Dva siláci pro vaši chatu i chalupu

Rubrika: Dílna, Market

Jaro, léto, podzim, to jsou období, kdy se naše kutilská srdce mohou na chatách i chalupách pořádně vyřádit. Tady je pořád co dělat, ať se jedná o opravy, rekonstrukce, nebo nějakou menší přístavbu. Jako správní kutilové si ovšem nezveme odborníky, ale dokážeme to s šikovnými pomocníky zvládnout sami.

Kdo by neznal montážní lepidla? Již před lety dokázala v mnohých případech nahradit hřebíky a šrouby. My jsme pro Vás odzkoušeli ovšem zcela něco nového, montážní lepidlo Pattex ONE FOR ALL,které, jak výrobce říká, je nejsilnějším montážním lepidlem z řady Pattex. O jeho vysoké počáteční pevnosti jsme se přesvědčili sami. Nalepili jsme přímo na dlaždice velké zrcadlo. Již po přitlačení na stěnu zrcadlo nesjíždělo a drželo na svém místě.

Jak výrobce uvádí, dokáže udržet během pár sekund až 350 kg na m2. Toto oceníte jako my například přilepení na zdech či stropě. Díky vysoké počáteční pevnosti materiál nemusíte fixovat. Nepoužívali jsme žádné pásky, ani jsme zrcadlo nepodpírali. Jen jsme jej po nanesení lepidla na zadní plochu velmi pečlivě přitiskli na očištěnou stěnu. Tady je potřeba poznamenat, že povrch musí lepený předmět udržet. V našem případě to nebyl problém, protože jsme lepili na dlaždice. V případě, že ovšem lepíte přímo na stěnu, je třeba z ní odstranit například odlupující se malbu atd. Lepidlo jsme nanášeli v pruzích. Při výběru lepidla jsme se orientovali podle několika hledisek. První byla potřeba lepení i ve vlhkém prostředí, jakým je právě koupelna. Druhým hlediskem byly lepené materiály. Protože jsme chtěli na chatě lepit i další věci, zvolili jsme lepidlo, které lepí různé druhy materiálů, jako jsou cihla, keramika, beton, dřevovláknité a dřevotřískové desky, sádrokarton, překližka, MDF, dřevo, kov, tvrzené PVC, polystyren, sklo, plasty, lakované povrchy, a také zrcadla. Takovým bonusem navíc je možnost vyplňování spár v kovových i dřevěných konstrukcích, ventilacích a klimatizacích, kde není vyžadován pohyb spoje.

Zejména jsme ocenili vysokou počáteční pevnost a možnost lepení široké škály materiálů.

Druhou věcí, kterou jsme odzkoušeli, byla chemická kotvaPattex CF 920. Chemické kotvy jsou vynikajícími pomocníky v případě, že potřebuje ukotvit velmi těžké věci. Některé mají dokonce tak vysokou pevnost, že snáze vytrhnete kus celé zdi, než samotnou věc přidělanou pomocí chemické kotvy. Slouží například pro ukotvení zábradlí, závěsné toalety, umyvadla, pověšení bojleru na stěnu, LCD televize na stěnu či strop, nebo dokonce pro instalaci pergol.

Vzhledem k tomu, že jsme se tentokrát rozhodli postavit pergolu k našemu vesnickému domku, vybrali jsme si jednu z chemických kotev určených pro extrémní zatížení. Kotva Pattex CF 920 se vyznačuje vyššími pevnostními parametry (výrobce uvádí až o 30%) oproti standardním verzím, je možné ji použít i na mokré povrchy, tvrdne dokonce pod vodou, proto je trvale vodotěsná. Lze ji použít na kotvení předmětů s extrémní zátěží nebo předmětů, které jsou trvale namáhány vodou jako je například připevnění schůdků do bazénu, kotvení prvků v exteriéru (pergoly, venkovní schodiště, markýzy) apod.

Využili jsme toho, že chemická kotva Pattex CF 920 bezpečně odolává vysokému a extrémnímu zatížení u plných i dutých materiálů a dokáže fungovat i tam, kde není možné použít klasické kovové nebo plastové hmoždinky nebo ocelové rozpínací kotvy. Je ideální i v místech, kde upevňovací body jsou v blízkosti hran, jako v našem případě, protože kotvení pomocí dvousložkové pryskyřice vylučuje možnost popraskání podkladu. I když se jedná o robustnější pergolu, která přece jen něco váží, díky použití této chemické kotvy drží přesně na místě. Ukotvení se tím jeví jako velmi pevné.

Více informací k lepení a kotvení naleznete na www.pattex.cz

Dva siláci pro vaši chatu i chalupu