Jarní péče o trávník

Zima se i na opečovávaném trávníku podepíše, z toho důvodu potřebuje na jaře ozdravnou kúru, která mu pomůže získat rychle svěžest a hustou zelenou kštici.

Jako první krok trávník zbavíme případných vzpomínek na podzim. Spadané větve a ovoce sesbíráme, vyšší vrstvu listí shrabeme kovovými hráběmi a uložíme do kompostu. Omezíme tím šíření některých nemocí, zejména strupovitosti. V žádném případě listí nepálíme, protože se do něj před mrazem ukryla spousta užitečného hmyzu.

První střih

První posekání trávníku provedeme důkladně, neboť vrcholky nových listů obsahují nejvíce růstových hormonů, o něž posekáním přijdou, růst se zmírní a z trsů vyrazí nové výhony. Přerostlou trávu zkracujeme postupně. Konečná výška by po sekání měla být 3 cm, což lze na moderních sekačkách snadno nastavit.
Trávník založený na podzim nemusí být dostatečně zakořeněný, je proto vhodnější použít k jeho prvnímu posečení vřetenovou sekačkou na pojízdných válcích, popřípadě kosu.

_______________________________________________________________________

Další články speciálu Zdravá zahrada:

Jarní příprava půdy

Jak rozdýchat trávník

Příprava půdy a hnojení

Pro zdravou zahradu

Původci chorob v zahradě

Hotel pro hmyz

________________________________________________________________________

Pročesání

Vlhké zimy s vyššími teplotami nahrávají rozrůstání mechu, ten pak trávu doslova dusí. Podobné následky má plstnatá vrstva z nerozložené neshrabané posečené trávy a odumřelých rostlin. Přesáhne-li tloušťku 5 mm, charakter trávníku se změní v důsledku zhoršení prostupnosti vody. Kořeny rostou blíže povrchu, čímž se snižuje jejich hmota a výměna kyslíku. Výsledkem je tráva, která již neodolá aktivnímu kontaktu. Zvyšuje se i riziko jejího odumírání.
Trávník můžeme pročesat vějířovými hráběmi nebo odmechovačem, který současně rozruší vrchní vrstvu půdy do hloubky 1 až 2 mm. Do větší hloubky provzdušní trávník vertikutátor, jehož rotující nože rovněž vyhrabou mech a plsť, prořežou půdu a travní drny. Do půdy by neměly zasáhnout hlouběji než 3 milimetry. Vertikutátor nepoužíváme ani na choulostivé typy trávníků či loňský trávník. Vyčesané zbytky trávy a mech je nutné z trávníku odstranit.
Pokud je půda jílovitá, po provzdušnění nasypeme na zatravněnou plochu jako přirozenou drenáž křemičitý písek, a to v množství zhruba 2 l/m², při orientaci na sever 3 l/m².

Nastavitelné hrábě NatureLine, pružné ocelové hroty lze nastavit od 30 do 50 cm. 590 Kč (Gardena)

Dosetí holých míst

Holá místa je nutné znovu osít, a to buď osivem totožným se zasetým trávníkem, osivem z kategorie regenerace či obnova nebo přímo určeným pro dosetí po vertikutaci.
Půdu nejprve lehce prohrábneme a aplikujeme osivo smíchané s pískem. Následně musíme půdu zhutnit, u větších ploch použijeme travní válec. Nakonec půdu vydatně zavlažíme a udržujeme dále vlhkou. Dosev provádíme jen při teplotách nad 8 °C, což zaručí vzejití trávy.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Trávník na jaře:

Péče o jarní trávník

Odmechovače

Druhy travního osiva

Souboj s houževnatým soupeřem

________________________________________________________________________

Potřebná výživa

Hnojivo vybíráme podle ročního období, kombinované, aby dodalo půdě základní živiny, a nejlépe s organickou složkou, díky níž působí v půdě déle. Hnojení se dělá až po provzdušnění, kdy se živiny vpraví lépe do půdy. Nesmí ale příliš pálit slunce nebo být po vydatných srážkách. Aby se suché hnojivo rychle rozpustilo a nespálilo trávu, aplikujeme je buď těsně před deštěm, nebo trávník následně důkladně zavlažíme. Tento problém odpadá při použití hnojivové zálivky.

Závlaha

Bez dostatečné pravidelné závlahy trávník neporoste, natož aby se zelenal. Když nepřijde v podobě deště, musíme se o ni postarat sami. Půdu je třeba dostatečně provlhčit, ale nesmí na trávníku zůstat stát voda, aby nedošlo k zahnívání kořínků.

Nespěchejte

S jarní údržbou trávníku vyčkejte, až se teploty ustálí výrazně nad nulou a půda je dostatečně rozmrzlá, jinak můžete trávník nenapravitelně poškodit.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Jarní zahradničení:

Jak vybírat zahradní náčiní

Zahradnické tipy pro jarní sezónu – připravte se s předstihem

Postřiky rostlin proti škůdcům

Pravidla jarního hnojení

Zařizujeme skleník

Trávník po zimě

________________________________________________________________________

Text: Zuzana Ottová
Foto: Archiv firem

Uložit

Uložit

Jarní péče o trávník