Pro zdravou zahradu

Před škůdci a chorobami je nutné zahradu chránit od prvních jarních dnů. Nabízíme vám několik tipů na chemické postřiky a další přípravky, které vám v tomto souboji pomohou.

Na savé a žravé škůdce

Insekticid BAYER GARDEN Decis AL je určen k přímému použití ve formě kapaliny bez ředění a slouží k ochraně okrasných rostlin, zeleniny a ovocných stromů proti savým a žravým škůdcům. Účinkuje i při nižších teplotách. Decis AL likviduje mšice, molice, ploštice, vrtule, mery, housenky, brouky a motýly. Aplikuje se při prvních příznacích výskytu škůdců, dle potřeby je ošetření možné opakovat po 7 až 14 dnech v závislosti na plodině, ne však za silného slunečního svitu a v době květu. Nemá systémový účinek, proto je třeba, aby byly při aplikaci rovnoměrně zasaženy všechny části rostlin. Cena od 160 Kč / 1 l.

_______________________________________________________________________

Další články speciálu Zdravá zahrada:

Jarní příprava půdy

Jak rozdýchat trávník

Příprava půdy a hnojení

Jarní péče o trávník

Původci chorob v zahradě

Hotel pro hmyz

________________________________________________________________________

Lepové pásy na kmeny

Pásy, nalepené těsně kolem kmene stromu, slouží jako mechanická bariéra a funguje jako biolologicky šetrný pomocný prostředek k ochraně stromů před napadením lezoucím hmyzem, například píďalkami, mravenci, puklicemi. Jsou určeny ke sledování a k částečnému snižování populační hustoty škodlivých organizmů. Svými barvami lákají škůdce, kteří se následně přilepí na nevysychavý lep. Cena 34-44 Kč.

Na ovoce, zeleninu i bylinky

Agro NATURA Rock Effect je koncentrát na bázi přírodních látek pro zvýšení odolnosti a obranyschopnosti rostlin proti škůdcům. Účinkuje na mšice, molice, svilušky, třásněnky, červce – puklice (v raném stadiu) a na americké padlí na angreštu a rybízu. Je účinný proti škůdcům na okrasných rostlinách, bylinkách, paprikách, rajčatech, okurkách, tykvích (cuketách), jádrovinách, peckovinách, jehličnatých dřevinách a chmelu. Působí i na přezimující stádia škůdců, je proto vhodný jako preventivní postřik na jaře. Cena 120 Kč / 100 ml.

Postřik i zalévání v jednom

Postřikovač Kristalon přihnojuje a zalévá v jednom jediném kroku, což je netradiční řešení, které vám ušetří nošení konví s vodou a poslouží k efektivnímu hnojení přípravky značky Kristalon. Můžete jej použít na okrasné a ovocné dřeviny, zeleninu, balkónové květiny, drobné ovoce, ale i pro travnaté plochy. Stačí jen do nádoby nasypat 10 odměrek Kristalonu a naplnit litrem vody, řádně promíchat a jednoduše připojit na zahradní hadici. Cena od 790 Kč.

Prevence proti krtkům

Kombinaci důležitých živin pro růst trávníku s odpuzujícím účinkem proti krtkům představuje přípravek Expert krtek. Obsahuje dusík, fosfor a draslík, hořčík, síru, železo a Zeolit. Výrobek je vhodný ke hnojení všech druhů trávníků s použitím jednou měsíčně v období od března do září. Hnojivo aplikujeme na suchý trávník, nejlépe za použití posypového vozíku. Intenzivně zatěžovaný trávník se doporučuje hnojit každých 15 dní. Měsíční dávky je nutné rovnoměrně rozdělit a aplikovat 2 až 3 dny po sečení. Cena 399–499 Kč / 10 kg.

Insekticid s dlouhým účinkem

Agro Mospilan 20 SP je insekticid (přípravek k hubení hmyzu), který působí na všechna vývojová stadia škůdců jako dotykový a požerový jed. Jeho působení je systémové (rozváděné po rostlině). Má dlouhý reziduální (zbytkový) účinek především na mandelinku na bramborách, mšice na rajčatech, paprikách, jádrovinách a okrasných rostlinách, molice na okrasných rostlinách či obaleče na jabloních. Látka je odolná vůči mrazu, její aplikace se doporučuje od dubna, různé typy rostlin dokáže chránit ve lhůtě od 3 do 42 dnů. Cena 30–49 Kč.

Fungicid proti strupovitosti

Kontaktní fungicid Thiram Granuflo pomůže proti strupovitosti jabloně,
kadeřavosti broskvoně a plísni šedé na vinné révě. Podle výrobce má pozitivní vliv na vybarvení plodů a lze ho dobře kombinovat s dalšími fungicidy, u kadeřavosti broskvoně například s přípravkem Champion. Deset gramů koncentrátu postačí k přípravě 2,5 až 3,3 litrů postřiku, který je odolný vůči mrazu. Thiram Granuflo můžete nasadit od března do srpna. Cena 18 Kč / 10 g.

Ke kořenům i na listy

Hořká sůl s Boraxem se používá jako hnojivo určené k odstranění nedostatečné výživy plodin a stromů bórem a hořčíkem. Bór ovlivňuje klíčivost pylu, vývoj letorostů a odolnost rostlin vůči houbovitým chorobám. Předchází srdéčkové hnilobě u řepy, poškození celeru a některým chorobám hrušek a jablek. Hořká sůl s Boraxem se rozhazuje a zapravuje do půdy brzy na jaře nebo na podzim. Pro příjem kořeny musí mít půda teplotu nad bodem mrazu. Během vegetace je pak nutné udělat tři až pět postřiků 2,5 % roztokem na list. Cena 35-57 Kč / 10 kg.

Nátěr na kmeny

Bílý nátěr na kmeny je biologicky odbouratelná barva na ochranu kmenů stromů a keřů. Bílá barva odráží sluneční paprsky a zabraňuje nežádoucímu ohřívání kmene během slunných zimních dnů. Chrání tak kmen před výkyvy teplot, které mohou způsobovat mrazové trhliny, a snižuje riziko napadení stromu houbovými chorobami. Neomezuje životní funkce stromu a je bezpečný pro zvířata. Ochraňuje před napadením a výskytem některých druhů hmyzích škůdců a před výskytem mechů a lišejníků. Použití barvy je možné na všechny druhy ovocných stromů i na všechny ostatní druhy okrasných dřevin. Cena 160-200 Kč / 1 kg.

Zahradnický nůž

Zahradnický nůž by ve výbavě zahrádkáře neměl chybět. Využijete ho při omlazování a ozdravování stromů a keřů i u jiných rychlých a bezpečných řezů menších větví. Tvar rukojeti je mírně zahnutý s přirozeným rozšířením na konci pro pevné uchopení nože v dlani. Lze ho snadno otevírat díky zářezu na čepeli, která je vyrobena z kvalitní nerezové oceli. Nůž je zavírací, což umožňuje jeho bezpečné skladování a přenášení. Délka otevřeného nože je 170 mm, délka zavřeného nože je 100 mm. Cena od 110 Kč.

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Pro zdravou zahradu

Pro zdravou zahradu