Čím osázet koryta

Koryta svůj původní účel už většinou neplní, z ryze praktického vybavení hospodářství povýšily na okrasné nádoby. Rostliny pro jejich osázení vybíráme s ohledem na omezené pěstební podmínky.

Kamenná či dřevěná koryta a žlaby zachránila před jistým zánikem řemeslná kvalita i syrová tvarová jednoduchost, a tak dnes zdobí nejednu zahradu nebo dvůr. Dá se dokonce říct, že je po nich stále hlad, který je tišen levnějšími betonovými verzemi. A právě materiál, spolu se stanovištěm i předpokládaným rozsahem péče, je pro výběr rostlin klíčový.

Koryto s afrikány
ohraničuje předzahrádku
před roubenkou

Pozor na vápno

Život rostlin v kamenných korytech značně ovlivňuje materiál. „Ideální je žula, u níž se nemusíme bát ovlivnění chemismu půdy, rovněž pískovec je v tomto ohledu bezpečný. Problém může nastat u koryt z vápence nebo betonu, který vápno také obsahuje. Půda se pak stává zásaditější, což mnoha rostlinám nevyhovuje,“ vysvětluje Milan Halada z Klubu skalničkářů Praha.
Do koryt, z nichž se může vyplavovat vápno, proto volíme druhy vyžadující zásaditější půdy, v ostatních případech dáme přednost rostlinám pro kyselejší prostředí. Pro výběr rostlin dále platí, že volíme nižší, u trvalek i pomaleji rostoucí druhy.

_______________________________________________________________________

Další články speciálu Venkovská zahrádka:

Odolný koberec místo trávníku

Rostliny pro slunné terasy

Budujeme růžové ostrovy

Zahrada s květináči

Rostliny pro vlhká místa

Sólo pro kačírek

________________________________________________________________________

Pro elegantní pojetí
postačí výrazný prvek
převislé borovičky
doplněný květy ve dvou
barevných tónech

Celodenní oslunění

Pro sezónní výsadbu vybíráme rostliny podobně jako do truhlíků, tzn. muškáty, lobelky, lichořeřišnice, drátovec atd. Parádu udělají i některé bylinky.
Trvalé umístění na slunci snesou nejlépe suchomilné druhy skalniček. Z bohatě kvetoucích to jsou například floxy, ostruhatky, které doplní sukulentní rozchodníky, netřesky, netřeskovce a rovněž zajímavě kvetoucí delospermy, šruchy nebo polštářky tvořící lomikameny a trávničky. Z dalších rostlin se zde bude dařit konikleci, protěži, levísii, hvězdičce přímořské nebo kamejce druhu Lithodora diffusa. Vyšší kulisu vytvoří zakrslé odrůdy skalníků a jehličnanů. Takto osázené koryto vyžaduje minimální péči včetně zálivky.
Pokud zatoužíme po netradičním pojetí, můžeme trvalky a letničky doplnit balkónovými rajčaty nebo papričkami.
Chceme-li koryta průběžně kvetoucí, pan Halada radí nechat v nich několik míst, která osadíme nejprve jarními cibulovinami nebo primulkami, jež po odkvětu přesadíme na záhon a nahradíme je floxy či nízkými letničkami, například afrikánem, ostruhatkou, vitálkou.

Malé vřesoviště

V jednom stylu

Koryto můžeme pojmout i jako vřesoviště, použijeme vřesy (Calluna), vřesovce (Erica), dabécie a libavky, které výsadbu na podzim rozzáří červenými plody.
„Méně vhodné jsou hybridy Erica Carnea s jihoamerickými vřesovci, mají bujnější růst, ale menší odolnost. U vřesů i vřesovců je také důležité při sázení rozvolnit kořenový bal, aby se kořeny rozprostřely a mohly dostatečně přijímat vodu. Vřesovištní rostliny vyžadují kyselou půdu s pH 5,5 až 6. Vřesu nedělá dobře přesazování. Aby kvetl, potřebuje dostatek slunce,“ přidává ještě několik postřehů pan Halada.
Celek doplníme několika dřevinami. Pro chalupy a chaty, kde jsme nepravidelně, je ideální borovice a jalovec. Pro udržení malého vzrůstu stačí podle Milana Halady vyštipovat pupeny.

Pro stinná místa
použijeme druhy
s tmavšími listy,
doplňující sukulenty
vysadíme na vyvýšené
sušší místo

Poloha ve stínu

Na trvale zastíněných stanovištích se bude dařit vlhkomilným rostlinám z chladných horských oblastí, jako jsou drobné kapradiny, například nečada rhodopská. Od jara se koryto může modrat či růžovět něžnými pomněnkami, ze sezónních kvetoucích druhů ho dokáže barevně rozehrát begonie. Z jehličnanů tu bude dobře smrčku, ale jen při pravidelné zálivce.

Zásadité prostředí

Králem vápencových a betonových koryt je hvozdík čili čínský karafiát nebo také Diova květina, která svou přítomnost prozradí omamnou vůní květů.
Vysadit do nich můžeme také letničku tymofilu neboli marušku či kamejky druhu Lithodora oleifolia. Všechny rostliny vyžadují slunné stanoviště a propustnou půdu.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Richard Guryča, Zuzana Ottová, Marie Rubešová a Shutterstock
Kresba: Petr Živný

Čím osázet koryta

 

Čím osázet koryta