Party stany a pavilony

Altán s dřevěnou konstrukcí a integrovanými lavicemi má univerzální využití. V zahradě navíc působí i nejpřirozeněji

Počasí je nevyzpytatelné, stačí, aby se zvednul vítr, přišla letní přeháňka nebo začalo silně pálit slunce a venkovní oslava je rázem pokažená. Na takovou situaci se ale můžeme připravit předem a postavit přenosné přístřešky či party stany.

Na výběr máme mezi modely skládacími, s pevnou konstrukcí či profesionální variantou, záleží na tom, jak často a pro kolik hostů oslavy pořádáme, nebo jde-li o ojedinělou akci, jakou je například svatba či významné životní jubileum.

Pohotovostní přístřešky

Jednoduchou ochranu před palčivým sluncem i drobným deštěm poskytne klasický skládací zahradní altán či přístřešek. Konstrukce je řešena buď formou trubek a spojek, nebo nůžkovým systémem obdobným jako u slunečníku, s nímž je postavení otázkou pár minut. S přídavnými stěnami už dokáže přístřešek čelit nepříjemnému větru, aby hostům zejména v lehkém svátečním oděvu nebyla zima a aby na jídlo nesedal prach nebo pyl. Dotěrný hmyz, který lákají stejně jako hosty nejrůznější dobroty, zastaví stěny ze síťované tkaniny, jež současně i v horkých dnech zajistí mobilnímu příbytku vzdušnost.
Nevýhodou těchto ochranných stavbiček je jejich lehká konstrukce a kotvení pomocí hrotu na konci nohy přímo do země, případně plastových kolíků, díky čemuž nedokážou vzdorovat silnému větru. Pokud pořádáme různá setkání pro přátele či větší rodinné oslavy častěji, vyplatí se investovat do altánů s pevnou konstrukcí, které se uchycují pomocí kotvicích patek šrouby k podlaze terasy nebo robustními kolíky do země.
Déšť může ohrozit i oblíbenou přípravu jídel na grilu. Ten je možné při oslavách chránit grilovacím pavilonem s dělenou střechou, kudy odchází kouř.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Oslava na zahradě:

Slavnostní nálada na chalupě

Stylová oslava

Grily a ohniště s přidanou hodnotou

Letní kuchyně

Postavili jsme udírnu

________________________________________________________________________

Párty stan Adria, lehká ochrana proti dešti, 9 m², konstrukce kov a ocel, opláštění polyetylen 140 g/m². (Hornbach)

Plnohodnotné pavilony

Pro přípravu velké oslavy je nejvhodnější volbou party stan v profesionálním provedení. Vypadá jako plastový domek se sedlovou střechou, ve stěnách jsou napodobeniny skutečných oken. Vzhled ale není to nejdůležitější. Díky vyšší gramáži tkaniny ochrání i před silnějším deštěm, vyztužená konstrukce odolá poryvům větru. Podlaha zajistí, že budou mít hosté i nohy v suchu.
Pro tento typ pravděpodobně nebudeme mít běžné domácí využití, tudíž se ho vyplatí půjčit jen na dobu oslavy. Jak uvádějí provozovatelé půjčoven, cenově je zapůjčení rentabilní u stanů od velikosti 80 metrů čtverečních.

HAPPY GReeN Pavilon RoMA 3 × 3 m krémový, hliníková konstrukce, polyesterová tkanina 250 g/m², moskytiéra. (Alza)

Grilovací pavilon 2,40 × 1,50 × 2,45 m, konstrukce kov a ocel, střecha polyester 180 g/m². (Hornbach)

Jeden za všechny, všechny za jednoho

  • Pro oslavu, na níž chceme mít všechny hosty soustředěné na jednom místě, je ideální jeden velký party stan.
  • Při různorodé společnosti se vyplatí postavit stanů několik, například jeden vyhradit pouze dětem, kde se jim o zábavu postará zkušený animátor.
  • Přenosné altánky dobře poslouží jako občerstvovací ostrůvky, jeden může nabízet hlavní chody, druhý sladkosti nebo pokrmy pro vegetariány, v jiném lze čepovat pivo.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Archiv firem a Shutterstock

Party stany a pavilony