Jak štukovat stěny a strop

Technika štukování zajistí čisté a hladké stěny a strop. Její pomocí se stěnám domova vrátí čisté linie i jednoduchost. Nechte se inspirovat praktickými radami odborníků, jak správně štukovat.

Štuk je jemná omítka ze sádry, vápna, jemného písku a pojiva, která se používá především na stropy a stěny. Slabá vrstva štuku zaplní drobné trhlinky a vzduchové otvory ve stěně. Nový povrch vypadá dokonale čistě a snadněji se maluje, a to již 24 hodin po úpravě.

Štuk o síle asi 2 mm se natahuje na zatvrdlou vrstvu jádra, vyhladí se hladítkem a pak se buď dohladí kovovým hladítkem, nebo plstěným nebo pěnovým hladítkem

 

Připravte si podklad pro štukování

Stěny včetně stropů se nejprve musí očistit od starých nátěrů či tapet, zbavit je nerovností a nově upravit. Povrch se odmastí a vyrovná. Sádrový štuk lze natahovat až do tloušťky dvou centimetrů, takže s ním lze i bez větších obtíží srovnávat prohlubně a propadliny na stěnách. Pokud se na stěně nacházejí díry většího charakteru, je potřeba je zadělat klasickou sádrou. Stěny snadno odmastí například teplá voda s mýdlem nebo saponátem, po důkladném oschnutí se nanese hloubkový základ, například Akrylátová hloubková penetrace Hornbach sloužící ke zpevnění savých podkladů. Má silný hloubkový účinek, dobré zpevnění a reguluje nestejnoměrnou savost.

Omítku je potřeba před nanášením důkladně promíchat

 


Štukování krok za krokem

1. Penetrace podkladu
Stěna se důkladně napenetruje ručním válečkem. Penetrační nátěr naneste v silnější vrstvě i na strop. Přece jen se v těchto místech musí omítka vypořádat se silnějším gravitačním zatížením. Během zasychání penetračního nátěru si připravte materiál. Omítku důkladně promíchejte, například vrtačkou. Při ředění se držte návodem od výrobce.

2. První vrstva
Na stěnu naneste 2–3 mm silnou vrstvu pomocí ocelového hladítka. Ta musí před dalším nátěrem zaschnout. Po nanesení štuku na zdi byste se měli pustit i do stropu. Pomocí menšího natahováku začněte štuk nanášet na okraje stropu, následně velkým ocelovým natahovákem štuk nanesete na velké plochy. Nanášejte vždy jen slabou vrstvu a nabírejte jen malé množství, protože jinak by vám štuk padal na zem. Postupujte tak, že štuk nejdříve vtlačujte do stropu a poté uhlazujte. Ale opatrně, aby se netrhal.

Stropy se štukují stejně jako stěny

 

3. Druhá vrstva
Vyzkoušejte, jestli první vrstva štuku zaschla. Pokud stěna při dotyku stále lepí, dejte ji ještě čas. Pokud už je suchá, vyhlaďte stěnu pomocí hladítka. Nezapomeňte vyhladit i rohy. Po vyhlazení můžete aplikovat druhou vrstvu, která půjde natáhnout snadněji. Hmotu opět nanášejte ocelovým hladítkem a natahovákem, tentokrát ale tenčí vrstvu, maximálně 2 mm. Povrch pravidelně kontrolujte, nikde se nesmí objevit propadlá nebo vystouplá místa.

4. Vyhlazení povrchu
Po zaschnutí druhé vrstvy si vezměte na pomoc ruční halogenové světlo. Pomocí světla a stínů totiž uvidíte zbylé nerovnosti, které je potřeba dohladit. Stěnu navlhčete a pomocí filcového hladítka točivými pohyby vyhlazujte. Světlem průběžně kontrolujte nerovnosti. Nerovná místa navlhčete a zase vyhlazujte až do chvíle, kdy bude stěna dokonalá. Až štuk začne místy světlat, přichází čas na rozmytí. Ideální je použít molitanový filc. Namočte ho ve vodě a točte s ním po stropě. Sílu tlaku vyvíjejte podle toho, zda přejíždíte po měkkém štuku nebo tvrdším. Opatrně, ať ho nevymyjete příliš. Jestliže vznikne někde propadlina, naneste na ni nový štuk a až zavadne, rozmyjte ho do okolní plochy.

Hladítko a špachtle jsou základními nástroji štukatérů

 

5. A máte hotovo
Až štuk dobře zaschne, omeťte ho smetákem. Po nanesení, vyhlazení a dostatečném vyschnutí, můžete začít s malováním a barvou. Počítejte s tím, že ze začátku bude barva vypadat nerovnoměrně a budou prosvítat světlejší místa. Je to normální. Až zeď dostatečně proschne, zpravidla během několika dní, skvrny zmizí a barva zůstane jednolitá.

Štuková omítka se natahuje kovovým hladítkem a upravuje filcovým nebo molitanovým hladítkem


Dobrá rada
Máme-li hotové a vyzrálé jádro, můžeme štukovat. Místo penetrace můžeme zdrsnit vrstvu omítky (nejlépe hned po zavadnutí), aby se otevřely póry v omítce a poté vrstvu dokonale namočit. Suché jádro by vodu ze štuku vypilo.

Penetrace se nanáší válečkem nebo štětkou

 


Kdy dělat omítku?
Zrání nových omítek vyžaduje vysychání, to ale nesmí být příliš rychlé. Jaro a podzim jsou proto pro výměnu omítek ideálním obdobím.

Hladké zednické hladítko je vhodné k nanášení omítek, lepidel a štuků

 


Zubové hladítko je určeno především k nanášení lepidla pod obklady a dlažbu, ale může se vzít i na štukování

Text: Hornbach
Foto: Hornbach a Shutterstock

Jak štukovat stěny a strop