Barevný zázrak u řeky Orlice

Stovky pěnišníků a azalek, rozlehlé vřesoviště, jezírko v podobě horského plesa a navrch sbírka miniaturních javorů. To všechno skrývá zahrada u řeky Orlice. Majitel je známý sběratel a nadšenec, který si z pěnišníků a azalek vytvořil soukromý barevný ráj.

Je tu správný mix tvarů a barev dřevin – listnáčů i jehličnanů. Foto: Zdeněk Roller

Květen je čas, kdy české zahrady rozzáří azalky a pěnišníky. Ale jen málokde uvidíte pohromadě stovky kvetoucích kultivarů, tak jako v Doudlebech. Svědčí jim blízkost řeky a také rašelino-písčitá půda, kterou z místního podloží namíchal říční proud.

 

Zahrada za hradbou pěnišníků

Během dubna a května na celém pozemku postupně vykvétají žluté, sytě červené, růžové, bílé i lososové rododendrony a azalky. Barevné kompozice a ostrůvky majitel podložil podrostem ze šafránů, střevíčníků, kandíků a trojčetů. Ty nejmohutnější pěnišníky vytvořily podél plotu lem, který svítí a voní do dálky.

Pěnišníky sice nekvetou věčně, nicméně zahradu u řeky krášlí i po odkvětu, jsou zajímavé i svým habitem a texturou – ať už samostatně, nebo v kombinaci s doprovodnými rostlinami.

Majitel sbírá zejména pěnišníky yakushimanum. “Výborně snášejí plné slunce, rostou kompaktně a relativně pomalu. Vybral jsem je i proto, že jejich maximální výška je kolem metru a hodí se tak i do poměrně malého prostoru naší zahrady. I tak je občas musím ořezávat a zaštipovat.”

Kolemjdoucí mohou z druhé strany plotu obdivovat tuhle pestrou hradbu z pěnišníků. Foto: Zdeněk Roller

 

Skalka s bažinou

Na čtvrt století staré zahradě si majitel vybudoval i nevšední vřesoviště, prorůstající do několika stylově odlišných skalek a zákoutí. Ta největší a nejsvažitější je hned za domem. I tu samozřejmě oživují solitérní azalky a pěnišníky.

Skalka je vybudovaná z rulových kamenů a v jejím centru vzniklo jezírko připomínají horské pleso.

Rulové kameny pocházejí z nedalekého Potštejna, stejně jako drobný štěrk. “Dostat je na zahradu nebylo snadné, a tak mi její vybudování, které bylo přáním manželky, trvalo několik let.”

Přirozenou součástí rulové skalky je porost vřesů, kompozici oživují čarověníky a vzrostlý japonský javor.

Klasickou skalničkovou výsadbu složenou z netřesků, trávniček a koulenek podtrhuje autentická bažina s přesličkami, upolíny a drobnými kosatečky.

Na opačné, zelenější části skalky rostou celá pole mochen, drobnolisté vrby a modře kvetoucí litodory.

 

Baví mne sbírat javory

Majitel má ještě několik zahradnických koníčků. „Začal jsem s rododendrony, pak jsem si založil skalku, a nakonec jsem se pustil do dřevin. Ze všeho nejvíc mne baví sbírat miniaturní javory.“

A tak mimořádně početná sbírka javorů s lístky jako krajka v barvách od žlutozelené, přes citronově zelenou až červené a růžovou krášlí volné plochy i zákoutí celého pozemku,
jsou i zajímavým doplňkem předzahrádky, do níž patří i podrostové primulky, vřesy a vřesovce.

 

V lese miniatur

Dolní část zahrady tvoří dolík zakrytý trávníkem. Po několika krocích tráva mizí a postupně přechází do lesa miniatur. Základem lesíku jsou seskupení z různobarevných javorů s doprovodnými jehličnany.

Nezbytný stín dává malým stromečkům vzrostlý pajehličník, unikátně hustý hadí smrk a velká tsuga.

Atmosféru lesa a jeho vůni dokresluje zlepšovák majitele – půdu pokryl nadrcenou borovou kůrou. V podrostu kvetou hajničky, tu a tam narazíte na miniaturní čarověníky a pláně s modrými kvítky pomněnek.

“Ty se k nám přistěhovaly od sousedů,“ říká majitel a vede nás k pěstírně azalek. Už příští rok výpěstky obohatí jeho doudlebský ráj.

 

 

Text: Radka Borovičková
Foto: Zdeněk Roller

Barevný zázrak u řeky Orlice