Venkovní sušáky prádla

Vůni prádla usušeného sluncem a větrem žádná aviváž nepřekoná. Stabilní sušáky, kdykoliv připravené k použití, nám plné čerpání tohoto přírodního bonusu maximálně usnadní.

Je překvapivé, že přes všechny technické vymoženosti včetně sušiček, vozí stále mnoho chalupářů a chatařů prádlo na vyprání nebo alespoň na usušení do svých rekreačních domovů. Čistá, měkká dešťovka je totiž pro odstranění nečistot z prádla ideální a jeho sušení venku má rovněž mnoho plusů. K tomu potřebujeme stabilní sušák, který vydrží nápory větru.
To je jen jedna z vlastností, kterými by měl venkovní sušák disponovat. Jeho tělo, ať už z kovu, dřeva, nebo plastu, stejně jako šňůry, by mělo být odolné proti UV záření a omyvatelné. Protože u rekreačních objektů sušíme prádlo jen občas, měl by být po dobu nečinnosti složený, čímž nám odpadne pracné mytí před každým věšením prádla. Současně se prodlužuje životnost šňůr i celého sušáku.

Skládací zahradní sušák s ukotvením do země nabídne trvale největší sušicí plochu (Brabantia)

Na slunečníku

Nejznámější venkovní sušák na prádlo připomíná svou konstrukcí slunečník. Jednoduché otevírání zajišťuje teleskopický otevírací mechanismus. Do země se ukotvuje pomocí šroubovacího držáku vybaveného pojistkou proti větru. Prádelní šňůry jsou napnuté mezi jednotlivými skládacími rameny s rozpětím okolo 3 m. K věšení prádla tak máme k dispozici zpravidla 40 m, což odpovídá obsahu 4 praček.
Ramena mohou být otočná, některá jsou posunovací, takže na ně pohodlně dosáhnou i osoby nižšího vzrůstu. Příjemnou vychytávkou jsou také držáky na drobné prádlo a silikonové kolíčky, které nemačkají prádlo a při větru drží pevně na šňůře.
Aktuálně si můžeme pořídit typ s ochrannou střechou, pod níž je prádlo chráněno před palčivým sluncem i mírným deštěm.
Tento typ sušáku není potřeba na zimu uklízet. Hliníková konstrukce nepodléhá rzi, šňůry ochrání pevný obal.

S výtahem

K sušení můžeme využít i kryté venkovní prostory, jako je zápraží, terasa nebo pergola. Sem se bude hodit vytahovací sušák, jaký bývá instalován nad vanou. Mezi kovovou nebo dřevěnou rámovou konstrukcí je napnuto několik šňůr, které mohou být nahrazeny i tyčkami, kovovými, dřevěnými či z pevného plastu. V pohotovostní poloze je sušák vytažen ke stropu, dolů se spouští pomocí kladky. Po pověšení prádla se opět vytáhne vzhůru, takže nepřekáží provozu, samozřejmě pokud je prostor pod střechou dostatečně vysoký.
Sušák si dokáže vyrobit průměrný kutil sám, což má pozitivum zejména v přizpůsobení rozměru co nejvíce danému prostoru.

Nejskladnější

Nejméně prostoru v době, kdy neposkytuje podporu vypranému prádlu, zabere vysouvací sušák. Na výběr máme buď typ s pevnými vysouvacími rameny s rovnoběžnými tyčkami, nebo takový, který plnohodnotně nahradí prádelní šňůry. První poslouží stejně dobře v koupelně, předsíni, ale i venku pod střechou. Hodí se především pro prádlo sušené na ramínku, ať už jde o vyprané kusy, nebo třeba deštěm promočenou bundu. Užitná plocha bývá mezi 2 až 4 m. Druhý typ má šňůry navinuté na cívce a stačí jen vytáhnout rukojeť a s její pomocí napnuté šňůry zafixovat na protější straně do napevno instalovaného držáku. Sušák umístíme opět pod střechu, kde bude prádlo chráněno před nepřízní počasí, ale stále sušeno venku se všemi s tím souvisejícími plusy.

Závěsný

Jako doplňkový můžeme na pověšení drobného prádla zvolit pevný sušák, který se zavěsí stejně snadno na radiátor jako na zábradlí balkónu či terasy. Pokud má nastavitelná ramena, lehce se přizpůsobí jejich různým šířkám.

Přenosný

Nechceme-li okolí chaty či chalupy sušáky trvale „zkrášlovat“, můžeme použít některou z přenosných verzí, ať už pevnou, či častěji skládací. Základ i zde tvoří rámová konstrukce vyplněná buď tyčkami, nebo šňůrami. Doplňovat je mohou ještě háčky pro zavěšení ramínek.

Při koupi nesledujte pouze kolik prádla sušák pojme, ale vyzkoušejte si snadnost manipulace, případně i stabilitu

Kdy nevěšet prádlo venku

Pokud je v rodině alergik či astmatik, minimálně vynecháme věšení během hlavní pylové sezóny.
Silný vítr před bouřkou víří prach a nečistoty. Ty se nachytají na prádlo.
Také déšť může prádlo zašpinit.
Palčivé slunce ničí textilní vlákna a vyběluje barvu.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Archiv firem

Venkovní sušáky prádla