Slavnostní nálada na chalupě

Ať už jste se rozhodli pro uspořádání oslavy narozenin, svatby, výročí, nebo jiné významné události, její hladký průběh si žádá aspoň trochu organizačních zkušeností a hlavně dobrou přípravu.

Teplé počasí a uvolněná atmosféra chalupy s přilehlou zahradou a přírodou nadosah vytváří skvělý předpoklad pro nezapomenutelnou oslavu. Nejde-li jen o malou sešlost v úzkém rodinném kruhu a počítáte-li s větší účastí, v roli hostitele budete mít s organizací spoustu práce. Dobré plánování vám ale může ušetřit nemálo starostí. Hned na začátku byste si měli zodpovědět na otázku, jaký máte na celou akci rozpočet a zda vám s jejím pořádáním může někdo z přátel nebo příbuzných pomoct.

Oslava začíná na papíře

Oslavu nebo početnější sešlost, jíž přikládáte mimořádný význam, byste měli začít plánovat s dostatečným předstihem. Jako první si připravte seznam hostů, stanovte termín a dejte jim včas vědět, kdy a kde se oslava bude konat. Tištěnými pozvánkami dáte najevo, jak vám na události záleží a dodáte jí trochu formálnější nádech.

Grilování k letní kuchyni neodmyslitelně patří a pro menší oslavy je ideální

To pravé místo

Výhodou chalupy je, že poskytuje zázemí pro všechny přípravy i dostatek prostoru pro vlastní průběh slavení. V letních měsících, kdy většinou panuje teplé a slunečné počasí, láká k posezení zahrada. Stůl umístěný pod korunou vzrostlého listnáče se postará o kouzelnou atmosféru skoro bez práce, navíc bude místo chránit před nepříjemným slunečním úpalem. Pro klid všech zúčastněných je ale lepší mít v záloze také deštivou variantu. Byla by škoda, aby energie investovaná do přípravy perfektní oslavy zmařil celodenní liják. Stylová je třeba stará stodola nebo jiná původně hospodářská část stavení. Dobře poslouží ale také party stan, krytá pergola nebo zahradní altán.

I když nestihnete všechno na 100 % podle svých představ, nejdůležitější je pohodová atmosféra

Kde to všechno sehnat?

Myslete i na to, aby hosté měli během oslavy pohodlí. Pozvete-li větší počet hostů, vaše zahradní sestava nábytku asi nebude stačit pro všechny a nějaké židle či stoly bude potřeba vypůjčit. Než se obrátíte na profesionální půjčovnu party vybavení, zkuste se zeptat u některého z místních spolků dobrovolných hasičů, zpravidla mívají větší počet lavic, židlí, či stolů a za symbolický poplatek vám jej jistě zapůjčí.
V půjčovnách, které se specializují na pořádání oslav pak snadno zajistíte také další vybavení od grilu na uzenou kýtu, výčepní zařízení na pivo až po party stany a dekorace. Ceny za zapůjčení vybavení jsou velmi různé, takže se vyplatí oslovit více firem v okolí. Například party stan 6 × 12 m pořídíte od 1 200 Kč za den (ceny se liší také v závislosti na délce zapůjčení), výčepní zařízení kolem 200 Kč za den.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Oslava na zahradě:

Stylová oslava

Party stany a pavilony

Grily a ohniště s přidanou hodnotou

Letní kuchyně

Postavili jsme udírnu

________________________________________________________________________

občerstvení formou bufetu představuje pohodlné řešení pro hostitele i hosty

Pohoštění na jedničku

Ačkoliv se nikdo z hostů na oslavu primárně nepřišel najíst, dobré jídlo a pití vždycky značně přispěje k celkové pohodě. K letní oslavě se hodí grilování, pokud se jej ale chcete ujmout sami, pravděpodobně večer strávíte u grilu a oslavu si zrovna neužijete. Další z možností je pohoštění formou švédského stolu, jež lze celé připravit předem a hosté se během oslavy mohou obsloužit sami podle své libosti.
Pro početnější společnost stojí za zvážení nechat část pohoštění připravit třeba v místním hostinci, cukrárně nebo objednat několik druhů pizzy. Chcete-li se o občerstvení postarat raději sami, snažte se toho co nejvíce nachystat v dostatečném předstihu. Den předem lze upéct koláče, připravit pomazánky, studené mísy nebo naložit maso. Zvlášť u rodinných oslav se nebojte požádat o pomoc své hosty. Na oslavu přece nikdo nechce přijít s prázdnou a přiložit ruku k dílu donesením mísy chlebíčků jistě nikomu nebude zatěžko.
U svatebních oslav, kde se často podává servírované menu, můžete oslovit profesionální cateringovou firmu, která se postará o vše potřebné a vy se budete moct naplno věnovat svým hostům.

Při přípravě pohoštění nezapomeňte ani na děti a vegetariány

Dobrá rada

Pokud s vašimi hosty dorazí také děti, můžete jim připravit dětský koutek, kde se malí návštěvníci zabaví. Děti určitě uvítají pár hraček, tabuli, na kterou lze kreslit křídou nebo jednoduché zahradní hry.

Text: Veronika Cerhová
Foto: Shutterstock

Slavnostní nálada na chalupě