Jak regulovat trávníkové plevele

U vesnické chalupy působí zelená plocha oživená kvítky sedmikrásek a pampelišek přirozeně, nicméně může dojít k tomu, že plevelné rostliny převezmou vládu a trávu postupně vytlačí.

Pokud máte povědomí o tom, kterým druhům a v jakých podmínkách to na zatravněné ploše svědčí, můžete proti nim účinně zasáhnout. V nejvyšší míře jsou zastoupeny jednoleté plevele, jejichž semena zůstávají v půdě několik let. Prokypřená zemina při založení nového trávníku je pro jejich vyklíčení ideální. K četně se vyskytujícím druhům trávovitého vzhledu patří ježatka kuří noha, chundelka metlice a bér zelený. Úporným plevelem je i drobnolistý ptačinec žabinec.

bér zelený

Bér zelený se objevuje v nově založeném trávníku. Foto: Shutterstock

Ve starším trávníku přežívají i jednoleté plevele, ale ve větším množství je nahrazuje lipnice roční a obecná, jež narušuje celistvý vzhled trávníku světlezeleným zbarvením. V již utužené půdě se pak daří sedmikrásce chudobce, které vyhovuje i nízké sečení. V trávníku se také rychle množí jitrocely, neboť přízemní listové růžice nože sekačky nezasáhnou. Ještě rychlejší rozšíření zvládá vzhledem k semínkům opatřeným padáčky pampeliška čili smetanka lékařská. Má dobrou regenerační schopnost a nevadí jí ani sešlap. V mírně vlhkých humózních půdách se může objevit černohlávek obecný s poléhavými lodyhami či půdokryvný popenec břečťanolistý. Vlhko a stín a výživná hlinitá půda vyhovuje vegetativně se množícímu pryskyřníku plazivému.

sedmikrásky

V užitkovém trávníku je různorodost vítaná, ale v okrasném nejsou plevele žádoucí. Foto: Shutterstock

Světlezelené trsy lipnice v trávníku

Světlezelené trsy lipnice naruší jednolitý vzhled zatravněné plochy. Foto: Shutterstock

Jak na regulaci plevelů

  • Ještě před výsevem trávníku nechte plevele vzejít a pak je ručně vytrhejte.
  • Při větším množství aplikujte postřik biologickým přípravkem.
  • Důležité je pravidelné sečení a také provzdušnění trávníku, neboť značné množství plevelů je vázáno na utuženou půdu.
  • Při řidším výskytu je stačí odstranit i s kořeny pomocí vypichovače.
pampeliška

Pampeliška patří k rychle se množícím plevelům. Foto: Shutterstock

Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock

Jak regulovat trávníkové plevele