Obklady stěn

Kromě dřevalze stěny obkládat i dalšími materiály, které mohou sloužit nejen jako dekorativní doplněk, ale i jako ochrana stěn před vlhkem, opotřebením nebo otěrem.

Sádrokartonová deska

Sádrokartonové desky mohou sloužit jako obklad stěn dřevostaveb či podkrovních prostor (Foto: Rigips)

Samostatnou kategorií je sádrokarton. Nejde v pravém slova smyslu o obkladový materiál, ale spíše o součást konstrukce stavby. Přesto lze sádrokartonem obkládat například OSB desky či jiné nosné materiály, ať už v dřevostavbě, nebo ve zděném domě. Povrch sádrokartonových desek upevňovaných na ocelové rámy nebo na laťový rošt se obvykle upravuje broušenou sádrovou omítkou a lze tak docílit dokonale rovných zdí a iluze zděné stěny i v interiérech staveb ze dřeva.

Na výběr je celá řada typů sádrokartonových desek a kromě standardních se dají používat i desky se zvýšenou akustickou odolností nebo desky určené do vlhkých prostor. Na sádrokarton lze rovněž lepit keramické obkládačky, není vyloučena ani možnost opatřit sádrokartonové stěny obkladem z palubek.

Keramické obklady

Jsou odolné vůči vlhkosti a odstřikující vodě, proto se standardně používají k obložení stěn všude tam, kde je voda součástí provozu domu, tedy v koupelnách, kuchyních, prádelnách, technických místnostech, ale i v garážích. Z estetického hlediska lze s obkládačkami pracovat velmi kreativně, určité vzory a barvy mohou slušet i stěnám na chodbách či schodištích a kromě dokonale rovných a úpravných stěn získáte s obkládačkami i snadno omyvatelný a udržovaný povrch, který vydrží léta.

Obkládačky se lepí na lepidlo. Celou řadu tipů, rady i postup najdete na našem webu. Keramický obklad obecně vyžaduje rovný a soudržný podklad, který je v případě potřeby nutné vyrovnat stěrkou či omítkou. Neobejdete se bez základního obkladačského nářadí a pomůcek, mezi něž patří zejména řezačka, vodováha, plastové vymezovací křížky, zubové hladítko nebo špachtle a míchadlo na přípravu lepidla.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Obklady stěn:

Klasické i nápadité obklady

Dřevěné obklady stěn

Obklady stěn v interiéru

Obklady s vůní dřeva

Obkládání na obklady

Velkoplošné obklady a dlažby

Obklady stropu

Na bezpečnost se při práci často zapomíná

________________________________________________________________________

Mozaiky

Mozaikové obklady se vyrábí z keramiky, skla či plastu. Prodávají se v plátech tvořených dílky nalepenými na plastové síti. Čtverečky či obdélníčky mají různou velikost, probarvení i barevné kombinace a lze s nimi docílit zajímavých výsledků zejména v místech, kde se jinak běžně používá obložení keramickými obkládačkami. Pláty se lepí na standardní obkladačské lepidlo, mozaiku je poté nutné vyspárovat.

PVC obkladový panel

Ukázka PVC obkladového panelu napodobujícího dřevo (Foto: Wall Street)

Výhody plastů

Plastový obklad

Plastové obklady se prodávají i jako palubky či palubkové obkladové panely v bílé či v imitaci přírodního dřeva (Foto: Hopa)

Plastové obklady či panely se často vyrábějí jako imitace různých materiálů, ať už přírodního, či dýhovaného dřeva, palubek nebo keramických obkladů. Jsou obvykle vyrobeny z PVC a dají se použít podobně jako palubky. Někdy i profil palubkové stěny přímo napodobují. V menších rozměrech se vyrábějí i profilované panely imitující například kamenný obklad nebo cihlovou zeď.

Panely je možné použít kromě stěn i k obložení stropů. Montují se na laťovou konstrukci (výrobci doporučují střešní latě) a upevňují se speciálními spojkami, které jsou součástí příslušenství k jednotlivým výrobkům. Prodávají se i tzv. systémová zakončení, tedy rohové, stropní i podlahové lišty v designu daného panelu, které se rovněž připevňují pomocí speciálních spojek (svorek). Montáž plastových obkladových panelů přímo na stěny (bez podkladového roštu) se nedoporučuje.

Obložení stěn cihlovými pásky

Použití obložení stěn z cihlových pásků v interiéru je rovněž možné, dávají místnosti originální vzhled (Foto: Klinker)

Cihlové pásky

Cihlový obklad je zpravidla spojen s originální a odolnou fasádou, kterou jde z tohoto materiálu vytvořit. Cihlové pásky se však dají uplatnit i jako obklad v interiéru, ať už například u kuchyňských linek, či podstavců kamen, nebo schodových stupňů.

Text: Richard Guryča
Foto: se svolením firem Klinker, Hopa, Rigips, Wall street

Obklady stěn