Ochranné asfaltové nátěry

Různé typy asfaltových nátěrů se vyznačují pružností a schopností vytvořit účinnou bariéru proti pronikání vody. Používají se tedy zejména jako součást izolace stavebních konstrukcí a střech.

Spousta majitelů chat či zahrad léta spokojeně užívá střechu z asfaltových pásů. Ta může odolat i extrémním povětrnostním podmínkám, ale vyžaduje víc péče než jiné střešní krytiny. Jedním ze způsobů, jak zvýšit kvalitu a prodloužit trvanlivost takové střechy jsou asfaltové (bitumenové) penetrační a hydroizolační nátěry.

Prodlouží život střechy

Ochranný nátěr může prodloužit životnost i u částečně poškozené asfaltové krytiny, ale ještě lepší je použít ho rovnou u krytiny nové. Vrstva nátěru totiž vytvoří pružnou bezešvou hydroizolační fólii, která se vyznačuje výbornou odolností proti degradaci UV zářením a stálou pružností i při nízkých teplotách a funguje i jako prevence před vznikem mechů a lišejníků.
Vzhledem k hydrofobním (vodoodpudivým) vlastnostem těchto nátěrových hmot je rovněž možné použít je jako součást izolací základů, bazénů, jímek a dalších stavebních konstrukcí. Ale pokud zůstaneme u střech, dá se s bitumenovými penetracemi a stěrkami počítat i při ochraně betonových či zděných součástí konstrukcí střech (komíny, atiky, zděné vikýře apod.)
Zatímco penetrační bitumenové nátěry se využívají zejména pro zvýšení přilnavosti k podkladu, například při dodatečném bočním izolování základů asfaltovými pásy, ochranné (zpravidla hustší) nátěry a stěrky vytvářejí už zmíněnou neprodyšnou vrstvu na povrchu.

Jak postupovat

Na asfaltové pásy a krytiny se ochranné nátěry nanášejí na předem připravený povrch zbavený nečistot, odmaštěný a v případě potřeby i opravený (střešním tmelem, záplatami z bitumenových pásek apod.). Pokud výrobce doporučuje nanášet ochrannou vrstvu na povrch upravený penetrací, respektujte to. Docílíte kvalitnějšího a trvanlivějšího finálního nátěru s nižší nasákavostí. Na bitumenové střešní krytiny je obvykle nutné nanést dvě vrstvy asfaltového nátěru, aby se mohla vytvořit pevná souvislá krycí vrstva.
V nabídce asfaltových nátěrů najdete i výrobky pojmenované jako lepidla. Slouží zejména ke „studenému“ lepení asfaltových pásů buď na sebe, nebo na betonový či jiný podklad. Lze je použít buď k celoplošnému pokrytí podkladu, nebo k natření lepenky pouze v místech, kde se jednotlivé pásy spojují.

Ochrana kovu

Specifickým typem asfaltových nátěrů jsou ochranné antikorozní prostředky na kov (např. Paramo Konkor 500). Jsou určeny přímo na povrch kovových konstrukčních prvků či plechových střešních krytin a dalších součástí střech. Nanášejí se za studena po důkladném promíchání za pomoci štětce nebo kartáče, ale také nástřikem či máčením.

Dobré rady

  • Bitumenové nátěry jsou určeny k použití za studena, rozhodně je nerozehřívejte.
  • Používejte doporučenou kombinaci bitumenové penetrace a stěrky.
  • Asfaltová lepidla nemusí vždy nahradit pevnost spoje vzniklého svařením pásů pomocí natavení jejich povrchové vrstvy.

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem a Shutterstock

Ochranné asfaltové nátěry