Původci chorob v zahradě

Úspěšná likvidace škůdců a dalších příčin chorob rostlin a stromů závisí zejména na odhalení příčiny problému. Podle toho je pak potřeba zvolit správný postup prevence či léčení.

Choroby ovocných plodin, zeleniny, okrasných dřevin i květin způsobují především nejrůznější parazité. Patří mezi ně viry, bakterie, houby a škodlivý hmyz. Existují i fyziologická onemocnění rostlin, která způsobují přírodní vlivy či nesprávné pěstitelské postupy. Fyziologickým chorobám lze předejít hlavně znalostí pěstování jednotlivých druhů rostlin, což zahrnuje i rozpoznání příčin problémů podle toho, jakým způsobem se navenek projevují. Vypozorovat lze třeba opadávání a žloutnutí listů, špatný růst a také menší odolnost proti bakteriálním a houbovým chorobám či zvýšenou náchylnost k napadení savým hmyzem.

Problém a jak na něj

Ztráty na okrasných rostlinách, zelenině i na ovocných plodinách působí zejména virové či houbové choroby. Mezi nejznámější patří rzi, padlí a plíseň šedá. Rzí jsou postiženy stonky a listy. Rostliny jsou následkem napadení znehodnoceny opadem listů a deformací květů především na růžích, karafiátech, jalovcích či pelargoniích.

_______________________________________________________________________

Další články speciálu Zdravá zahrada:

Jarní příprava půdy

Jak rozdýchat trávník

Příprava půdy a hnojení

Jarní péče o trávník

Pro zdravou zahradu

Hotel pro hmyz

________________________________________________________________________
Prevencí infekce rzí je výsadba v místě, které má možnost dostatečné cirkulace vzduchu s dostatkem prostoru mezi rostlinami. Důležité je i odstranění všech infikovaných částí rostlin na podzim a odumřelých částí rostlin velmi brzy na jaře. Doporučuje se odstranit i slézovité plevele.
U rzí i dalších houbových chorob je vhodný i preventivní postřik fungicidy a přípravky s obsahem síry. Z fungicidů se osvědčil například přípravek Dithane.
Padlí pokryje rostlinu bílým povlakem. Napadené části se postupně deformují, zaostávají v růstu nebo usychají. U ovocných stromů se doporučuje léčit padlí přípravkem Discus. Obecně je třeba provzdušnit porost, odstranit a spálit napadené části a omezit dusíkatá hnojiva.
Ve vlhkých podmínkách, při příliš hustém porostu a při přehnojení dusíkem se daří plísni šedé, kterou mohou trpět například karafiáty, fuchsie či gladioly.

Postřiky proti hmyzu

S chemickou ochranou před nejvíce rozšířeným škůdci a chorobami na ovocných stromech a keřích je nutné začít již na jaře, u ovocných stromů a keřů vždy před květem. Příslušný postřik aplikujeme zejména na mery, mšice, puklice, štítenky, píďalky, svilušky.
Proti červivosti plodů je nutné zasáhnout postřikem v době dokvétání květů. Vhodným přípravkem je Reldan 40EC a Calypso 480EC.
Červivost třešní a višní způsobuje moucha vrtule třešňová, která naklade po jednom vajíčku do plodu. Postřik se provádí při začátku zabarvování plodu přípravkem Calypso 480SC.
Červivost slivoní má na svědomí obaleč švestkový, který klade vajíčka na plody, a vylíhlé housenice se do nich zažírají. Vhodným postřikem je rovněž Calypso 480SC.
Nebezpečným škůdcem je obaleč jablečný, jehož přemnožení nejsnáze zachytíte lapači s lepovými deskami. Ty se používají rovněž k odchytu samců obaleče, který je nutné provést podle návodu v několika etapách v kombinaci s příslušným postřikem. Doporučuje se Mospilan 20SP nebo Calypso 480ECX.

www.agromanualshop.cz, www.inpest.cz, www.e-agro.cz

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock

Původci chorob v zahradě

Uložit

Uložit

Uložit

Původci chorob v zahradě