Stylová oslava

Stará stodola nebo zahrada u chalupy se možná na první pohled zdají pro významnou oslavu příliš obyčejné, se stylovou výzdobou ale vytvoří jedinečnou atmosféru a pro hosty se stanou nezapomenutelným zážitkem.

Výzdoba je jen jedním z kroků na cestě k perfektní oslavě, proto by jí mělo předcházet naplánování všech ostatních důležitých věcí, jako je počet hostů, výběr vhodného místa nebo způsob podávání občerstvení. Nicméně to, že se jí ale dostane pozornosti až na posledním místě, neznamená, že není podstatná. Právě naopak. Všechnu práci a péči, které jste věnovali přípravám, několikanásobně zúročí.
Výzdobu sice můžete odbýt několika barevnými balónky a konfetami zavěšenými na slunečníku. Pokud vás ale dekorování baví, oslava je skvělá příležitost, jak popustit uzdu fantazii a z obyčejné zahrady, altánu či stodoly vytvořit kouzelné místo.

Uvolněnou náladu skvěle doplní luční kvítí

Výzdoba, která chalupám sluší

Samotné uspořádání oslavy něco stojí, takže na velké utrácení za dekorace toho v rozpočtu většinou moc nezbyde. I s málem se ale dá čarovat. Zapomeňte na jednotné potahy na židle, kilometry organzy, skleněné perly na stolech a červený koberec. Naopak zdůrazněte to, co na chalupě máte rádi – pohodlí, uvolněnost a kontakt s přírodou. Stačí zvolit ten správný styl, jehož základem jsou přírodní materiály a neformální vzhled. To, že neseženete stejné stoly a židle rozhodně není důvodem ke smutku. Bílý či krémový ubrus nebo běhoun v přírodní barvě v kombinaci s květinovou výzdobou dokáže se stolem dokonalé divy.

K dětským slavnostem patří veselé barvy a balónky

Květiny z louky i zahrady

Rozkvetlá kytice uprostřed stolu působí trochu jako šperk. V květinářství vám pro slavnostní příležitost připraví aranžmá podle vašich představ, ale do výzdoby se můžete pustit i sami a využít květy ze zahrady nebo rostliny, které rostou na každé mezi. Vděčné jsou třeba kopretiny, popínavé růže, vlčí bob, vratič, ale i obyčejný zlatobýl v pozdním létě. Máte-li na přípravu více času, z vrbových větviček nebo výhonů břečťanu snadno upletete efektní zelené girlandy.
Pokud byste přece jen sváteční tabuli ozdobili raději honosnějšími květy a v rozpočtu už mnoho peněz nezbývá, lze je pořídit v květinářském velkoobchodě, stejně jako aranžovací hmotu a další nezbytné maličkosti.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Oslava na zahradě:

Slavnostní nálada na chalupě

Party stany a pavilony

Grily a ohniště s přidanou hodnotou

Letní kuchyně

Postavili jsme udírnu

________________________________________________________________________

Nádobí pro speciální příležitosti

Jednorázové talířky z lisovaných palmových listů vám ostudu na oslavě neudělají. 318 Kč / 25 ks (obaly balení)

Důležitým detailem je prostření sváteční tabule. Pro slavnostnější události se rozhodně víc hodí použít klasické nádobí. Bílými talíři nikdy nic nezkazíte, vybírat ale můžete také z dalších barev, které zapadnou do celkového barevného konceptu oslavy. V prostředí chalupy působí roztomile i směsice talířů s různými motivy. Pohrát si můžete s naaranžováním textilního ubrousku, který stačí převázat jutovým provázkem či stužkou a ozdobit zelenou větvičkou. Budete-li na oslavě mít zasedací pořádek, nezapomeňte na osobité jmenovky na stůl. Pokud si libujete v propracovaných detailech, ve stejném stylu pořiďte také kartu s podávaným menu. K přírodnímu stylu se skvěle hodí třeba texty psané ručně ve stylu moderní kaligrafie.
Pokud chystáte dětskou party nebo méně formální oslavu pro kamarády, zvažte nákup jednorázových kelímků a tácků. Abyste neměli špatný pocit ze zbytečného plýtvání plasty, existují i ekologičtější varianty v podobě kelímků z recyklovaného papíru něco tácků z lisovaných listů nebo slabé bambusové či smrkové dýhy, které navíc i dobře vypadají.

Jednorázových dekorací nemusí být mnoho, v hlavní roli nechte vyniknout rostliny

Rozsviťte světla

Když se party protáhne do večerních hodin, magickou atmosféru jí dodají zapálené lucerny, svíčky a louče. Prostor rozzáříte také třeba světelnými řetězy, které máte připravené na vánoční výzdobu nebo svíčkami v umístěnými do pětilitrových zavařovacích sklenic. Na bezpečném místě lze použít i zapálené louče naplněné lampovým olejem.

Rozevláté textilie

Lněné ubrousky působí luxusně a u stolu udělají dokonalý dojem. 299 Kč / 2 ks (H&M)

Kromě květin se o dokonalý slavnostní efekt postarají také různé textilie a textilní girlandy s praporky zavěšené kolem svátečního stolu. Skvěle se vyjímají například ve stodole, lze je ale použít i v exteriéru. Stačí pár kousků a prostor se promění k nepoznání.

Text: Veronika Cerhová
Foto: Shutterstock a archiv firem

Stylová oslava