravit střešní okno?

Střešní okno je nejlepší vsazovat do připraveného otvoru ve střeše ve dvou, za dobrého počasí a tak, abyste během dne stihli všechny body pracovního postupu. Foto: Shutterstock
Střešní okna mohou trpět různými druhy opotřebení a poškození, někdy rovněž zestárne jejich design. Lze je opravit, ale často se vyplatí je vyměnit za nová.
Případů, kdy je nutné přistoupit k výměně střešního okna i přesto, že jde o poměrně náročnou a drahou záležitost, je několik. Doporučuje se udělat to zejména u poškození rámu nebo skla, tedy pokud je konstrukce či sklo okna prasklé nebo jinak poškozené a oprava by byla příliš náročná. Jiným varovným signálem je zatékání vody. Pokud se kolem okna či na podlaze pod ním projeví stopy zatékání, může to znamenat poškození těsnění či rámu. Někdy pomůže oprava nebo náhrada těsnění, je ale třeba najít příčiny netěsnosti a jednou z nich bývá i zkroucený nebo poškozený rám. V takových případech je výměna nutná.
Pozor na úniky tepla
Stárnutí či opotřebení oken někdy zhorší izolační schopnosti střešního okna. Pokud do místnosti proniká vlhkost, chlad nebo naopak přílišné teplo, může to být vhodná chvíle na pořízení nového modelu s lepšími izolačními vlastnostmi. Pozornost vyžadují také následky opotřebení nebo poškození některých součástí okenní konstrukce korozí. U oken s kovovými rámy časem dochází k rezivění či rozviklání a to ovlivní jejich funkčnost. Každopádně vykazuje-li střešní okno výrazné známky poškození, doporučuje se jeho výměna co nejdříve. Můžete se tak vyhnout následkům nefunkčnosti oken, ať už jde o poškození stěn či podlah a stropů, nebo zvýšeným nákladům na vytápění, protože podkrovními místnostmi uniká příliš mnoho tepla. I zastaralý design nebo nevyhovující funkce příslušenství je určitě důvodem k výměně. Některé starší typy oken jsou už totiž příliš náročné na údržbu a vyžadují neustálé opravy.

Součástí nebo volitelným příslušenstvím různých typů střešních oken jsou těsnicí lišty a límce či zateplovací sady k dodatečné izolaci. Foto: Shutterstock
Montáž střešního okna
Střešní okno vám mohou namontovat profesionálové, ale lze to zvládnout i svépomocí. Vždy je zásadní postupovat při práci opatrně a dbát zejména na těsnost a pevnost montáže. Instalace jednotlivých značek a typů střešních oken se v detailech liší, ale základní postup je shodný. Okna se do střešní konstrukce montují na latě nebo na krokve. Pro dobrý výhled z okna je ideální osadit spodní hranu přibližně 90 cm vysoko od podlahy. Při nižším sklonu střechy vyberte výklopně-kyvná střešní okna, spodní hrana by měla být vzdálená asi 120 cm od podlahy. Pro lepší osvětlení podkroví je vhodné umístit řadu střešních oken do vyšší části. Montáž začněte tím, že v místě plánované instalace odstraňte krytinu ve velikosti plochy okna a k tomu řadu tašek navíc. Demontujte rovněž případnou střešní izolaci, seřízněte střešní latě a v případě potřeby odstraňte i střešní tašky kolem vzniklého otvoru pro montáž. Okno upevňujte nad celou nezkrácenou řadu tašek.
Pomocné střešní latě
Je velmi důležité napojit k oknu všechny vrstvy střešního pláště. Okno se musí propojit na pojistnou hydroizolační fólii, která je umístěna pod střešní krytinou, případně napojit na parotěsnou fólii. Poté se okenní rám zaizoluje speciálním těsnicím límcem. Existují střešní okna s izolačním blokem, který je už z výroby připevněn na rám a chrání ho po celém jeho obvodu a šířce. Izoluje se také špaleta, aby nepromrzala. Okenní rámy je rovněž možné dodatečně tepelně izolovat speciální zateplovací sadou.
Okenní rám s vysazeným křídlem se montuje na pomocné střešní latě. Schéma montáže a umístění latí se u různých typů oken liší, postupujte tedy podle návodu ke konkrétnímu typu okna. Po nasazení rámu vložte do rámu křídlo okna, zkontrolujte funkčnost systému otevírání a zavírání a vyrovnejte spáry mezi rámem a křídlem. Pak dokončete připevňování rámu a montáž příslušenství podle konkrétního typu okna.

Začne-li dřevo rámu střešního okna černat, někdy stačí napustit ho specálním nátěrem a zvýšit jeho odolnost. Foto: Shutterstock
Dokončení instalace
Před doskládáním či finálním upevněním (podle typu) krytiny kolem střešního okna se na okno montuje krycí rám. Ten odvádí stékající vodu a okenní dřevo chrání před zvětráním. Rámy mohou být součástí střešního okna nebo se prodávají zvlášť. Existují jejich různé typy a liší se barvou materiálu. Je tak snadno možné sladit krycí rám se střešní krytinou.