Obklady stěn v interiéru

Pro obklad koupelen či kuchyní obvykle použijeme keramické obkládačky. Místa, která není nutné chránit před vlhkostí, však dávají prostor i pro jiné obkladové materiály.

Vlysy či rámové obklady z masivního dřeva se hodí pro klasicky zařízené interiéry

Existuje celá řada praktických i estetických důvodů pro použití různých obkladových materiálů na interiérové stěny. Obložením lze řešit nerovnosti stěn, dodatečné interiérové zateplení, pohledové vymezení různých částí v jednom otevřeném prostoru (např. jídelní kout) ale i různá dotvoření či ozvláštnění atmosféry v domě. A v místech s intenzivnějším provozem a omezenými prostory (chodby, schodiště) můžete obkladem chránit stěnu před opotřebením a poškozením. Obklady mohou sloužit i k „zamaskování“ rozvodů armatur a znásobit izolaci.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Obklady stěn:

Obklady stěn

Klasické i nápadité obklady

Dřevěné obklady stěn

Obklady s vůní dřeva

Obkládání na obklady

Velkoplošné obklady a dlažby

Obklady stropu

Na bezpečnost se při práci často zapomíná

________________________________________________________________________

Cihlové pásky sluší například stěnám za kamny, mohou být ale i v koupelně

Pro správnou volbu obkladového materiálu je důležitá také konstrukce a stavební materiál stěny, kterou hodláme obkládat.

Palubkový obklad

Zvláště na chatách a chalupách zůstávají jedním z nejčastěji používaných typů interiérového obkladu dřevěné palubky. Palubkami můžete stěny obkládat svisle i vodorovně a každá z obou možností pak dává interiéru trochu odlišný charakter. Při rozhodování o způsobu upevnění palubek se tedy nechejte inspirovat například fotografiemi v časopisech nebo zkuste plochu z několika spojených palubek (budou držet pohromadě i při pouhém spojení na pero a drážku bez přibití k nosným latím) přiložit je stěně „nanečisto“.

OSB desky zajímavou variantou

Zajímavou alternativou k palubkám jsou OSB desky, s nimiž lze při jejich použití k interierovému obkladu dosáhnout velmi specifického vzhledu. Musí se s nimi zacházet opatrně, rozhodně se „neshodnou“ s každým typem interiéru. Ale například na chatách či v moderněji zařízených chalupách mohou svým typickým vzhledem i strukturou povrchu vtisknout místnosti hřejivý podtón díky své barvě a zároveň jistou dávku neučesané a netradiční atmosféry.

Prkenný obklad s laťováním dodává podkrovnímu pokojíku chalupářský vzhled

Spojují se rovněž na pero a drážku, lze je šroubovat či přibíjet na podkladové latě a jejich povrch můžete brousit a lakovat nebo natírat barvou. I v takovém případě zajímavě vynikne jejich povrchová struktura. Nehodí se však do vlhkých prostor.

Překližka, a proč ne?

Oproti OSB deskám přece jen poněkud tradičnějšího a učesanějšího vzhledu docílíte při obkládání překližkou. Překližky jsou desky vyrobené ze tří nebo více vrstev loupaných nebo krájených dýh, lepených na sebe křížem. Oproti dřevu mají lepší rozměrovou a tvarovou stálost. Lze je řezat i jinak zpracovávat stejnými nástroji jako dřevo. Dodávají se jako velkoplošné desky o rozměrech například 1,2 x 2,4 metru nebo 1,5 x 2,5 metru či ve variantách těchto rozměrů.

Vhodnou kombinací prken můžete docílit vzhledu roubené stěny

Mezi překližkami lze vybírat z různých tlouštěk (nejčastěji 9 až 21 mm) i tipů (vodovzdorné stavební, obalové, fóliované s protiskluzovou úpravou na podlahy, truhlářské a nábytkářské) a podle druhu dřeva, z nějž jsou dýhy vyrobeny (borovice, topol, bříza, buk). To pak určuje jejich vzhled.

S překližkami dosáhnete velmi přesných a celistvých ploch, které si však stále zachovávají charakter a atmosféru přírodního dřeva.

U dřevěných obkladů není nutné držet se přírodních odstínů, sluší mu i bílý či jinak barevný nátěr

Způsob ošetření povrchu pak může dát vyniknout kresbě svrchní dřevěné dýhy, nebo ji naopak obzvláštnit barevným odstínem.

Tabulové obklady

Variantou jednoduchých překližkových obkladů nebo obložení z OSB desek jsou tabulové obklady. Velkoplošné prefabrikované obkladové panely jsou z dřevěných materiálů, dýhované ušlechtilým dřevem nebo laminované a na bocích opracované tak, aby umožňovaly rychlou montáž.

Obklady z masivního dřeva

Interiéry zámků ale i mnoha prvorepublikových horských chat často okouzlují návštěvníky typickou atmosférou obkladů stěn z masivního dřeva. V jejich případě jde na rozdíl od palubek či překližek velmi často o „vysokou“ truhlařinu, často kombinovanou i s dřevořezbami a dalšími dekorativními úpravami. Obklady toho typu však nabízí řada firem a zvláště ve vhodné kombinaci se starožitným nábytkem a obrazy či jinými artefakty mohou vnést do interiéru závan tradičního luxusu.

horizontálně kladené palubky malou místnost opticky prodlouží

Vybrat si můžete například obklady z prken a vlysů, které se vyrábějí z desek s rovnými nebo sraženými hranami. Nebo rámové obložení, tvořené soustavou rámů a jejich výplní z dýhovaných desek nebo jiných materiálů na bázi dřeva.

Kámen v interiéru

Kamenné obklady už nedominují jen exteriérům. Můžete s nimi velmi zajímavě dotvořit i místnosti v domě a zvlášť v kombinaci s přírodním dřevem podlah nebo stropů. Dodávají se v široké škále barev a vzorů a práci s nimi zvládnete i svépomocí. „Do interiérů doporučuji použít spíše drobnější vzory, a to pouze na jednu stěnu či její část. Tyto dekorativní obklady se prodávají již přichystané, většinou ve tvaru obdélníku, takže jejich instalace je velice snadná,“ vysvětluje Helena Ševčíková ze společnosti Hornbach.

Tam, kde by bylo obtížné udržovat výmalbu, je vhodné stěny zakrýt obkladem

Práci usnadní i to, že některé typy kamenných obkladů se dodávají již ve tvaru obdélníků různých rozměrů, na které jsou kousky kamenů už nalepeny. Tyto připravené obkladové pláty se pak kladou do lepidla na stěnu ve směru zdola nahoru.

K dostání jsou však i samostatné kameny různých odstínů a tvarů v tloušťkách, které umožňují jejich použití pro obklady v interiéru.

Cihlové pásky

K obložení stěn můžete použít i cihlové pásky. Materiál, tradičně používaný na fasády se pro určité typy interiérů velmi dobře hodí a má řadu výhod. S cihlovými páskami se dobře pracuje, jejich montáž není nijak náročná a výsledná podoba cihelného obkladu může zvláště interiéru chalupy velmi slušet. Zároveň jde o výrazný dekorativní prvek, takže je nutné předem dobře zvážit jeho sladění s výmalbou či materiálem podlah.

Světlý kamenný obklad v interiéru působí příjemně

Cihlové pásky, zvláště ty s rustikální úpravou povrchu, mohou sloužit například k obložení stěn za kamny či kolem krbů. Klasické cihlové pásky s hladkým pískovým povrchem lze použít i jako alternativu ke glazovaným obkládačkám v koupelnách nebo kuchyních.

Za pozornost stojí i imitace cihlových pásek v podobě výrobku s názvem Elastolith. Jde o ohebné, tenké a lehké pásky, jejichž složení tvoří přírodní písek (94 procent) a akrylový polymer (6 procent). Lze je použít pro obkládání fasád, ale také sloupů, kleneb, rohů i souvislejších ploch v interiéru. Lepí se speciálním lepidlem podobně jako klasické obkládačky, stejná hmota se používá i na spárování. Na potřebnou délku je možné jednotlivé kousky upravit obyčejnými nůžkami.

text: Richard Guryča
foto: ARCHIV FIREM, RICHARD GURYČA, JAROSLAV HEJZLAR, KAROLÍNA NÉMETHOVÁ, PAVEL VESELÝ

Obklady stěn v interiéru

Obklady stěn v interiéru