Péče o jarní trávník

Krásně upravená zahrada a okolí chaty nebo chalupy jsou chloubou jejich majitelů. K tomu patří samozřejmě také trávník, který po zimě vypadá zuboženě. Potřebuje první pomoc i pravidelnou péči.

Skládací zahradní vozík dopomůže k rychlému úklidu odpadu

Sluníčko vás táhne na chatu nebo chalupu. Voda sice ještě neteče, ale je tu tolik práce, půda vydává onu zvláštní jarní vůni, která vybízí k tomu, abyste se pustili do přípravy záhonu. Ale je to především trávník, který potřebuje váš zásah. Nebo to, co z něj po zimě zbylo.

A tak je potřeba plochu zbavit všech nečistot, které by bránily trávě v růstu. Vyhrabejte zbytky listí a jehličí, odumřelou trávu, spadané větvičky. Máte na pozemku krtince a propadlé chodbičky od hrabošů? Rozhrňte je, velké propadliny a nerovnosti zasypte vhodnou zeminou. Není-li trávník přemokřený, posekejte ho do výšky 3-4 cm a trávu vyhrabejte.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Trávník na jaře:

Jarní péče o trávník

Odmechovače

Druhy travního osiva

Souboj s houževnatým soupeřem

________________________________________________________________________

Vertikutace a úprava půdy

S trávní plstí pomůže biologický likvidátor (Floria)

Letošní mírná zima dovolila, aby se na pozemku rozmohly plevel a mech. Tráva nemůže růst ani přes zplstnatělé zbytky, jenž mohou vytvořit až několikacentimetrovou vrstvu. Ta do země nepropouští vodu ani živiny, brání výměně plynů a je skvělým prostředím pro vznik plísní a houbovitých onemocnění. Tráva je pak náchylnější k chorobám.

Díky tomu všemu se také zkracuje kořenový systém a trávník pak v suchých a teplých dnech snadno usychá. Vertikutací se odstraní travní plsť i mechy. Tento zákrok se má poprvé provádět od konce března do dubna, lépe řečeno na počátku vegetačního období trávníku. Proto je zapotřebí respektovat odlišnosti klimatických pásem naší země. Plocha má být suchá, zásah se provádí maximálně do hloubky 3 mm.

Vertikutační drápky nebo nože z trávníku odstraňují plsť, nože rovněž pronikají do půdy, kterou provzdušňují. Naruší a omezí tak růst plevele, a díky tomu, že také přesekají travní výběžky, následně podpoří růst nových travních výhonků. I když po zásahu vertikutátoru trávník vypadá zuboženě, prořezaná půda lépe přijímá živiny a vodu. Trávník tak rychleji regeneruje, potom je hustější a zelenější.

Vertikutace odhalí místa, kde tráva vymrzla, a nerovnosti plochy. Prohlubeniny je potřeba vyrovnat kvalitní zeminou, boule a vyvýšeniny naopak rozkopat a srovnat s okolním terénem.

Dosévání a obnova travnatých ploch

Holá místa dosejte vhodnou travní směsí a zavlažte. Na trhu existuje celá řada směsí na obnovu trávníku bez rytí, například vysetím speciálních směsí, které urychlují klíčení osiva až o třicet procent nebo během tří až čtyř týdnů zregenerují poškozený trávník.

Na obnově pracujte od dubna, vždy s přihlédnutím k půdně klimatickým podmínkám. Trávník musí být dokonale vyhrabaný a posečený na výšku dva až tři centimetry. Podle toho, jakou máte zeminu, ji upravte. Těžší půdu odlehčete třeba křemičitým pískem, do lehkých typů přidejte rašelinu.

Vhodné osivo následně vysejte v dávce dvacet až třicet gramů na čtvereční metr a dobře jej zapravte do hloubky dvou až tří milimetrů. Ideální je to právě po vertikutaci, kdy je povrch trávníku do potřebné hloubky narušen. Oseté plochy je potřeba průběžně udržovat vlhké.

Asi po třech týdnech po výsevu, kdy má tráva výšku mezi deseti až patnácti centimetry, můžete rostliny zkrátit kosou nebo srpem. Teprve po zesílení rostlin použijte sekačku. Je-li trávník poškozený z více než padesáti procent, vyplatí se založit jej znovu.

Zakládání nového trávníku

Pokud se teprve chystáte na založení nového trávníku, jaro je optimálním obdobím jeho výsev. V půdě je dostatek vláhy a nejsou vedra, která by ji prudce vysoušela.

Osivo zasejte do důkladně prokypřené, plevelů a kamene zbavené půdy. Po výsevu je do půdy zapravte – buď speciálním válcem s hroty, nebo ručně, pomocí hrábí. Poté celou plochu uválcujte, aby se semena v zemi upevnila. Půdu udržujte neustále vlhkou.

Nezapomeňte na hnojení

Na jaře nezapomeňte trávník přihnojit, abyste mu dodali veškeré potřebné živiny, hlavně pak dusík, který podporuje růst a regeneraci, draslík pro odolnost trav vůči suchu, vymrzání a chorobám. Tráva potřebuje rovněž fosfor, živinu pro růst kořenového systému. Hořčík pak je důležitý pro tvorbu chlorofylu (zelené barvivo), bez něhož optimálně neprobíhá fotosyntéza. Při správném hnojení trávník prosperuje.

Tráva zesílí a lépe se brání plevelům a mechům. Hnojivo do trávníku nedávejte, když je hezké slunečné počasí, protože by mohlo v kombinaci se slunečním zářením trávu spálit. Také po hnojení trávník dobře zalijte.

Jak správně sekat

Vzešel vám trávník v celé ploše? Jeho pravidelné sečení patří k základní péči o trávník. Nepěkně nebo nevhodně posečená plocha je nejen nevzhledná na pohled, ale také může napomáhat poškození travního porostu.

Proto je zapotřebí udržovat podle typu trávníku a použitých travin potřebnou výšku porostu. Pravidelné sečení podporuje odnožování travních stébel, čímž se porost zahušťuje. Jednotlivé travní druhy vyžadují rozdílnou intenzitu i výšku sekání. Proto si všímejte přírůstku a přizpůsobte mu sečení. Obecně neuděláte chybu, když budete při každém sekání snižovat výšku trávníku maximálně o třetinu výšky stébel. Pokud na chatu či chalupu jezdíte po delších časových intervalech, nezkracujte dlouhou trávu najednou, ale pokud možno vždy o zmíněnou třetinu a v odstupu několika dní. Jedině tak nebude trávník v letním období stresován případným horkem a suchem, udrží si potřebnou vlhkost a nebude brzy žloutnout.

Pokud jste dosívali velké plochy nebo zakládali trávník zcela nový, první sečení by mělo proběhnout v okamžiku, kdy je porost vysoký šest až osm centimetrů, a snížit by se měl maximálně na pět centimetrů. Postupným sečením v pravidelných intervalech během sezóny dosáhnete optimální výšky celé plochy trávníku.

Čupřiny u plotů a chodníků

Aby trávník vypadal dokonale, věnujte pozornost a péči také místům u plotu, přechodům mezi trávníkem a chodníkem nebo u dekorativních kamenů, staveb a solitérních rostlin v travnaté ploše. To jsou místa, kam většina sekaček, pokud nejsou vybaveny postranními hřebeny, nedosáhne.

Vertikutátor odstraní trávní plsť i mech a provzdušní travní kořeny (Bosch)

Trsy trávy, podobné neposedným čupřinám, působí nesourodě a kazí dojem z jinak upravené zahrady. Pořiďte si na ně speciální pomocníky v podobě různých typů nůžek na trávu. Nebo strunových sekaček. A nezapomeňte, že je lepší těmito místy v péči o trávník začít a teprve poté použít sekačku. Pokud vlastníte tu se sběracím košem, uklidí následně i odstraněnou trávu z ošetřených hran.

Mulčování a ochrana trávníku

Mulčování hojně využívali naši předci, i dnes nabízí ekologický způsob péče o trávník. Navíc odpadají starosti s likvidací posečené trávy i zdlouhavé vyprazdňování sběrného koše na trávu. Uspoříte i výdaje za hnojiva, vynikajícím prostředkem je samotná tráva, která se při mulčování, na drobno rozmělněná, vrací v průběhu sečení zpět do půdního drnu jako cenný zdroj živin.

Koncem jara se vyplatí chemicky i mechanicky zasáhnout proti širokolistým plevelům, které do trávníků, ať okrasných, nebo zátěžových, rozhodně nepatří.

 

text: HELENA ŠTĚTINOVÁ
foto: archiv firem

Péče o jarní trávník

Péče o jarní trávník