Pravidla jarního hnojení

Pro jarní aplikaci se používají zejména rychle působící hnojiva. Jejich výběr se odvíjí od typu půdy a druhu rostlin, jimž je třeba dodat živiny, ale i od toho, jestli pěstujeme zeleninu a ovoce v biokvalitě, nebo nám jde především o vysoké výnosy.

 

Hnojiva se dělí do dvou hlavních skupin hnojiv, tzv. organická a minerální (nebo také syntetická). Organické hnojivo tvoří látky živočišného a rostlinného původu, bez jejichž přísunu se půda rychle vyčerpá. Minerální hnojiva, zejména dusíkatá, podporují růst rostlin, ale pokud bychom hnojili pouze jimi, bude půda takzvaně hladová, neudrží si živiny a vláhu.

Kompost je základ

Dobře vyzrálý kompost, který obohacuje půdu živinami, provzdušňuje ji a zadržuje vláhu, zvyšuje obsah humusu a podporuje činnost půdních bakterií. Přidává se do zeminy před výsadbou. Z rostlinných hnojiv můžeme používat jíchu čili zákvas z kopřiv a tzv. zelené hnojení, kdy se vhodné rostliny (brutnák, řepka, hořčice atd.) zasejí na záhon a jakmile rozkvetou, zapraví se do půdy.

Potřebné živiny půdě dodáme především v podobě vyzrálého kompostu

Organická živočišná hnojiva

Pomocí hnojů obnovujeme na jaře zásobu humusu v půdě. Lehčím půdám tato hnojiva dodávají živiny po dobu tří let, těžším čtyři až pět let. V naturální podobě musíme zpravidla zapravený hnůj v půdě nechat rozležet, přidat ho do kompostu nebo vytvořit zákvas, jímž se po naředění s vodou plocha připravovaná na výsadbu zalije. Jinak by mohlo dojít ke spálení vysazovaných rostlin.
Kravský hnůj se rozkládá pomalu, hodí se zejména pro lehké půdy. Vyhovuje zelenině vyžadující půdu bohatou na dusík, jako jsou brambory, řepa, brukvovité druhy a plodová zelenina, květinám, stromům a keřům.

______________________________________________________________________

Další články speciálu Zahrádka na jaře:

Kdy vysít zeleninu

Bezpečnost na jaře

Rychlení zeleniny

Jarní příprava půdy

Zdravé sazenice

Sejeme ranou zeleninu

Nářadí pro výsadbu

Zahradní technika pro jarní práce

________________________________________________________________________
Pro přímé jarní hnojení do půdy je velmi vhodný rychle se rozkládající koňský hnůj, který obsahuje nejvyšší podíl dusíku. Díky výhřevnosti se doporučuje také ovčí. Nejlepší uplatnění mají oba v těžkých a studených půdách a pařeništích.
Drůbeží a holubí trus má vysoký obsah živin, které rovněž rychle předá půdě. Nelze ho použít přímo, nejprve musí projít procesem kvašení, poté ho naředíme v poměru 1 díl zákvasu na 5 dílů vody. Záhon se jím zalívá pouze po dešti nebo důkladném prolití vodou. Králičím hnojem lze přihnojovat i během celého období růstu. Naředěnou močůvkou můžeme zjara pohnojit trávník.
Můžeme sáhnout i po průmyslově vyrobeném hnojivu z fermentovaných hnojů a podestýlek, které má granulovanou formu a je zbaveno klíčivých semen plevelů a choroboplodných zárodků. Stačí je jen rozhodit po povrchu a lehce vpravit do půdy.

Organická a minerální hnojiva v granulované formě se snadno aplikují

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Jarní zahradničení:

Jak vybírat zahradní náčiní

Zahradnické tipy pro jarní sezónu – připravte se s předstihem

Postřiky rostlin proti škůdcům

Zařizujeme skleník

Trávník po zimě

Jarní péče o trávník

________________________________________________________________________

Minerální hnojiva

Jedná se o syntetická jednosložková nebo vícesložková hnojiva. Najdeme mezi nimi i organickou výjimku, drcenou rohovinu. Toto dusíkaté hnojivo se používá na jaře při přípravě půdy před setím nebo sázením a je vhodné i pro vodní rostliny. Dávkování se řídí potřebami dané rostliny, běžně 1 kg rohoviny vystačí na 8 až 25 m².
K doplnění dusíku v půdě se používá také dusíkaté vápno, které zároveň snižuje riziko výskytu některých chorob a škůdců v půdě. Zapravuje se do vrchní vrstvy zahradní půdy i půdy ve sklenících dva až tři týdny před výsadbou.
Superfosfát je nezbytný pro růst kořenového systému zeleniny, luštěnin, brambor, ovocných i okrasných dřevin a révy vinné, aplikuje se před i po výsevu. Granulovaný je pomalu rozpustný, působí v půdě po dobu jednoho roku.
Dusičnan amonný, známý jako ledek amonný, patří k základnímu hnojení i přihnojování raných brambor, košťálové, cibulové a kořenové zeleniny, ovocných stromů. Do půdy se přidává spolu s kompostem a rohovou moučkou, jejich poměr závisí na požadavcích rostlin na dusík.
Draslíkaté hnojivo podporuje kvetení i zrání plodů a zvyšuje odolnost rostlin proti škůdcům.
Hořečnatovápenaté hnojivo je určeno téměř pro všechny plodiny a pro všechny druhy půd, dlouhodobé upravuje půdní kyselost. Granulované stačí rozhodit na jaře na připravenou plochu.

Při hnojení chlévskou mrvou záleží na tom, zda se jedná o rychle, nebo pomalu se rozkládající hnůj

Účinná kombinace

Minerální hnojiva mají skutečně efektivní účinek pouze v kombinaci s organickým materiálem.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock

Pravidla jarního hnojení