Péče o trávník

Rubrika: Zahrada

Pěkný, zdravý a hustý trávník vyžaduje určitou péči. Při ní nám budou dobrými pomocníky speciální zahradní nářadí a stroje, od toho drobného ručního až po traktůrek, jestliže je zahrada rozlehlá. Využijeme různé druhy hrábí na vyhrabávání staré trávy, listí a mechu z trávníku, vertikutátory na jeho provzdušnění, zarovnávače travního drnu, vytrhávače plevele, postřikovače, rozmetače hnojiva a samozřejmě nejrůznější pomůcky na stříhání trávy – od nůžek na okraje trávníku přes lehké ruční křovinořezy až po silné motorové nebo automatické fotovoltaické sekačky či zmíněné mnohafunkční traktory.

Elektrická strunová sekačka Easycut 400 má nastavitelnou násadu (90 až 120 cm) a polohovatelné madlo. Výkyvná hlava se záběrem o šířce 25 cm usnadňuje práci na těžko přístupných místech. Hmotnost 2,4 kg, 1299 Kč (Gardena)

Rotační elektrická sekačka Rotak 32 na malé a středně velké plochy trávníků seká trávu vysokou až 30 cm. Lze nastavit pracovní výšku ve třech stupních a rukojeť ve dvou polohách, šířka záběru 32 cm, hmotnost 7 kg, 2890 Kč (Bosch)

Robotická sekačka Automower Solar Hybrid seká sama – pohání ji dobíjecí baterie, používá i solární panel, řídí ji nastavený program. Najednou poseká až 2200 m2, je tichá, bez emisí, výšku sekání 3 výkyvnými břity lze nastavit, hmotnost je 10 kg, doporučená cena 69 990 Kč (Husqvarna)

Lehký ruční vertikutátor – provzdušňovač trávníku, cena 1409 Kč (WOLF-Garten)

Hrábě sloužící k hrabání trávníku a k uhrabávání zeminy, záběr 60 cm, cena 628 Kč (WOLF-Garten)

Elektrický vertikutátor VIKING LE 540 odstraňuje mech, zplstnatělou trávu a plevel a současně provzdušňuje trávník pomocí sedmi dvojitých nožů. Šířka záběru 38 cm, hloubka řezání 25 mm v 6 stupních, hmotnost 27 kg, cena 9 990 Kč (Stihl)

QuikFit: k jediné násadě lze jedním pohybem připojit 19 různých nástavců, včetně těch pro údržbu trávníku: provzdušňovač, rotační zarovnávač trávníku, nůž na okraje trávníku, hrábě na listí a mech, na listí a posekanou trávu, široké a provzdušňovací, od 449 do 1129 Kč (Fiskars)

Nůžky na trávu Servo (do ruky nebo pro práci vestoje) mají úhel střihu nastavitelný v rozsahu 360°, umožňují pohodlně stříhat trávu v jakékoliv poloze, 789 a 1178 Kč (Fiskars)

Rider Park Pro 25 4 WD ocení majitel velké zahrady. Má dvouválcový motor o výkonu 25 HP, vynikající manévrovací schopnost, hydraulický posilovač řízení a zvedání čelních přídavných zařízení (lze dokoupit), elektromagnetickou spojku zapínání sečení, tempomat pro pohodlnou jízdu a komfortní sedadlo s loketními opěrkami. Třínožová sekací hlava trávu seká a mulčuje, 235 000 Kč (Stiga)

www.fiskars.com, www.WOLF-Garten.cz, www.stihl.cz, www.husqvarna.cz, www.stiga.cz, www.bosch.cz, www.gardena.cz

TEXT: IVA TVRZOVÁ A MARTINA LŽIČAŘOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM

Péče o trávník