Jak rozdýchat trávník

Aby se travnaté plochy s jarem zaskvěly v celé kráse, je třeba jim pomoci. Příroda to totiž sama nezvládne, přinejmenším pokud chcete mít dokonalý trávník na všech místech zahrady.

Uválení válcem trávníku prospěje po zimě

Vhodná doba k jarní údržbě trávníku nastává v okamžiku, kdy sluníčko dostatečně vysuší jeho povrch. Pak je vhodné začít s hrabáním. Hrábě pomohou k odstranění odumřelých částí trávníku po napadení plísní sněžnou, vyhrabání suchých travních zbytků a provzdušnění povrchu půdy. Na menší plochy postačí ruční hrábě, snadnějšímu ošetření větších ploch pak pomohou různé typy prutových bran a vyčesávačů či kartáčových čističů, které se připojují za zahradní traktůrek a které vyhrabanou hmotu současně posbírají.

Prodejci zahradního nářadí často bez váhání doporučí vertikutátor, ale podle odborných zahradníků je třeba toto užitečné nářadí časně z jara používat velmi opatrně. Ihned po roztátí sněhu totiž trávník ještě není ve fázi plného vývoje a z předčasné vertikutace se zotavuje podstatně delší dobu než po správně načasovaném zásahu.

_______________________________________________________________________

Další články speciálu Zdravá zahrada:

Jarní příprava půdy

Příprava půdy a hnojení

Jarní péče o trávník

Pro zdravou zahradu

Původci chorob v zahradě

Hotel pro hmyz

________________________________________________________________________

Zatočte s mechy

Po zimě jsou kořínky trav často povytažené pohybem půdy, který způsobil mráz a sníh. V takovém případě je vhodné ošetření trávy pomocí válce. Půda by k válení měla být alespoň trochu proschlá, jinak se změní v tvrdou skořápku a kořínky udusí.

Rovněž je dobré řešit problém s mechem. Nejčastěji se objevuje v zastíněných, nadměrně vlhkých plochách a vliv na jeho šíření má i nevhodná kyselost půdy. Tady může pomoci chemická ozdravná kúra s použitím přípravků na bázi síranu železnatého nebo herbicidu proti mechům (například Mogeton 25 WP).
Přípravky se rozsypávají nebo rozšiřují postřikem a jejich správná aplikace by měla pomoci k zlikvidování mechových polštářů během jednoho až dvou týdnů. Nezbytné je důkladné vyhrabání ošetřených míst zhruba dva týdny po aplikaci chemie a právě v tomto případě se stává účinným pomocníkem vertikutátor. Ošetřená místa se pak dosejí regenerační travní směsí.

Vozík za traktor využijete často

Trávník vyžaduje i jarní hnojení, a to přípravky s vyšším obsahem dusíku a fosforu, které posílí růst kořenů i trávy nad zemí. Na poškozený pažit odborníci doporučují aplikovat třetinu dávky hnojiva, počkat na vzrůst listové plochy a poté dohnojit zbytkem.

Až se trávník alespoň trochu vzpamatuje, můžeme přistoupit k vertikutaci. Důležité je nastavení vhodné hloubky provzdušnění, aby nože stroje narušily co nejvíce travní plsti. Tu tvoří mech, odumřelá stébla trav, rozkládající se listí a zčásti i travní kořeny. Povrch travnaté plochy se díky vertikutaci otevře a zkypří.

Text Richard Guryča, foto Mountfield, Gardena, AgroCS a Shutterstock

 

Jak rozdýchat trávník