Lepení s pistolí

Rubrika: Dílna

Tavné lepicí pistole nabízejí rozmanité možnosti použití. Usnadní vám práci při výrobě či aranžování dekorativních předmětů, ale i lepení lišt nebo nejrůznější opravy v domácnosti.

S lepicí pistolí snadno opravíte například prasklý terakotový květináč

Princip tavné lepicí pistole je jednoduchý. Ať už pracujeme s pistolí připojenou na elektrickou síť, do napájecího stojanu nebo s nářadím na baterie, pistole vždy nejdříve rozehřeje (taví) lepidlo vložené do zásobníku. Tryskou, kterou lze zpravidla vyměňovat, a tím pádem používat v různých velikostech, nanášíme roztavené lepidlo na plochy spojů. Zařízení umožňuje velmi přesnou a jemnou práci s minimem odpadu a s jeho pomocí dosáhneme pevných a trvanlivých spojení. Náklady na pořízení pistole se při častějším používání velmi brzy vrátí, protože cena lepidel do tavných pistolí je v přepočtu výhodnější než pořizování klasického lepidla.

Existují různé typy a rozměry tavných pistolí a podle toho je třeba vybírat i příslušné „náboje“. Ty tvoří tyčinky (patrony) s lepidlem, které se prodávají buď po jednotlivých kusech, nebo v obvykle ekonomicky výhodnějším balení, například po deseti kusech. Tyčinky s lepidlem se zasouvají do zadní části pistole a vzhledem k jejich různým rozměrům a délkám je při jejich nákupu nutné znát odpovídající typ pistole a potřebný rozměr tyčinky.

S vyměnitelnými tryskami je dávkování lepidla snadné

Na výběr jsou i barevná lepidla nebo směsi s dekorativními efekty, které využijete například pro aranžérské práce. Lepidla do pistolí se liší i podle požadované pevnosti a tepelné odolnosti spoje. Můžete tedy volit mezi lepidly, které umožňují vytvoření rozebíratelného, nebo naopak zcela pevného spoje. Vybírat lze také podle toho, jaké teplotě musí lepený spoj odolávat. V extrémním případě by tedy teplota, kterou je spoj zatěžován, neměla překročit tavicí teplotu lepidla. Jinak by spoj při zahřátí samozřejmě opět povolil.

Tenká i silná vrstva

Běžná lepidla pro tavné pistole mají obvykle po zaschnutí mléčně bílou barvu, zasychají velmi rychle a po vytvrdnutí je lze brousit a opracovávat. Různé rozměry trysek umožňují nanesení velmi tenké a jemné vrstvy lepidla, ale i větší množství lepicí hmoty, která může posloužit jako mimořádně pevná a stabilní výplň dutin či prasklin.

Stojánek umožní bezpečné odložení pistole

Této vlastnosti tavných lepidel lze dobře využít především při nejrůznějších opravách, ať už jde o dřevo, keramiku nebo porcelán. Přesnost a pohodlnost práce s pistolí se projeví i v minimálním odpadu a znečištění, protože zařízení umožňuje dávkovat natavené lepidlo v přesně zvoleném množství. Vyžaduje to určitou zručnost, kterou však při práci s pistolí získáte velmi rychle.

Postup práce s pistolí

Před začátkem lepením vsuneme do pistole tyčinku s lepidlem, případně zkontrolujeme množství lepidla v tyčince, která je do pistole už vsunutá. Nová tyčinka s lepidlem se do pistole zasouvá ještě před úplným spotřebováním té původní.

V dílně najde pistole široké využití

Poté pistoli zapneme a vyčkáme, až se lepidlo roztaví. Aby začala pistole dávkovat lepidlo, potřebuje se rozehřát v místě nasazení trysky na hrdlo. Obvykle to trvá několik minut a pistole signalizuje připravenost k lepení buď tím, že spoušť reaguje, posouvá natavenou tyčinku a dávkuje lepidlo (což před roztavením lepidla nelze), nebo signalizuje připravenost světelnou diodou.

Pak už jen tryskou nanášíme odpovídající dávky lepidla na lepený spoj. Některé pistole umožňují nastavení různých teplot tavení a některé jsou vybaveny svítilnou, která osvětlí lepenou plochu.

Akumulátorová lepicí pistole od Bosche

Součástí konstrukce některých pistolí je stojánek, který umožní odložit zařízení v pauzách mezi lepením. Pokud ve výbavě není, je třeba odkládat zahřátou pistoli na nehořlavou podložku tak, aby horká tryska nepoškodila lepený předmět nebo nezpůsobila zranění. Zabráníte tím i nechtěnému odkapávání lepidla tam, kam odkapávat nemá. Trysku je vhodné podložit miskou, na níž může přebytečné lepidlo odkápnout. Při odkládání v pauzách mezi prací by měla být pažba pistole vždy výš než tryska, aby lepidlo nezateklo do mechanismu zařízení. Integrované nastavitelné stojánky takové odložení bez problémů umožňují.

Jak vybírat pistoli

Z široké nabídky tavných lepicích pistolí zvolte takovou, která bude nejlépe odpovídat předpokládanému použití. Pistole lze vybírat podle výkonu a podle příslušenství. V hobby řadách pořídíte pistoli za cenu kolem sta korun, profesionální nářadí pro podlaháře či instalatéry může stát i více než tisíc korun. Výhodná jsou kufříková balení se stojánkem a několika průměry trysek, mnozí kutilové ocení i pistoli na akumulátorový pohon.

Kromě oprav v domácnosti, výroby a aranžování dekorativních předmětů či drobného nábytku a řemeslnických prací využijete lepicí pistoli například při modelařině.

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: SHUTTERSTOCK, THINKSTOCK, ARCHIV FIREM

Lepení s pistolí