Zateplení pěnou

Izolace formou nástřiku polyuretanovou pěnou je jednou z dosud ne příliš známých, ale rozhodně zajímavých možností zateplení staveb. Ve srovnání s tradičními izolačními materiály má některé výhody.

Běžné montážní polyuretanové pěny zná téměř každý, a pokud si chcete udělat alespoň základní představu o struktuře i o možnostech pěnových izolací, lze je k pěnám v kartuších alespoň do jisté míry přirovnat. K velkoplošnému nástřiku se ovšem používá speciální technika a pěny určené k tepelné a akustické izolaci stěn mají některé specifické vlastnosti, jimiž se od montážních výplňových hmot liší. Mezi nejdůležitější přednosti izolační pěny patří to, že představuje dokonalou celistvou vrstvu bez spojů a bez nutnosti mechanického kotvení.

Běžně se při použití pěny neobejdete bez specializované firmy, ale práce jde rychle, standardní podkroví lze zvládnout za den

Parozábrana či paropropustnost

Polyuretanové pěny se zpravidla dělí na měkké a tvrdé a jejich izolační schopnosti určuje zejména buněčná struktura jednotlivých produktů. Měkké pěny jsou díky své otevřené buněčné struktuře paropropustné a dobře izolují zvuk. Tvrdé pěny mají buněčnou strukturu uzavřenou a díky tomu mohou v konstrukcích vytvářet účinnou parozábranu. Jednotlivé tvrdé pěny se pak liší zejména hustotou.

K ochraně povrchu polyuretanových pěn se používá buď hydroizolační hmota polyurea, nebo silikon. Tyto ochranné membrány postačí nanést v tenké vrstvě, aby chránily pěnovou izolaci proti agresivnímu působení UV záření a dalších povětrnostních vlivů, které by ji mohly poškodit.

Sady FROTH-PAK pro nástřik pěny svépomocí se liší velikostí tlakových nádržek, které se vybírají podle velikosti izolované plochy

 

Měkká nebo polotvrdá

Pro příklad různých způsobů užití izolačních pěn lze zmínit třeba nabídku firmy Chytrá pěna Bohemia. Ta má v sortimentu měkkou pěnu EKO S500 vhodnou zejména pro zateplení krovů, podkroví, stěn, stropů a dalších míst v domě, kde je materiál méně namáhaný a skrytý. Díky své otevřené buněčné struktuře je tato pěna dokonale zvukotěsná – zvuk neodráží, ale pohlcuje.

Měkká pěna po nastříkání nabývá na objemu až 120× a zaplní každou mezeru. Vytvoří tak souvislou vrstvu, která má skvělé izolační vlastnosti, ale je také ekologicky nezávadná a na rozdíl od skelné vaty či foukané celulózy neláká hlodavce ani jiné škůdce. Firma uvádí, že díky svým vlastnostem zabraňuje tato izolace i vzniku plísní a prašnosti, takže vytváří vhodné prostředí i pro alergiky. Pěna je velmi lehká, nemění své izolační vlastnosti, nesedá ani neřídne. Vydrží tak po celou dobu živostnosti stavby.

Jiným typem pěnové izolace je polotvrdá pěna EKO H200, což je podle výrobce materiál, který má jednu z nejnižších tepelných vodivostí. Je vhodný pro tepelnou izolaci stropů, stěn či podlah. Díky uzavřené buněčné struktuře je tato izolační pěna vzduchotěsná a funguje jako účinná parozábrana. Předchází kondenzaci vodních par a následnému odtoku vysrážené vody. Tuto polotvrdou pěnu lze vzhledem k jejím vlastnostem použít i jako izolaci základů.

Pěna bez problému přilne na beton, cihly, dřevo, ale i na kov či sklo. Mezi materiály se po nástřiku vytvoří chemická vazba a díky tomu ve spoji nevzniká žádný vzduchový prostor. Pokud jde o rychlost aplikace, což je jednou z výhod tohoto materiálu, dodavatelské firmy uvádějí, že za den lze zateplit až 200 m2.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Vnější a vnitřní izolace:

Kompletní zateplení se vyplatí

Foukaná izolace

Postup zateplení minerální vlnou

Izolace půdy, podkroví a střechy

Dřevité izolace

S polystyrenem pozor na chyby

Zateplovací systémy

Jak izolovat dřevostavbu

 Proti hluku kroků

Zateplovat lze i zevnitř

________________________________________________________________________

Nástřik svépomocí

Existuje i možnost nástřiku izolace svépomocí, což je zajímavé řešení například při dílčím zateplování některých částí domu či půdy, nebo pokud stavíte třeba zateplenou zahradní chatku, ale také pro těsnění spár či průchodek a další typy prací srovnatelné s využitím PU pěn v kartuších. Pro takové případy nabízí někteří dodavatelé i v ČR( Honter) izolační sadu, jejíž součástí je pěna FROTH-PAK v tlakových nádobách a další potřebné příslušenství.

Souprava se skládá ze dvou tlakových nádrží propojených hadicemi do aplikační pistole. Pěna rychle expanduje a čerpaný objem zvětší na troj- až pětinásobek. Poté ztuhne za přibližně 60 sekund a vytvrdne do pevné trvalé struktury za zhruba pět minut. Vytvrzená pěna odolává vlhkosti, izoluje, tlumí hluk, přidává strukturální pevnost a dokonale vyplňuje dutiny.

 


Radíme

-Izolační pěna s otevřenou strukturou buněk je vhodná tam, kde je kladený důraz na průnik vzduchu a vodní páry. Hodí se zejména k izolaci prostor s rozdílnými teplotami.

-Izolační pěna s uzavřenou strukturou buněk naopak představuje dokonalou vzduchotěsnou, parotěsnou i hydroizolační zábranu.


 

Zateplení pěnou