Jak vybírat zahradní náčiní

S jarem přicházejí sezónní práce jako příprava záhonů, sázení a okopávání. S vhodným a kvalitnímručním nářadím půjde vše rychleji a s menší námahou.

Při výběru je dobré si uvědomit, jaké nářadí skutečně potřebujeme, abychom si kůlnu nezaplnili několika druhy motyk, hrábí, rýčů, které použijeme sotva jednou do roka a budou nám tu jen překážet. S minimalizováním nároků na úložný prostor pomáhají takzvané kombisystémy, u nichž je jedna násada kompatibilní s celou řadou nástavců. Pomocí rychloupínací spojky k ní připojíme hrábě, lopatu, motyku, odstraňovač plevele, ale rovněž nástroje pro údržbu kolem domu, například čistič okapů. Můžeme volit rovněž dva nástroje v jednom, často se v tomto provedení vyrábějí motyčky a hrábě, které mají na každé straně jiný typ nástroje. Nemusíme tak vyměňovat jedno nářadí za druhé, stačí to, co máme v rukou, otočit.

lehké rycí vidle

Foto: Fiskars

Kvalita materiálu

květinová lopatka

Lopatka květinová for_q, ergonomická rukojeť, hmotnost 270 g. (Foto: Hornbach)

Jedním z předpokladů, že výsledek zahradnických činností bude odpovídat naší představě, je kvalita nářadí. Potřebujeme ostré a pevné, abychom vynaložili co nejméně fyzické energie k tomu, aby prošlo i ztvrdlou půdou a nedošlo přitom k jeho destrukci. Nekvalitní nářadí se zohýbá nebo praskne.

Pro samotné nástavce je často používána kalená bórová ocel nebo tvrzená karbonová ocel. Drobné nářadí může být kompletně vyrobeno z korozivzdorného materiálu na bázi plastů, který je lehký a mnohem snadněji se čistí. Z plastů nebo hliníkových slitin se též vyrábějí násady, které jsou lehké, odolné a nepodléhají vlivům počasí, když nářadí zapomeneme venku. Dřevěné násadě vlhko dobře neudělá.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Jarní zahradničení:

Zahradnické tipy pro jarní sezónu – připravte se s předstihem

Postřiky rostlin proti škůdcům

Pravidla jarního hnojení

Zařizujeme skleník

Trávník po zimě

Jarní péče o trávník

________________________________________________________________________

rycí vidle

Rycí vidle jasanové, nerezové hroty, zesílený nášlapný okraj. (Foto: Mountfield)

Ergonomie

Na to, jak dobře se nám bude s nářadím pracovat, má vliv násada. Měla by mít vhodnou délku, abychom se nemuseli zbytečně ohýbat, ale současně nám přílišná délka nebránila ve snadné manipulaci. Také průměr násady je důležitý ve vztahu k velikosti rukou, aby se dala násada pohodlně obemknout. Prohnutí zejména u hrábí anebo kosy přispívá k lepší manipulaci. Protiskluzový povlakbrání prokluzování vlhkých rukou a zmírňuje tvorbu otlaků.

Kromě práce na záhonech budeme potřebovat nářadí i ve skleníku. Je-li menších rozměrů, měli bychom volit i nářadí s kratší násadou.

Text: Zuzana Ottová
Foto: se svolením firem Fiskars, Mountfield, Hornbach

Jak vybírat zahradní náčiní